Skocz do zawartości

Farby pod pędzel bez podkładu


jersey

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zarejestrowałem się jakiś czas temu, ale przeboje zawodowe i przeprowadzka dały mi po modelarskim tyłku. Teraz "warsztat" mam przeniesiony i chciałbym następny (czyli 5 w swojej historii ) model już wstawić w warsztat na forum, ale mam problem z farbami.

 

Mniejsza o przyczyny (głównie smrodek), ale szukam farby którą można mazać pędzlem po gołym plastiku. Podkłady i farby z puszek oraz aero odpadają. Musi być pędzel i musi być na goły plastik. Chyba, że jest podkład który można nałożyć pędzlem?

 

Próbowałem na butelkach po napoju ze stonki Humbrole i Revelle (smużą, pamiętam stare i były genialne, a nowe jakieś siakieś...), Tamiya (no, to był koszmar - jakbym ławkowcem malował), Vallejo i Pactrę (były ok, ale złaziły razem z maskowaniem).

 

Co jeszcze mogę wypróbować? Model Master z emalii, ale mam wrażenie że będzie jak z Hu i Revellami. Celulozowe Gunze może?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią "każdy pędzel ma dwa końce". Na jednym końcu jest farba, na drugim modelarz. Wydaje mi się, że w tym przypadku, raczej trzeba udoskonalać modelarza.

Każdą z tych farb, da się malować pędzlem. Akrylowe bez podkładu będą Ci zawsze się odrywać pod taśmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz słyszę o tym że Vallejo odchodzą z maskowaniem...

Czy odtłuściłeś model przed malowaniem? Być może dlatego farba potem schodziła...

Jesli chodzi o podkłady to jest np akrylowy Vallejo. Schnie szybko,można kłaść pędzelkiem no i nie śmierdzi.

Jesli chodzi o same farby... Widzę że już kilka firm przetestowałeś... Ja np maluję Vallejo i nie narzekam. Poza tym maluję też akrylami Italeri (takie duże buteleczki). Są bardzo wydajne,dobrze kryją i nie schodzą z plastiku.

Tylko że ja przed malowaniem najpierw myję model żeby pozbyć się wszelkiego tłuszczu i paprochów a potem kładę podkład Vallejo. No i najważniejsze chyba- farbkę przed użyciem wstrząsam energicznie dobrych kilka minut zeby pigment dobrze się rozmieszał. No i czekam spokojnie aż farba dobrze wyschnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam doświadczenia z Pactrami takie samo jak poprzednik. Może przyklejałeś taśmę na niedoschniętą farbę? Akryle tak mają że niby wyglądają na suche, ale w rzeczywistości trzeba jeszcze trochę poczekać na pełne wyschnięcie. Możesz jeszcze wypróbować akrylowe Model Mastery - jak dla mnie najlepsze akryle pod pędzel (ale co modelarz to inna opinia może być).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie

 

Marak - wiem, że najsłabszą częścią układanki jest biologiczny łącznik między farbą i modelem. Nie sądziłem tylko, że będzie tak kiepsko z Humbrolami i Revellami które pamiętam jako świetne farby. Tym bardziej, że malowanie Vallejo czy Pactrą wychodzi mi nawet sensownie. Wziąłem do roboczej kanciapy puszeczkę Humbrola, płaski pędzel i rozcieńczalnik - będę trenował na butelkach przed zjazdem do domu

 

Modele odtłuszczam - ramki płuczę w wodzie z płynem do naczyń, a gotowy model przecieram denaturatem zanim zabiorę się za malowanie. Akryle mimo to odchodzą. Pactry kładę zazwyczaj 3-4 warstwy, Vallejo 2-3, zależy od koloru. Czekam przed położeniem każdej kolejnej warstwy ~12 godzin (rano maluję raz, wieczorem kolejny). W emaliach - 24 godziny co jest irytujące bo modelować mogę tylko weekendami.

 

No nic, kolejna wizyta w domu za dwa tygodnie, mam czas na trenowanie. Zamówię sobie jeszcze buteleczkę albo dwie Model Mastera (emalię i akryle) i może celulozowe Gunze?

 

Ew. kupię jakąś akrylowy podkład tudzież farbę akrylową w spray do wnętrz i będą malował na zewnątrz? Powinny szybko wysychać i tracić zapach? Wtedy pędzlowanie akrylami nie byłoby obarczone ryzykiem oderwania farby? A może mnie stare babcie z okien nie podkablują policji, że graficiarz chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.