Skocz do zawartości

Prace saperskie na dioramach


GrzesiekW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, postanowiłem założyć wątek poradników, jak tworzyć między innymi umocnienia. Mam nadzieje, że wszyscy posiadający jakieś doświadczenie w tych dziedzinach dołączą się do tego wątku.

 

Rozpocznę od zapór przeciwczołgowych.

 

opis_zapory2.jpg

 

skarpa

 

opis_zapory10.jpg

 

barykada w lesie

 

opis_zapory12.jpg

 

barykada w mieście

 

opis_zapory3.jpg

 

przeciwskarpa

 

opis_zapory4.jpg

 

słupy przeciwpancerne drewniane

 

opis_zapory6.jpg

 

słupy przeciwpancerne drewniane

 

opis_zapory7.jpg

 

Słupy przeciwpancerne z betonu

 

opis_zapory8.jpg

 

Żelbetowe słupy przeciwpancerne.

 

Zastosowanie - m. innymi Linia Zygfryda i inne stałe umocnienia:

 

zeby8006qh.jpg

 

DSC_6230mru%20zeby%20smoka.jpg

 

med.jpg

 

Zygfryd+zblizenie1.jpg

 

Zygfryd_002.jpg

 

Do zębów smoka zrobiłem formę z polistyrenu:

 

p1010225a.jpg

 

Formę zalewam gipsem zmieszanym z wikolem.

 

p1010227i.jpg

 

Przeliczałem na oko - nie znalazłęm informacji o wielkości tego typu zapór.

 

Mam nadzieje, że wątek będzie uzupełniany przez innych użytkowników.Nie znalazłem podobnego, mam nadzieje,że nie dubluję jakiegoś wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry temat, postaram się coś dorzucić w wolnej chwili.

co do wymiarów poszczególnych elementów do zębów smoka, to koło Stryszawy (małopolskie) zachowały się takie oryginalne w korycie rzeki, może któryś z kolegów ma bliżej niż ja i pomierzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poparcie w temacie. Mało który modelarz wie jak wykonać takie umocnienia. Zamiast wydawać pieniądze na gotowce, może da sięzrobić coś samodzielnie. Najgorsze jest tylko właśnie brak oryginalnych wymiarów (tak jak np w tych zębach smoka).

Jak ktoś chciał by zrobić inne poradniki (nie tylko do zapór ppanc to jestem zainteresowany ).Proszę dodawać je tutaj .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedziemy... Rysunki nie są mojego autorstwa, co do praw autorskich proszę zwrócić uwagę na podpis albumu: https://picasaweb.google.com/barteklippa/NiemieckieUmocnieniaPolowe?authuser=0&feat=directlink

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jako zapór przeciwczołgowych używa się szyn wkopanych w ziemię o ile pamiętam to należy je ustawić pod kątem 30-40% od osi pionowej w stronę przeciwnika jednak nie jestem pewien co do kąta i głębokości wkopywania ich w ziemię. Jakby ktoś mógł to proszę o weryfikację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci pewnie o ten efekt

 

opis_zapory4.jpg

 

W tym przypadku słupy są drewniane, ale z szynami pewnie było podobnie/tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

wiem jak robić okopy

 

 

1 bierzemy płytę kartonową i rysujemy schemat

 

 

2 naklejamy dobrym klejem styropian

 

 

3 w byle jakich odstępach wstawiamy małe,grube patyki.pomiędzy patykami wstawiamy inne patyki lub tekturę imitującą blachę falistą

 

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie trzeba blachy falistej mogą być inne patyczki

 

 

5.

na styropian nakładamy gips by powstały nierówności potem gips pokładamy unigruntem

 

 

 

 

 

 

 

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no kurka wodna nie mogę naciskam kopiuj i wklej wklej wklej no i nic :(

6

 

podłoże smarujemy wikolem i przyklejamy przyklejamy pokrojoną na deski listwy.

 

 

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze jedno nie muszą być listwy mogą być patyczki po lodach

 

7

 

następnie całość pomalowałem żółto – brązowym kolorem bazowym, na który naniosłem ciemno brązowe plamy.

 

8

 

Kolejnym krokiem było wash’owanie wszystkiego kolorem brunatnym prawie czarnym.

9

Powoli moje okopy zaczynają przypominać… okopy. Po wstępnym pomalowaniu podłoża przystąpiłem do układania worków z piaskiem. Stosując metodę przećwiczoną wcześniej rozpocząłem ich układanie od strony prawdopodobnego ataku przeciwnika. Układanie worków bezpośrednio na makietę ma tę zaletę, że można dopasować je do podłoża czy tez niższej warstwy już ułożonych worków. Układanie już wykonanych „sztywnych” worków powoduje, że wyglądają one jak drewniane klocki – czyli bardzo nienaturalnie.Starałem się, żeby ułożenia worków było jak najbardziej naturalne, część będzie zniszczona ostrzałem przeciwnika a kila leży wewnątrz okopów. To wszystko ma spowodować, że moje okopy będą wyglądać na bardziej „wojenne”. Następnym etapem będzie dodanie brudu, grudek ziemi, piasku i różnych śmieci wojennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10.

 

 

Po produkcji beczek zostało mi kilka mniej udanych. Postanowiłem je trochę zniszczyć i umieścić w okopach. A że projekt moich okopów i transzei był niedokończony to zabrałem się do roboty.

 

Najpierw pomalowałem worki. Jako bazowy kolor wybrałem khaki a następnie draybrush z flat brown, a na koniec rozjaśniłem kolorem light mud.

 

Deski dnie okopów to czarny podkład i ciemno brązowy kolor bazowy i lekki draybrush z jasnego brązu.

 

Nowe nowości

04 lut

 

Wiem, wiem… strasznie długo mnie nie było. Bo człowiek na emeryturze to nie ma na nic czasu! ;-D

A wracając do DT to ostatnio dzieje się dużo – chyba dobrego. W sieci pojawił się od dawna oczekiwany pdf z operacji Achilles. Nowe zasady dotyczące fortyfikacji, transzei, zapór z drutu kolczastego czy tez pół minowych – to wszystko powoduje, że gra staje się jeszcze bardziej… wojenna! Gdy przyjrzałem się tym wszystkim nowinkom to stwierdziłem, że spokojnie mogę je sobie wykonać własnoręcznie – zresztą znaczniki pola minowego czy też okopy zrobiłem przecież już jakiś czas temu.

Jednak nieco martwią mnie nowe jednostki. Ich siła może poważnie zachwiać stanem równowagi na planszy gdy jedna ze stron będzie takowe posiadała a druga nie. Póki co nie posiadam, żadnej z nich jednak będę się starał szybko uzupełnić braki, żeby moja armia nie była „chłopcem do bicia” ;-D

 

10

 

Po produkcji beczek zostało mi kilka mniej udanych. Postanowiłem je trochę zniszczyć i umieścić w okopach. A że projekt moich okopów i transzei był niedokończony to zabrałem się do roboty.

 

Najpierw pomalowałem worki. Jako bazowy kolor wybrałem khaki a następnie draybrush z flat brown, a na koniec rozjaśniłem kolorem light mud.

 

Deski dnie okopów to czarny podkład i ciemno brązowy kolor bazowy i lekki draybrush z jasnego brązu.

 

11

 

 

 

Dlatego na mój grunt dodałem bardzo ciemno brązowej (prawie czarnej) przesianej ziemi z doniczki…

 

12

 

 

 

Nowe nowości

04 lut

 

Wiem, wiem… strasznie długo mnie nie było. Bo człowiek na emeryturze to nie ma na nic czasu! ;-D

A wracając do DT to ostatnio dzieje się dużo – chyba dobrego. W sieci pojawił się od dawna oczekiwany pdf z operacji Achilles. Nowe zasady dotyczące fortyfikacji, transzei, zapór z drutu kolczastego czy tez pół minowych – to wszystko powoduje, że gra staje się jeszcze bardziej… wojenna! Gdy przyjrzałem się tym wszystkim nowinkom to stwierdziłem, że spokojnie mogę je sobie wykonać własnoręcznie – zresztą znaczniki pola minowego czy też okopy zrobiłem przecież już jakiś czas temu.

Jednak nieco martwią mnie nowe jednostki. Ich siła może poważnie zachwiać stanem równowagi na planszy gdy jedna ze stron będzie takowe posiadała a druga nie. Póki co nie posiadam, żadnej z nich jednak będę się starał szybko uzupełnić braki, żeby moja armia nie była „chłopcem do bicia” ;-D

Pobieżnie przejrzałem również nowe zasady wydane już przez BattleFront. Duże zmiany, dużo niejasności i wiele pytań. Zastanawiam się, czy te wszystkie zmiany mają grę ułatwić czy utrudnić?

 

Share on facebook

Share on twitter Share on email

Brak komentarzy

 

Napisane w kategorii Bez kategorii

 

Prace ziemne 3

28 lip

 

Po produkcji beczek zostało mi kilka mniej udanych. Postanowiłem je trochę zniszczyć i umieścić w okopach. A że projekt moich okopów i transzei był niedokończony to zabrałem się do roboty.

 

Najpierw pomalowałem worki. Jako bazowy kolor wybrałem khaki a następnie draybrush z flat brown, a na koniec rozjaśniłem kolorem light mud.

 

Deski dnie okopów to czarny podkład i ciemno brązowy kolor bazowy i lekki draybrush z jasnego brązu.

 

W końcu zabrałem się za grunt, który na tym etapie pracy wyglądał tak:

 

 

 

 

 

Dlatego na mój grunt dodałem bardzo ciemno brązowej (prawie czarnej) przesianej ziemi z doniczki…

 

 

12

 

 

A na tak przygotowaną ziemię przykleiłem niską trawkę elektrostatyczną w dwóch kolorach (zielona i wyblakła żółta) oraz wyższą ciemnozieloną.

 

 

13

 

 

 

Przyszła kolej na umieszczenie beczek i sprawienie, żeby wyglądały na stare, bardzo zardzewiałe i zniszczone. Ten etap rozpocząłem od szukania w necie informacji na temat malowania rdzy.

 

Pierwszą włożyłem do okopu a następne dwie pogniotłem i umieściłem w zagłębieniu terenu. Zasypałem je ziemią przyklejoną białym klejem VICOL. Gdy całość podeschła przystąpiłem do postarzania. Naprzemiennie nakładane kolory light i dark rust a na to rdzawy pigment i beczki wyglądają nieźle.

 

 

14

 

 

 

 

Zastanawiam się jeszcze nad umieszczeniem jakiś kikutów spalonych drzew oraz jakiś pni, elementów uzbrojenia itd czyli normalnego bitewnego bałaganu. Jednak muszę pamiętać, że to jest wciąż plansza do gry i musi być funkcjonalna czyli musi posiadać miejsce na ustawienie figurek.

 

Pozdrawiam

 

___________________________

 

II wojna światowa uwielbiam Wołoszańskiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze nad umieszczeniem jakiś kikutów spalonych drzew oraz jakiś pni, elementów uzbrojenia itd czyli normalnego bitewnego bałaganu.

 

A ja zastanawiam się, czy ktoś tu ma użytkowników forum za idiotów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.