Skocz do zawartości

Przepalenia na silnikach krok po kroku


smialus

Rekomendowane odpowiedzi

Więc chylę rąbka tajemnicy jak robić przepalenia na silnikach. Na początek troszkę o chemii. Do uzyskania danego koloru używam suchych pasteli ścieranych na papierze wodnym oraz ołówka. W przypadku ołówka twardość zaczyna się tylko i wyłącznie od miękkości "B" im miększy tym lepiej. I tak samo postępuję jak z pastelami, ścieram na papierze wodnym. Kolor bazowy zazwyczaj jest to metalizer. W moim przypadku są to metalizery Alclad, Model Mster i Gunze. Chodzi o szybkość schnięcia, oprócz Alclada który wymaga czarnego błyszczącego podkładu. Barwa jaką stosuję przeważnie jest koloru aluminium, srebrnym, chrom, burn metal i złota. Po wyschnięciu poleruję na błysk i na tak przygotowaną powierzchnię aerografem nakładam odpowiednie barwy przegrzanego metalu. W przypadku zdjęć poniżej zastosowanie miał rewelacyjny produkt Life Color Kerosene TSC209. Farba ta ce:bip:e się praktycznym sposobem redukcji nasycenia koloru poprzez ścieranie gumką (przy małym nacisku). Po wyschnięciu około 30 minut zabieram się za nanoszenie pigmentów (pastela, ołówek) w przypadku ołówka barwa odpowiada nam barwie Gun Metal.

 

Wykorzystana chemia: Aluminium Modlem Master metalizer, Life Color Tensocrom Kerosene TSC209, ołówek:

 

th_IMG_7718.jpg

 

th_IMG_7719.jpg

 

th_IMG_7720.jpg

 

th_IMG_7721.jpg

 

i nanoszenie pędzelkiem ołówka. Jeśli chodzi o pędzelki tutaj można stosować różne grubości, w zależności jaki efekt chcemy uzyskać.

 

th_IMG_7724.jpg

 

i efekt końcowy:

 

th_IMG_7725.jpg

 

th_IMG_7727.jpg

 

th_IMG_7729.jpg

 

Przykład dysz w Su-27. Wykorzystana chemia: Metalizer Model Master Aluminium, Metalizer Model Master Burn Metal, Life Color Tensocrom Kerosene TSC209, pastela pomarańczowa, niebieska, fioletowa:

 

th_IMG_7551.jpg

 

th_IMG_7554.jpg

 

th_IMG_7560.jpg

 

th_IMG_7570.jpg

 

Może się komuś przyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie. W wawie stojący tam su-22um3k ma bardzo zbliżony kolor dyszy, co do su-27 tez sporo zdjęć niebieskawych dysz. Ale w Migu-29 realnie zrobić w mniejszej skali....to zabawy jest...

 

1faef8f5e5fbc5a7m.jpg

c3368071b0e96805m.jpg

044afe4b0088f071m.jpg

c12b1f74dc54aa0cm.jpg

 

 

Smialus...jak robiony złotawy odcień na su-27? Pastele czy jakąś farbką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to trochę zbyt niebieskie.

 

Dlatego napisałem, że nasycenie koloru Tensocromu można uzyskiwać wycierając gumką. Modelarz panuje nad kolorem, nie kolor nad modelarzem Warsztat jest poglądowy i ukazuje w jaki sposób można uzyskać przepalenia. Zapomniałem dodać, że takie czynności należy wykonywać po uprzednim końcowym położeniu koloru bazowego. Pomalowanej powierzchni nie da się w żaden sposób zamaskować. Taśma nam zerwie, a maskol zmyje powierzchnię.

 

Piotrze ten złotawy kolor to nic innego jak Burn Metal Model Mastera. A co do Miga, tutaj zastosowanie by miał Alclad transparentny, jest bardziej ciemny i błyszczący. Jak wygospodaruję trochę czasu to pobawię się jeszcze z Alcladem to ukażę efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację o nazwie zlotawego kolorku.

Ciekawe efekty daje tez wcieranie Tamiya weathering set d do wydechow/ dysz. Jest właśnie niebieskawy i zlotawy pigment. Ale nieco trudniej jest dobrze dobrac przejscie kolorów. Muszę spróbowac z Tensocromem .

Ostatnio tez spróbowałem tez transparentnej niebieskiej tamiyi mieszanej z sido. Ciekawy efekt na niezabezpieczonym metalu daje. Ciekawe co mozna uzyskac z mieszanki sido z herbatą. Ale co do niebieskiego w dobie scieralnego tensocromu to chyba bardziej z ciekawości próby.

 

Co do miga-29... Chodzi mi głównie o te punktowe niebieskie przepalenia. Jakby oodpadajace warstwy przegrzanego metalu. Sam " bazowy" kolor to nie problem.

Można by sprobowac na ciemniejszy kolor nałożyć jasne metaliczne plamki i wetrzec na to np weatherin set d lub inny specyfik....jakie masz zdanie?

 

Hmm przyjrzalem sie zdjęciu i z mojego sposobu nic nie wyjdzie :(

Chyba trzeba bedzie spróbować z trzeba emaliami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w weekend pokombinuje z Alcadem. On jest bardziej niebieski niż Tensocrom. Zobaczymy co z tego wyjdzie i podzielę się wynikami jak to wyjdzie. Tylko, że z Alcladem będzie troszeczkę inaczej bo jest błyszczący, a Tensocrom jest satynowy. No ale zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można temat przenieść do tajników? Warto aby temat nie zniknął w czeluściach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.