Skocz do zawartości

Dorabianie elementów modeli - waloryzacja własnym sumptem


Marek Świderski

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno obiecywany wątek.

Jak zrobić dyszę?

Potrzebne materiały to - foto 1

e295c58217a2dd17med.jpg

czyli to co widać na zdjęciu.

Walec oklejony żyłką wędkarską

c4ac8005ac8ba5b1med.jpg

owijamy paskiem folii………

0aa7c170fd2dfe24med.jpg

Następnie wciskamy go (najlepiej) paznokciem w rowki....

e5d55da8d5f35b6cmed.jpg

Po wciśnięciu na całym obwodzie zdejmujemy w walca/matrycy

367340074f611320med.jpg

i sklejamy do odpowiedniej średnicy oczywiście.

8ac0f34f5542b2cbmed.jpg

Potem czynność powtarzamy tyle razy ile jest pasów blachy w dyszy.

eae7b81533106a76med.jpg

Po zdjęciu sklejamy oba elementy ze sobą.

bf0b30bcf042167cmed.jpg

b27c4e9799a97435med.jpg

Dorobienie kolektorów dopalacza, stabilizatorów płomienia, tarczy turbiny, elementów zwieracza nie będę omawiał bo to można zrobić z gotowych elementów do walorycacji. Choć przyznam się, że ja sam je dorabiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jak zrobić lotkę?

Zadano mi pytanie, więc postaram się na nie odpowiedzieć. Jak wykonałem lotkę a dokładnie jak zrobiłem wystające łby nitów.

Trzeba zacząć od wycięcia lotki ze skrzydła. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wklejeniem skrzydła. Ja zrobiłem to już po trzeba tylko bardziej uważać. W moim przypadku powodem tego było to, że szukam kalkomanii a konkretnie numerów bocznych do tego modelu a skoro ich nie znalazłem to dorabiam jeszcze, co się tylko daje dorobić. Ale zaczynam odbiegać od tematu.

 

tu wycięta lotka ze skrzydła....

 

7f14d32cf0a07548med.jpg

 

Następnie trzeba zmniejszyć jej rozmiary poprzez zeszlifowanie niewielkiej ilości plastiku, dla tego, że folia, którą będziemy ją potem oklejali ma swoją grubość i nasza lotka będzie wystawała poza obrys skrzydła.

 

oszlifowana lotka....

 

8eb5b66ca4a92a3cmed.jpg

 

Teraz zabieramy się za dopasowanie folii. Ja użyłem folii z kwiaciarni tej, którą najczęściej zawijane są łodygi. Po wyprostowaniu jej wpasowałem w nią lotkę dokładnie wygładzająć powstałe nierówności i obciołem nadmiar folii.

 

folia nałożona na lotkę........

 

600690e404d6b876med.jpg

 

Po tej czynności dobrze jest krawędź spływu lekko przetrzeć papierem ściernym. Dzięki temu przy zdejmowaniu folii z lotki ładnie się ją rozłoży na czymś płaskim.

folia przetarta papierem......

 

38e5d42593347c9emed.jpg

 

 

....i już rozłożona po zdjęciu z lotki...

 

ea7133f6fe5237b2med.jpg

 

Kolejna czynność to zrobienie nitów. W tym celu na wewnętrznej stronie folii przy linijce (ja użyłem karty) wygniatamy to co patrząc od właściwej strony będzie wystającym łbem nita.

.........

 

825a08ffb3b9e441med.jpg

 

Nie dorobiłem się jeszcze "nitowadła" więc wszystkie nity wykonałem igłą obsadzoną na klej CA w kawałku ramki od modelu. Tu uwaga w igle zeszlifowany jest jej ostry czubek. Dzieki temu nie robi się w folii otworów tylko zagłębienia. Próbowałem zrobić to najcieńszą z posiadanych igieł od strzykawki. Wychodzi to pieknie !!! ale w rzeczywistość taki nit na prawdziwym samolocie miał by srednicę monety 5-cio złotowej.

igła oprawiona w kawałek ramki........

 

c15f4b33157b498amed.jpg

 

Tak przygotowaną folię z wyciśnietymi imitacjami nitów przyklejamy do wcześniej wyćietej ze skrzydła lotki. Ja przykleiłem to na szybkoschnący distal. Jest on na tyle dobry do tej czynności bo wypelnia powstałe zagłębienia, dzięki czemu można będzie z tą lotka robic prawie wszystko i nie zniszczy (wgniecie) się wystających łbów nitów.

 

 

tu smarowanie klejem.........

 

f9cf3ad85c1470c8med.jpg

 

 

.......a tu już gotowa lotka przemyta ze sladów kleju benzyną ekstrakcyjną.....

 

 

d2106a50dd5a5745med.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 1 year later...

viewtopic.php?t=21928

Oryginał wygląda tak

5296gi.jpg

p1010120zk.jpg

Nad fotelem masz ramę jaką dał producent

 

Bierzesz odpowiedniej grubości druciki (do kupienia np w empiku, w dziale dla ludzi którzy produkują biżuterie), lub rozciągamy nad świeczką ramkę w której były części, sklejamy wszystko klejem CA i otrzymujemy taki efekt.

p1010125in.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Bierzesz odpowiedniej grubości druciki (do kupienia np w empiku, w dziale dla ludzi którzy produkują biżuterie), lub rozciągamy nad świeczką ramkę w której były części, sklejamy wszystko klejem CA ...

Jeśli komuś nie za bardzo udają się prace z drucikami i klejem CA a rozciąganie ramek nad ogniem też nie daje zadowalającego efektu to można w sklepach modelarskich kupić pręciki o różnych średnicach, wykonane z tworzywa sztucznego. Łatwo się obrabiają i kleją się idealnie klejami do plastiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo informacji o waloryzacji itp, jest w relacjach, wystarczy na bieżąco czytać, od tego one m.in. są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo informacji o waloryzacji itp, jest w relacjach, wystarczy na bieżąco czytać, od tego one m.in. są.

 

Dokładnie.

Np w swoich staram się pokazywać jak najwięcej "warsztatu", szczególnie fotek sprzed malowania. Tu masz przykład stelażu wykonanego z blaszki z puszek po piwie.

th_ICM35121_20090201_01.jpg

 

Zacznij przeglądać relacje, po pewnym czasie zgromadzisz kilka-kilkanaście nicków autorów, których wpisy czyta się z rozdziawioną paszczą.

UWAGA - nie zawężaj się tylko do swojej tematyki - ja przykładowo samolotów nie kleję ale każda relacja Wojtka Fagi trafia na dysk.

 

Pozdrowionka

ZzB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co dublować? Od tego są warsztaty, ciężko z każdej relacji wycinać info o waloryzacji (nikt na to czasu by nie miał)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Jeśli to prosty i niewielki elemencik to możesz sobie zrobić odcisk oryginału w modelinie, utwardzić ją i odcisnąć sobie kawałek podgrzanej ramki plastikowej. Generalnie jak to jakaś drobnostka i ma być wykonana tylko w jednym egzemplarzu to chyba niema sensu działać z żywicą która jest dosyć kosztowna.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Czy ktoś z Was używał tego silikonu do robienia form do odlewów?

 

042811154935.jpg

 

Kupiłem w ciemno, ale sprzedawca w sklepie modelarskim polecał, pokazał mi swoją formę z tego silikonu i wyglądała ok, ale kilka dodatkowych pozytywnych opinii by nie zaszkodziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was używał tego silikonu do robienia form do odlewów?

Masz na zdjęciu totalny mix

W dużym opakowaniu jest żywica, a dokładnie jeden z dwóch składników (patrz napis na pojemniku).

W małym opakowaniu masz katalizator do silikonu.

Samego silikonu na zdjęciu nie ma

 

Pozdrowionka

ZzB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.