Skocz do zawartości

Panzerkampfwagen 38T i II Tamiya 1/48


METYS

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie dłubie oba "stworki" równolegle, oba z dorzuconymi metalowymi lufami, i to jedyne waloryzacje. Oba do nauki modulacji posłużyć mają ? Już widze że troche popoprawiać będę musiał !

 

 

IMG_20190228_105708.jpg

IMG_20190228_105635.jpg

IMG_20190228_105546.jpg

IMG_20190228_105812.jpg

IMG_20190228_105735.jpg

IMG_20190228_105416.jpg

IMG_20190228_105508.jpg

Edytowane przez METYS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, nie widziałem tego PZ-a, zmywam swój i kombinuje od nowa. Musze tylko potrenowac bo straszny odkurz dzisiaj miałem, nie wiem czy troche farba za "cienka" nie była bo ciśnienie na jakieś 10-12 psi było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie czteryósemki w jednym warsztacie... niespotykana sprawa.

Modulaca słabo wyszła. Na moje oko za dużo farby i za bardzo kontrastowa. Ja na 48kach modulacje staram się robic na 3 lub 4 podejścia za każdym razem rozjaśniając kolejne warstwy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Za radą Kolegi Markuz zabrałem się za poprawienie paskudnej modulacji, zacząłem od 38T. Mam nadzieje że jest lepiej. Model potraktowany niebieskim filtrem, łoszem z AK panzer grey i brown. Zdjęcia tylko wykadrowane w paincie, gimp-a dopiero się staram naukać, jak i zbieram się do zakupu porządnego oświetlenia, ino ceny  serce bolą.

 

P1030377.JPG

P1030378.JPG

P1030380.JPG

P1030382.JPG

P1030391.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Markuz napisał:

Jest lepiej, ale za ciemno. Ja bym jeszcze rozjaśnił.

Ale to już olejami chyba raczej spróbuje, no poza nitami i zawiasami, te to akrylem przejade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
6 godzin temu, Markuz napisał:

Przepraszam, ale wygląda jak gruda węgla.
 

Panie, nie przepraszaj, doradzaj ? 

Na żywo aż tak ciemno jak na zdjęciach nie wygląda, może uda mi się zrobić jakieś bardziej oddające stan faktyczny. Ale jeśli jest aż tak źle to dupa bo nawet kalek nie mam jakbym chciał go zmywać, chyba że może zimowym kamo go machnąć bo nie ma nic w instrukcji z jakiego okresu jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wejść na Wiki i zobaczyć jak wygląda 38 w RAL7021. 

Ten kolor trzeba użyć jako bazowy i rozjaśnić. Nie przyciemnić washe lub jakąś modulacją. Chyba, że gdzieś w zakamarkach. 

Ja bym zmywał. 

1280px-Panzer_38(t)_Ausf._S (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

@mbrnnr Wiki jako źródło informacji - powodzenia...zdjęcie z muzeum gdzie w wielu wypadkach pojazdy są pomalowane czym popadnie... a o współczesnych odpowiednikach RAL -gama odcieni od A-Z.
@markuz jaki był ciężko określić na zdjęciu bo sęk w tym że raz jest dużo jaśniejszy ( jak na twoim zdjęciu) a na innych zdjęciach (mam kilka takich z różnymi pojazdami itp) wygląda na bardzo ciemny (jak na mercedesie )
mercedes_benz_typ_l_4500_s_schienengaengig_132.jpg.b9566c745708eeb3db9ca4a22d183ee1.jpg

1916670467_truck20train.thumb.jpg.f55bfa94f1deb2ac60a729eeb3dfcea8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greif pokazałeś mercedesa który jest ciemny bo jest czarny :) 
Co do pojazdów muzealnych zgadzam się w 100 %

Ja myślę, że należy posługiwać się zdjęciami z epoki na których możemy znaleźć jakiś kolor referencyjny, np. niemieckich czarnych uniformów załogi. Natomiast doktoryzować się można już nad odcieniem RAL.

Czarna bluza i kolor pancerza zdecydowanie jaśniejszy.

Bundesarchiv_Bild_101I-769-0229-26,_Fran

Bundesarchiv_Bild_101I-265-0037-10,_Russ

METYS popatrz tutaj https://armyman.info/stati/52566-svoy-sredi-chuzhih-bravyy-cheshskiy-soldat-chast-1.html
Masz tam kilka fajnych zdjęć z epoki w tym jedno w zimowym kamuflażu.

Edytowane przez Markuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

ta 170 nie jest czarna ? czarny to jest pokrowiec na masce, ad MB 4500 to on też nie jest czarny i sęk w tym... ?  sam mam ciężki temat jak w końcu pomalować moje MB...
Według RealColor od AK ten ich Ral 7021 jest też właśnie taki ciemny i stąd moje dylematy...
ad zdjęć zwróc uwagę że kolor gumy na kołach jest bardzo zbliżony do koloru na kadłubie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma się nad czym doktoryzować. Ta LT vz 38 jest pomalowana poprawnie kolorem RAL7021. Kolor jest ten sam do dziś. 

Polecam obejrzeć to:

I przy okazji polecam zaopatrzyć się chociaż w podstawową paletę RAL, nie kosztuje milion. 

20190405_173551_0001.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwieczny problem modelarstwa - malujemy jak oryginał albo żeby było ciekawie. Moim zdaniem jak na model to trochę za ciemny. 

I nmozna by zrobić? Sam nie wiem, ale jak masz spod zrobiony tak jak górę to można spróbować lekko mgiełką z jasnego szarego prysnąć. Może trochę to rozjaśni ten kolor. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mbrnnr napisał:

Wystarczy wejść na Wiki i zobaczyć jak wygląda 38 w RAL7021. 

Ten kolor trzeba użyć jako bazowy i rozjaśnić. Nie przyciemnić washe lub jakąś modulacją. Chyba, że gdzieś w zakamarkach. 

@bazylms pisałem o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare fot cykniętych tel, zdecydowanie bardziej oddają kolor jaki widać "gołym okiem" . Patrząc po zdjęciach z epoki chyba aż tak źle nie jest, najgorzej góra wieży, tą przemaluje.

IMG_20190405_193640.jpg

IMG_20190405_193813.jpg

IMG_20190405_194030.jpg

IMG_20190405_194203.jpg

IMG_20190405_194354.jpg

IMG_20190405_194725.jpg

IMG_20190405_195729.jpg

I dla porównania z Pz II tryśniętą tylko Tamką

IMG_20190405_194629.jpg

Edytowane przez METYS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może się nieco pomądrze ze swojej strony, bo też mam na warsztacie aktualnie to samo podwozie (Marder III).

Moim zdaniem to w twoim modelu jest kilka błędów nieco poważniejszych nawet niż sam odcień panzergrey.

- niekonsekwentne rozjaśnienia - popatrz na dach wieży i ciemne obwoluty w miejscach śrub bardzo psujących efekt, logikę etc.

- skoro juz zaczynasz się bawić w modulację, to przynajmniej rób ją poprawnie - tzn. budując gradienty - przykład Pz II pokazuje, że brakuje Ci zrozumienia zasad tej techniki - do nadrobienia i od razu będą efekty. Co więcej skoro o modulacji mowa, to jestem zdania, że każdy model powinien być jak najjaśniejszy, ale nie przekłamując koloru - innymi słowy jest pewna granica gdzie z zielonego wychodzi turkus i tandeta. Co węcej jestem tez zdania, że robiąc jednolity kamuflaż wręcz obowiązkowo trzeba używać modulacji (to jest moje osobiste zdanie). Ja generalnie moduluję wszystko co się da.

Kwestia kolejna to odcienie, barwy itp. Tu można się sprzeczać i omawiac temat latami - moim zdaniem wszystko rozchodzi się o to, jak model wygląda na żywo. Co z tego że masz idealny odcień, jak nie wykorzystasz bryły modelu i wychodzi jednoloita plama z lufą. Widac to często na stołach na konkursach modelarskich.

Ostatecznie skleiłbym do końca to co masz i przy tym Panzer II pytał o rady jak pomalować, obejrzał parę filmów etc. Ewentualnie zapraszam na PW w celach instruktażowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Stojkovic napisał:

- niekonsekwentne rozjaśnienia - popatrz na dach wieży i ciemne obwoluty w miejscach śrub bardzo psujących efekt, logikę etc.

Dlatego też góra wieży zostanie przemalowana, nawet mnie razi w oczy. Resztę zostawię już taką jaka jest. Faktycznie przy Pz II najpierw będe pytał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wziąć

9 godzin temu, Markuz napisał:

Greif pokazałeś mercedesa który jest ciemny bo jest czarny :) 
Co do pojazdów muzealnych zgadzam się w 100 %

Ja myślę, że należy posługiwać się zdjęciami z epoki na których możemy znaleźć jakiś kolor referencyjny, np. niemieckich czarnych uniformów załogi. Natomiast doktoryzować się można już nad odcieniem RAL.

Czarna bluza i kolor pancerza zdecydowanie jaśniejszy.

Bundesarchiv_Bild_101I-769-0229-26,_Fran

Bundesarchiv_Bild_101I-265-0037-10,_Russ

METYS popatrz tutaj https://armyman.info/stati/52566-svoy-sredi-chuzhih-bravyy-cheshskiy-soldat-chast-1.html
Masz tam kilka fajnych zdjęć z epoki w tym jedno w zimowym kamuflażu.

Wystarczy wziąć pod uwagę poziom zabrudzenia pojazdów na w/w zdjęciach i zagadka koloru rozwiązuje się sama:szczerbol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Trochę pomęczyłem 38-kę, tak celowo tak wygląda, a będzie jeszcze gorzej ? , ale nie wyobrażam sobie aby pojazd używany w czasie rosyjskich roztopów, po zimie wyglądał inaczej. Oczywiście stanie na stosownej winietce tonąc "po pas" w błocie.

IMG_20190726_205756.jpg

IMG_20190726_205841.jpg

IMG_20190726_205921.jpg

IMG_20190726_210008.jpg

IMG_20190726_210127.jpg

IMG_20190726_210256.jpg

IMG_20190726_210340.jpg

Edytowane przez METYS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.