Skocz do zawartości

Zasieki/Drut kolczsty.


GrzesiekW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Postanowiłem założyć pierwszy poradnik dotyczący drutu kolczastego, oraz jego zastosowania.

 

Na początek typy zasiek z użyciem drutu kolczastego.

 

s45_139.gif

Przenośny walec kolczasty.

s45_140.gif

Przenośna sieć saperska

 

s45_138.gif

Jeż kolczasty

 

s45_137.gif

Kozioł kolczasty.

 

s45_135.gif

Wzmocniony płot kolczasty

 

s45_133.gif

Dobnia - kołek naprężający drut kolczasty.

s45_134.gif

Sposób rozwijania drutu.

 

Przybijając drut do kołków nie należy go zbytnio naciągać ; słabiej naciągnięty drut jest trudniejszy do przecięcia i pokonania. Dolne druty przeciąga się nad ziemią na wysokości 20 cm tak, by nie można było pod nimi przeczołgać się

 

Wzmocniony płot kolczasty (rys. 135) powstaje zazwyczaj ze zwykłego płotu kolczastego, do którego dodaje się z obydwu stron druty kotwowe z drutu kolczastego, przymocowane kołkami do ziemi. Do drutów kotwowych przymocowuje się druty poziome w liczbie od

1 - 8.

Wzmocniony płot kolczasty buduje się wówczas, gdy do budowy sieci nie wystarcza kołków lub czasu. Czasem płot kolczasty stosuje się zamiast sieci kolczastej jako mniej widoczną przeszkodę.

 

Używana przeze mnie metoda :

 

Korzystająć z ,,ciągnięcia plastiku" (w sposób termiczny) - tworzymy dwie ciękie plastikowe nitki. Chytamy je z jednej strony np. imadłem. Następnie zwijamy/splatamy w oparciu o dokumentacje:

 

45534799_262244_1.jpg

 

Aby uzyskać kolce

 

dsc07503p.jpg

 

 

Bierzemy kawałek ,,plastikowej nitki) składamy w pół i od środkowej strony smarujemy klejem i wstępnie przyklejamy.

 

dsc07506q.jpg

 

Następnie smarujemy klejem powierzchnię obok i zwijamy

 

dsc07508j.jpg

 

dsc07509e.jpg

 

Odcinamy nadmiar materiału i uzyskujemy kolce.Czynność powtarzamy aż uzyskamy satysfakcjonujący efekt.

 

dsc07510ea.jpg

 

Na drut położyłem brązowy kolor,

 

dsc07512g.jpg

 

dsc07514j.jpg

 

Następnie metalizer suchym pędzlem,

 

dsc07517m.jpg

 

lakier, wash i efekt końcowy.

 

dsc07519s.jpg

 

dsc07520e.jpg

 

Użyć można plastiku jak i miękiego drutu.

 

Metoda ta nie jest prosta, ale wydaje mi się, że można uzyskać satysfakcjonujące efekty po dojściu do wprawy.

 

Jeśli ktoś zna jakieś inne techniki tworzenia drutu kolczastego proszę o demonstrację .Zachęcam do pokazywania swych prac z drutem kolczastym.

 

Przepraszam za jakość zdjęć.

 

Pozdrawiam Grzesiek.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, cieszę się, że jest jakieś poparcie. Motywuje to do dalszego kombinowania i dzielenia się z innymi odkryciami i znaleziskami .

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem żyłkę wędkarską. Wydaje mi się, że można by to zastosować - można by uzyskać drut o średnicy nawet 0,5 mm z kolcami . Jest tylko jeden problem czym ją skleić. Wydaje mi się że wiązanie odpada na starcie - nie będzie to zbyt realistycznie wyglądało pod lupą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda z żyłką wędkarską.

 

Fotki - przepraszam, że takie słabe - aparat nie chciał chytać tak drobnych elementów.

 

dsc07568x.jpg

 

dsc07568x.jpg

 

dsc07586x.jpg

 

dsc07587a.jpg

 

Efekt wygląda tak.

 

metoda, splatanie 2 żyłek wędkarskich - jak wcześcniej.

Zamiast klejenia - robię węzełek i odcinam nadmiar materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowałeś mnie do prób z drutem.

Oto ten, o którym wspominałem wcześniej:

 

DSCN9117.JPG

 

Jak widać jest bardzo cienki, przez co nieco trudniej go opanować, ale idealnie nadaje się do małych (1:72) skal.

 

Drut ma tą istotną przewagę nad innymi materiałami, że nie wymaga żadnego kleju, przynajmniej podczas montażu. Później można wlać kropelkę, żeby poszczególne kolce się nie przemieszczały (tutaj niestety tego nie zrobiłem).

A dwa, że kolce można oplatać jedną nitką drutu co również daje większą kontrolę nad efektem.

Po fakcie zorientowałem się, że za mocno splotłem drut, trzeba na to uważać.

 

DSCN9120.JPG

 

Tutaj foto porównawcze ze statystą w skali 1:72, wydaje mi się że nasz drut kolczasty jest optymalnej wielkości:

 

DSCN9122.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietny efekt. Ja przy żyłce też nie używałem kleju, ale patrząc na efekt wygląda świetnie. Ze splotem rzeczywiście przesadziłeś. Do skali 1:72 wydaje mi się, że się nada. Zachęcam innych do takich prób.

 

To jest ten drut z zegarka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego liec, Twoj pomysl jest najszybszy i najbardziej efektowny. kiedyś sam na niego wpadłem, siedząc na .... , na V roku studiów bodajże. Celem zminimalizowania strat drutu proponuję pętelki robic w ten sposob, że do rozwiniętego druciku "nośnego" "dokładasz" np. wiertlo 2,5mm, na nim oplatasz pętelkę, okręcasz drucik ciasno ze dwa razy na "nośnym", delikatnie wyjmujesz wiertełko i przykladasz je z drugiej strony i tak do osiągniecia pożądanej dlugosci. mi wykonanie 1metra zajmowało ponad godzinę, bo doszedłem do wprawy mi miałem takie urządzonko z listwy i okrągłych patyczków po lodach, celem naszpanowania drutu nośnego. I efekt jak z żyłką, ale bez kleju i wiązania. ponadto dużo łatwiej obcinać pętelki, a wszystkie sa w tej samej odleglości od siebie, czyli co jedną średnicę wiertełka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to mi chodziło, cieszę się, że znaleźli się ludzie którzy zdradzili swe metody. Do żyłki kleju nie trzeba, niestety jak się coś źle zwiąże to kolce się przesuwają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to mi chodziło, cieszę się, że znaleźli się ludzie którzy zdradzili swe metody. Do żyłki kleju nie trzeba, niestety jak się coś źle zwiąże to kolce się przesuwają.

w moim przypadku problemu nie ma, ale drucik musi być dość cienki, czytaj: odpowiednio elastyczny. ja stosowalem druciki z miedzianych przewodow elektrycznych wielożyłowych

 

co do lekcji poglądowej... trudno będzie, brak czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Nie zbyt wiem o co Ci chodzi - chyba o stelarz ? Pokombinuj coś z zapałkami, resztakmi ramek po modelach, polistyren, wykałaczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stelaż - listwa 50x25x100 mm, z nawierconymi otworkami co 10 cm na węższym boku. W otworki te wsuwam bukowe patyczki okrągłe po lodach Świderek by Koral, do których przywiązuje poczatek drutu "podstawowego". drugi patyczek wsuwam tak, by dał sie obracać i można było na niego nawijać drut "podstawowy" celem lepszego naszpanowania całości, w zależności od tego, jak kto robi - ja robię od lewej do prawej, bo jestem praworęczny i tak sie przyzwyczaiłem

 

zaleta: robisz, gdzie chcesz, byle unieruchomiona była listwa, pomiędzy patyczkami której jest rozpiety drut; umieszczam ją na tyle wysoko, by nie bolały mnie plecy i ramiona przy robocie, wskutek nienaturalnej pozycji ciała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten poradnik też pierwotnie był pod 1:35, ale okazało się że po kilku poprawkach innych kolegów do 72 ki też da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.