Skocz do zawartości

Wycinarka do styropianu domowej roboty


jawkers

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

Witam.

W czasie kiedy budowałem model Fortu „Wędrowiec”, musiałem wyciąć w styrodurze bryłę schronu. Pomyślałem, że przydała by się do tego wycinarka do styropianu. Wszedłem na stronę jakiegoś sklepu internetowego i tak, znalazłem, fajną niewielką wycinarkę. Po chwili gdy zobaczyłem cenę tego urządzenia, to mnie zamurowało. Kosztowała coś ok 400-450 zł, co było dla mnie dużą sumą, a wtedy jeszcze chodziłem do szkoły. Jakiś czas temu znowu pomyślałem że przydał by się taki sprzęt w moim warsztacie. Znowu odwiedziłem stronę internetową i znowu ta cena. Znalazłem jeszcze „Przyrząd do cięcia gorącym drutem Thermocut 12/E” 159zł, ale do tego urządzenia trzeba dokupić zasilacz który kosztuję 115zł. Pomyślałem, że może by samemu zbudować wycinarkę taką do 200 zł. Wziąłem łyka kawy i zabrałem się za szukanie potrzebnych mi do tego podzespołów. Po podliczeniu wyszło mi za wycinarkę ok 120zł do 150zł. Gdy już znałem koszty, zacząłem szukać jakiś schematów, które pomogły by mi to wszystko poskładać do kupy. Większość rzeczy potrzebnych do budowy znalazłem w internecie i skoro są udostępnione postanowiłem z nich skorzystać (schematy, moc transformatora, itp.). W końcu wiedziałem już wszystko, więc zabrałem się do realizacji tego projektu.

 

W skład urządzenia wchodzą:

1 - Drut oporowy 0,80mm i 0,20mm

2 - Transformator 100 VA 230 / 24 4,1A

3 – Włącznik kołyskowy MK621 230V 2x

4 - Ściemniacz obrotowy 600W

5 - Przewód zasilający 3m

6 – przewód 2-żyłowy 1,5mm, 3m

7 – Bezpiecznik

8 – Rurka stalowa

9 – Skrzynia

10 – Płytka laminatowa

11 – Nity 2x5mm i 2x4mm

12 - Woltomierz LED 0-99.9V Czerwony

13 – Śruby 2x6mm

 

Wycinarkę już zbudowałem, najpierw musiałem się upewnić, że będzie ona działała a dopiero wtedy pokazać na forum. Myślę że jest to przydatne urządzenie w modelarstwie i nie tylko. Nie zajmuje wiele miejsca i można ją ustawić w każdym miejscu w warsztacie i pracować. Może nie wygląda ona jak firmowe wycinarki ze sklepu, ale spełnia ona swoją rolę no i najważniejsze jaka była frajda przyjść z pracy, znaleźć chwilę wolnego i pracować nad tym urządzeniem.

Może komuś przyda się ten temat i zbuduję sobie własną wycinarkę.

 

Zasada działania:

Podłączamy do prądu. Po włączeniu czerwonego włącznika prąd idzie na ściemniacz, ma on zastosowany osobny włącznik, więc musimy go przekręcić by zasilić transformator. Po włączeniu prąd z transformatora zasila woltomierz. Ustawiamy sobie minimalne napięcie i włączamy włącznik zielony który powoduje, że zaczyna się grzać drut oporowy. Ściemniaczem regulujemy napięcie na transformator przez co zwiększa się napięcie na wyjściu co skutkuje większą temperaturą drutu. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jak ustawimy zbyt wysokie napięcie, to drut rozgrzeje się nam do czerwoności. Możliwe że istnieje możliwość iż drut się stopi. Nie należy przesadzać. Po odpowiednim ustawieniu napięcia kładziemy na blacie wycinarki materiał który chcemy przeciąć i przesuwamy go tak by drut go przeciął. Jak skończymy, odcinamy dopływ prądu na drut oporowy i po istawieniu kolejnego materiału na blacie załączamy ponownie napięcie na drut.

Próbowałem ciąć styrodur, styropian, pcv spienione i każdy materiał potrzebuje innej temperatury by go obrobić.

 

 

 

Relacja z budowy.

Ze starej szafki zostały mi dwie szuflady, od których odkręciłem przednie panele. To co zostało, po sklejeniu wikolem i dodatkowo skręceniu wkrętami, utworzyło skrzynkę. Wcześniej otwornicami wykonałem po 3 ,bym mógł przeprowadzić przewody do leprzej cyrkulacji powietrza wewnątrz urządzenia.

P4270024_zps5d0a288a.jpg

 

P4270027_zps14b02732.jpg

 

P5050084_zps4df6332c.jpg

 

Po zdemontowaniu ścisków „stolarskich’ za które posłużyły mi imadło i jakiś tam uchwyt do reklamy sklepowej, na wierzch skrzyni przykręciłem dwie płyty, równo połączone.

 

P5050085_zpsfcbc30ad.jpg

 

Wyciąłem otwory na ściemniacz, dwa włączniki i woltomierz, miałem w planach jeszcze dać amperomierz ale to może kiedyś. Do wewnątrz przykręciłem transformator oraz przewierciłem w bocznej ściance otwór na kabel zasilający 230V. Wszystko to połączyłem przewodami o średnicy 1,5mm i zabezpieczyłem bezpiecznikiem.

Do zasilania woltomierza zastosować musiałem prostownik z zasilacza do telefonu komórkowego, ponieważ woltomierz zasilany jest prądem stałym a z transformatora wychodzi prąd zmienny.

 

P5100087_zpsafb7f0d8.jpg

 

P5100092_zpsc5aa3203.jpg

 

P5290107_zps880f3958.jpg

 

P5290112_zpse1df1e77.jpg

 

P5290111_zps0e6df4c2.jpg

 

P5290113_zps661d9cf3.jpg

 

 

Załatwiłem sobie zagiętą rurkę, która jest pusta w środku. Przykręciłem ją do bocznej ścianki dwoma wkrętami o średnicy 6mm. Między wkrętami wywierciłem jeszcze jeden otwór i na tej samej wysokości w rurce, którym to wewnątrz rurki przeprowadziłem przewód zasilający drut oporowy. Drugi koniec rurki, (ten co znajduje się nad otworem z którego wychodzi drut oporowy), obciąłem poziomo tak by utworzyła się „kołyska” i w nim zostanie osadzony mechanizm napinający. Wywierciłem otwór i pilnikiem poszerzyłem go w tym celu by można było korygować kąt 90oC, po przez przesuwanie mechanizmu napinającego.

 

P5300126_zpsd7ae5a16.jpg

 

P5290109_zpsbf6443e3.jpg

 

P5290108_zps26f2db94.jpg

 

P5300125_zpsbf4ccb5a.jpg

 

Nakleiłem też płytę pilśniową by powierzchnia była prosta i estetyczna. Na środku jednej ze skrzynek wywierciłem otwór w który wepchnąłem nit. Nit został zeszlifowany w celu pozbycia się główki.

 

P5300119_zpsf9c38262.jpg

 

Przyszedł czas na wykonanie prostego urządzenia które będzie napinało drut oporowy. Z płytki laminatowej wyciąłem dwa prostokąty i wywierciłem otwory. W otwór jednej płytki na ciasno włożyłem sprężynę, a w drugi otwór drugiej płytki na ciasno włożyłem nit 5mm. Na koniec nitu który przeszedł przez płytkę na ciasno nasunąłem sprężynę. Tak otrzymałem łatwy w budowie napinacz.

 

P5300128_zps558e1919.jpg

 

 

Pozostało mi tylko kostką spiąć przewód zasilania z transformatora wewnątrz skrzynki, z drutem oporowym i tak samo spiąć drugi koniec drutu oporowego z przewodem wychodzącym z wnętrza rurki, tylko tyle że pierwsze przeciągamy drut przez napinacz a dopiero wtedy kostką spinamy. (Im grubszy drut tym bardziej daje się kształtować, ale nie można stosować słabej mocy transformatorów).

 

P5290114_zps379715b8.jpg

 

Na spodzie wsunąłem dwie płyty pilśniowe, i przykręciłem je wkrętami. Wytnę jeszcze po dwa otwory wentylacyjne na spodniej części skrzynki, choć podczas pierwszych testów, transformator nie nagrzewał się.

 

P5290117_zps904b2e2e.jpg

 

W przyszłości zamontuję jeszcze na brzegach wzdłuż każdego z boków kątowniki aluminiowe i zrobię przesuwaną prowadnicę by można było wycinać proste kształty, oraz wymyślę inne uchwyty i prowadnice tak by można było wycinać koła i jakieś tam i inne kształty.

 

Na koniec wycinarka wygląda tak.

 

P5290102_zps5f36c146.jpg

 

P5290103_zps8d4db900.jpg

 

P5300127_zpsa4db0eaf.jpg

 

A tak wygląda przewód jak ustawimy zbyt wysokie napięcie.

P5290105_zpsc46c3dbe.jpg

 

Schemat zrobiłem na szybko.

schematnowy_zpsaf6b5500.jpg

 

 

 

Przed podłączeniem urządzenia do sieci, upewnij się że wszystkie przewody są dobrze podłączone i zaizolowane. Urządzenia budujesz na własną odpowiedzialność i ryzyko. Jak czegoś nie wiesz, nie wtykaj tam palców!!! Porażenie prądem grozi śmiercią!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Fajny projekt. Schemat robiłeś na szybko ale masz w nim błąd. Woltomierz powinien być przed drugim przełącznikiem a nie za nim. Jeżeli ktoś zrobiłby w taki sposób i chciał zmienić napięcie wejściowe transformatora to na pewno poleci bezpiecznik bo uzwojenie wtórne jest w stanie jałowym. Po zdjęciach widać że zrobiłeś prawidłowo ale schemat może jakiegoś laika zmylić

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam,

szykuję się do zrobienia wycinarki według schematu i zastanawia mnie odpowiedz "Góra" odnośnie zmiany napięcia wejściowego. Jak uniknąć przepalenia bezpiecznika "bo uzwojenie wtórne jest w stanie jałowym" - żeby układ był w pełni sprawny ?

Drugie pytanie co to za kondensator i rezystory na malutkiej płytce na przewodach od Woltomierza ? nie jest to nigdzie opisane w poście.

Po co dwa druty oporowe o różnej średnicy ? który jest używany do cięcia ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Witam,

szykuję się do zrobienia wycinarki według schematu i zastanawia mnie odpowiedz "Góra" odnośnie zmiany napięcia wejściowego. Jak uniknąć przepalenia bezpiecznika "bo uzwojenie wtórne jest w stanie jałowym" - żeby układ był w pełni sprawny ?

Drugie pytanie co to za kondensator i rezystory na malutkiej płytce na przewodach od Woltomierza ? nie jest to nigdzie opisane w poście.

Po co dwa druty oporowe o różnej średnicy ? który jest używany do cięcia ?

 

Pozdrawiam

 

Witam.

Dokładnie na schemacie zrobiłem błąd, którego wcześniej nie zauważyłem.

Woltomierz ma być przed wyłącznikiem "Góra" ma racje.

W opisie budowy wszystko jest napisane. Ta z płytka to układ prostowniczy. Z transformatora wychodzi napięcie zmienne, a woltomierz jest samochodowy na napięcie stałe. Po podłączeniu nic nie wskazywał. Musiałem zastosować układ prostowniczy z ładowarki do telefonu. Po jej zastosowaniu woltomierz wskazywał jakie napięcie wychodzi z transformatora. Oczywiście na schemacie zapomniałem jej dodać.

A co do drutów oporowych, nie byłem pewien czy drut 0,2 się nie przepali, więc kupiłem od razu 0,8. Po próbach drut 0,2 zdał egzamin. Dlatego na zdjęciu są 2 druty.

Możesz dać zdjęcia z postępów budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dzięki za odpowiedz, budowa ruszy po dotarciu wszystkich podzespołów.

 

Zamówione części i ceny:

1. Drut oporowy 0,20 mm - 1m - Cena 1zl

2. Transformator Toroidalny TS100VA 230/24V H - Cena 68zł

3. Woltomierz Amperomierz DC 100V 10A / 4.5-30V DC - Cena 12zl

4. Regulator napięcia 2000W 110-250V 25A AC - Cena 8zł

reszta materiałów mam w garażu więc teoretycznie są za darmo

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Ja kupiłem woltomierz, bo chciałem jak najmniejszym kosztem zbudować wycinarkę. I trzeba pamiętać by nie rozgrzewać zbyt mocno drutu, ponieważ będzie on za bardzo topił przecinany materiał, przez co powierzchnia cięcia będzie nie równa. Wystarczy że zwolnisz "posuw", prędkość cięcia, a w tym miejscu stopi ci więcej materiału. A jak ustawi się odpowiednią temperaturę, to tylko po zetknięciu drutu z materiałem, odbędzie się cięcie. A powierzchnia będzie gładka. Ale to już praktyka pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Przed budową, szukałem wiadomości na temat budowy, zasady działania takiej wycinarki. Żadna nie miała Woltomierza, watomierza, amperomierza czy jakiegokolwiek wskaźnika. Pomyślałem że fajnie będzie jak będę miał woltomierz w mojej wycinarce. Ponieważ po wyłączeniu i zmianie napięcia, dzięki woltomierzowi mogę wrócić do takich samych parametrów jakie były wcześniej ustawione. A jak bym go nie miał ustawiał bym wszystko na oko. Nie musisz mieć watomierza, woltomierza czy termometru itp. To jest twój wybór. Bez tego wycinarka i tak będzie działała, tylko że dłużej zajmie ci ustawienie odpowiednich parametrów by nie topiło za bardzo materiału. A z wskaźnikiem ustawienie jest ułatwione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.