Skocz do zawartości

Hej


Lucider

Rekomendowane odpowiedzi

Dość długo przeglądałem forum, w końcu pomyślałem że i ja coś złożę. Jaka skala będzie najlepsza dla początkującego? I jakie modele możecie polecić, głównie chciałbym czołgi z okresu II WŚ, wydaje mi się że 1:72 są bardzo małe, i, z tego co oglądałem, zainteresowały mnie modele 1:35. Przeglądałem forum, oglądałem temat o narzędziach i zrobiłem sobie małą listę:

-pędzelki,

-farby(tylko jakie? na allegro znalazłem farby modelarskie pactra, bez podziału, i farby akrylowe TAMIYA z podziałem na błyszczące i matowe, do czego się ich używa? i czy plastikowy model musi być malowany takimi farbami? Jakie możecie polecić, tanie i dość duże. Zwykłymi farbkami da się też coś zrobić?

-pęseta,

-papier ścierny(pytanie jaki? 1000 się nada do wykończania modelów?)

-nożyk modelarski excela, srebrny i z wymiennymi ostrzami;

-znalazłem tutaj informację o wiertłach, którymi np. nawiercać rury wydechowe czy lufy karabinów, znalazłem na internecie Zestaw 15 wierteł hss 0,3 - 1,0 MM Zestaw 15 wierteł hss 0,3 - 1,0 MM, ale jak tego się używa? Trzeba mieć jakiś zestaw do wiercenia ręcznego? Słyszałem że cierpliwi mogą wiercić w rękach.

-no i jakaś taśma do malowania ostrych ''rogów'' kamuflaży pędzlami.

-jakieś ściski.

Na początek to nie za dużo? I da się tym jakoś sensownie robić modele czołgów? No i jaki polecilibyście na początek?

Na czym polega fototrawienie, i po co go się używa? Czytałem o tym, ale nie rozumiem nic. Mam nadzieję że ktoś to przeczyta i odpowie

 

Edit: Jakiego kleju używa się do tego typu modeli? I jaki płyn do kalki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Początkującego;)

Oto kilka rad ode mnie:

1. jeśli chodzi o pędzle to na początek kup sobie ze dwa-trzy, Jeden płaski i np dwa okrągłe w różnych rozmiarach do malowania detali. Dobre pędzle robi MagPol. I są one niedrogie;)

2.Farby... Jeśli będziesz malować pancerkę/lotnictwo to bierz matowe. I lepsze będą akryle (nie śmierdzą,szybko schną;)) Co do marki- ja osobiście używam akryli Italeri. Za ok 8 zł masz ponad 20 ml dobrej farby. Inni polecają Vallejo które też są dobre. Ilu modelarzy-tyle farb;). Co do Pactry-to się nie wypowiadam bo ich nie używam.

3. Jeśli jesteś początkujący to odpuść sobie rozwiercanie luf itp historie. Najpierw sklej kilka modeli,zobacz na czym polega to hobby,z "czym to się je" a dopiero jak nabierzesz wprawy to zajmiesz się trudniejszymi rzeczami

4. Jeśli chodzi Ci o taśmę do "ostrych rogów" kamuflaży to wystarczy zwykła papierowa taśma malarska z marketu;)

 

To tyle ode mnie. Jak już zaczniesz sklejać swój pierwszy model to załóż warsztat na forum. Pomożemy Ci w budowie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Pactra robi dość dobre wg. mnie farby. Ale niektóre nawet dobrze wymieszane są takie badzo wodniste, i przez to nie kryją dobrze.

 

Ja bym wybrał farby Model Mastera. Są dobre, ładnie kryją, nie ma jej mało w słoiku.

 

Christophorus21 "ilu modelarzy - tyle farb" zgadzam sie z tym. Masz kolejną propozycje farb u mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akryle mają nad nimi ogromną przewagę-szybko schną i są bezzapachowe.

Co do modelu na początek... skoro to ma być skala 1/35 to może panzer IV Academy? ew cos z Tamiyi, np któraś z wersji M113...?? (Tamiya nr 35040 lub 35135) Nie sa zbyt skomplikowane a na plus jest to że mają wnętrze no i nie sa zbyt skomplikowane w budowie. A na półce prezentuja się zacnie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akryle mają nad nimi ogromną przewagę-szybko schną i są bezzapachowe.…
Nie wiadomo do czego się odnosisz.

Sądzę, że do:

… Ja bym wybrał farby Model Mastera. … Masz kolejną propozycje farb u mnie

Postaram się sprostować parę spraw. Odnoszę się do pierwszego cytatu.

  • Szybkie schnięcie jest dla jednych zaletą, a dla innych wadą.
  • Zgadzam się, że akryle mają znacznie mniej intensywny zapach niż terpentyna balsamiczna, ale też pachą. Izopropanol jest trucizną.
  • Testors produkuje linię akrylową ModelMaster. W tej chwili sprzedają ją tylko dwa sklepy w Polsce, z czego jeden chimeryczny. A szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.