Skocz do zawartości

Płyny do kalkomanii


kornik_69

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, jeżeli chodzi o taśmę, to jest ona na liście moich zakupów, tylko zawsze zapominam ją kupić, teraz będę zamawiał płyn do kalek, więc taśmę również, są nawet małe szanse że to będzie mój pierwszy model malowany aerografem, ale to jeszcze wielka niewiadoma

 

Jaki płyn masz zamiar kupić ? Mam nadzieję, że nie żaden jednoskładnikowy wynalazek Humbrol lub Model Master.Nie warto się w nic takiego bawić. Zainwestuj parę złotych więcej i kup dwuskładnikowe płyny Gunze lub Microscale. Taka moja rada, a co z nią zrobisz to już Twoja sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, kornik_69, ale na mojehobby nie ma tych płynów, są z Humbrola, i właśnie ten chce kupić, bo jest w mojej granicy cenowej

 

Może ja się nie znam, ale normalnie jak mi zależy żeby coś kupić, a nie ma tego w jednym miejscu to szukam tego w innych. Moje Hobby nie jest jedynym internetowym sklepem modelarskim w Polsce

 

Humbrol będzie kupowaniem czegoś tylko po to, żeby kupić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było o tym, poszukaj.
Ja przyłączę się do pytania figosadowskiego gdyż, wydaje mi się, że przewertowałem już trochę forum ale na opinie o płynach do kalek wamodu się nie natknąłem (pewnie źle szukam). Wiem co polecacie ale może jednak ktoś skrobnie jedno zdanie o wamodzie lub podrzuci link do wcześniejszych wypowiedzi w tym temacie (sprzedawcy zawsze zachwalają to co mają ale niestety nie zawsze są szczerzy).

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie ma płynów do kalek Wamodu. Kalkomanie są robione z farb i wszystkie te płyny w jakiś sposób tę farbę zmiękczają (rozpuszczają). Wamod jako zmywacz do do farb akrylowych ma podobne właściwości i dlatego jest przez niektórych stosowany jako płyn na kalkomanie. Używać go należy z ostrożnościową i raczej po rozcieńczeniu.

 

Model master ma dwa płyny do kalkomanii:

MM_decals.jpg

 

Są one we właściwościach bardzo podobne do płynów Microscale.

 

Płyn Humbrola, Tamiya czy Revella dobrze się sprawują z delikatnymi kalkami Revell'a, Techmodu czy Cartografu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyn Humbrola, Tamiya czy Revella dobrze się sprawują z delikatnymi kalkami Revell'a, Techmodu czy Cartografu.

 

Nie zawsze. Zależy na jak "świeżą" partię Humbrola natrafiliśmy. Humbrol niestety nie działa dobrze ze wszystkimi kalkomaniami. Zdarza mu się nawet żółknąć i powodować powstawanie dziwacznych pęcherzy na kalkomani, spod której powietrze zostało wcześniej usunięte. Co do Model Mastera to bywa różnie. Płyny te są mało wydajne (na pewno mniej wydajne niż Microscale) i z tego co pamiętam to strasznie śmierdzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pilex7 napisał:

Bo nie ma płynów do kalek Wamodu.

 

Tadaa ;) :

Wamod pod kalki

Wamod na kalki

 

Podobno to to samo co Mircroscale tylko mocnieszje.

 

Tadaa... a próbowałeś ? a jak myślisz dla czego na ZMYWACZU do akryli jest etykieta "ZMYWACZ do akryli" ? czemu nie "Płyn do kalek" ?

Podobno... to Elvis żyje i ma się dobrze na Kubie

 

pozdrawiam!

p.s. do autora wątku - nie wygłupiaj się, sklepów internetowych jest do diabła i troche, zaczekaj tydzień - i tak min tyle minie zanim będziesz robił z kalkami, w tym czasie odpuść sobie kilka drożdżówek/cole/kebaba czy co tam i masz na płyny... słuchaj co ci ludzie mówią bo dobrze mówią, powiedzenie co tanie to drogie sprawda się aż zanadto, z płynu Humbrola jest jedynie taki pożytek że cośtam waży więc jak masz dobrą proce to możesz ubić kota sąsiada, o ile oczywiśie sąsiad ma kota i ten kot cie denerwuje... pozdrawiam - właściciel psa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pilex7 napisał:

Bo nie ma płynów do kalek Wamodu.

 

Tadaa ;) :

Wamod pod kalki

Wamod na kalki

 

Podobno to to samo co Mircroscale tylko mocnieszje.

 

Tadaa... a próbowałeś ? a jak myślisz dla czego na ZMYWACZU do akryli jest etykieta "ZMYWACZ do akryli" ? czemu nie "Płyn do kalek" ?

Podobno... to Elvis żyje i ma się dobrze na Kubie

(...)

No właśnie chcielibyśmy się dowiedzieć czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym produktem (już ustaliliśmy że istnieje ). Póki co nikt nie napisał:

- próbowałem i jest to straszny shit

albo

- ekstra, nie ma co przepłacać na Microscale'u

lub

- ...

 

Sidolux to też w końcu płyn do konserwacji podłóg a nie malowania modeli a jednak sporo modelarzy go używa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio kładłem kalki na na Levelling Thinnera i jakoś położyłem, ale chyba nie o to chodzi.

Jak płyny Wamodu są tak samo wysokiej jakości jak reszta ich chemi to wole dołożyć kilka zł i kupić płyny Gunze.

 

Na upartego jak nie masz kasy na oba płyny od razu, to możesz kupić sam zielony (softer). Zmiękczy Ci bez problemu większość kalek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie kalkomani zacytuje z innego forum :

 

'' Opcja tanio: z powodzeniem stosuje zamiast Seta Sidolux. Ponieważ jest to bezbarwny lakier, więc za jednym zamachem załatwiam kwestię błyszczącej powierzchni oraz przywierania kalki. W zasadzie po wyschnięciu niemożliwym jest oderwanie przyschniętej kalki. Zamiast Sola z równym powodzeniem używam 30% roztworu zmywacza Wamodu z wodą. Działa idealnie. '', nie próbowalem ale spróbuje bo po co przepłacać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Poniżej zamieszczam moje doświadczenia z płynami do kalek Wamodu:

I tak: płyn pod kalki rozpuszczał zabezpieczającą warstwę Sidoluxu (x2) pomimo 24-godzinnego schnięcia. Po jakimś tygodniu (takie mam tempo prac Rolling Eyes) było już lepiej, obserwowałem jedynie lekkie zmatowienie w miejscu maźnięcia tym płynem.

Płyn na kalki, pomimo obfitego nakładania (całe krople spoczywały na kalce i okolicy) nie wchodził w żadne reakcje z Sidoluxem. Kalka pod jego wpływem leciutko się marszczyła w niektórych miejscach ale po przyklepaniu wacikiem wszystko było OK - błona ładnie się układała w zagłębieniach i liniach podziału (płyn pod kalki jest bezwonny ale ten "na" lekko podśmierduje, wielkiej tragedii nie ma ale jak ktoś jest bardzo wyczulony to może mu nie podejść atmosfera pracy z tym specyfikiem).

Powyższy opis pochodzi z mojego wątku warsztatowego dotyczącego F-14A Tomcat, Revell, 1:144 [04021].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 6 months later...

Ja się dopiszę do tego tematu - przepraszam, że tak w niego "wjeżdżam" - osobiście stosuję jednoskładnikowy płyn do kalek, Tamiya Mark Fit. Dobrze działa zarówno pod, jak i na kalki. Nie twierdzę, że efekty są nie wiadomo jakie, w każdym razie niezłe, ja jestem zadowolony. Możecie zobaczyć tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, a jak wygląda zachowanie płynów do kalkomanii firmy Agama? [3 pojemniczki za ca. 15 zyka]?

Od dłuższego czasu stosuję zestaw Mr Mark Setter od Gunze pod kalki i płyny Agamy na kalki i jestem z niego bardzo zadowolony.

W zestawie są trzy buteleczki - Adhesol (pod kalki), Tensol (na kalki) oraz mój ulubiony Hypersol (to samo co Tensol tylko mocniejsze).

Tensol stosuję przy dobrej jakości kalkach, które nie wymagają jakiegoś mocnego zmiękczania.

Natomiast Hypersol to jest moim zdaniem cudo, które radzi sobie z większością kalkomanii, w tym m.in. grubaśnymi kalkami Academy. Praktycznie wtapia kalki w model. Jedynym minusem jego stosowania jest konieczność posiadania pewnej wprawy, bo moje pierwsze testy kończyły się często uszkodzeniami kalkomanii lub przebarwieniami farby (które jednak w większości nikną pod warstwami lakierów). Do tej pory Hypersol w moim warsztacie poległ tylko na mocno starych kalkach UM i jeszcze starszych kalkach Hasegawy, które poddały się dopiero po delikatnym spryskaniu zmywaczem Wamodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dzięki, kornik_69, ale na mojehobby nie ma tych płynów, są z Humbrola, i właśnie ten chce kupić, bo jest w mojej granicy cenowej

 

Na hobby-model.pl powinno być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.