Skocz do zawartości

CYJANEK W KLEJU czyli ranking klejów CA


Rektor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Bawię się żywicami i mam osobiście spore wątpliwości w kwestii jakości oferowanych w handlu klejów cyjanoakrylowych czyli w skrócie CA.

Problem polega na tym, że "skosztowałem" i nawdychałem się już oparów większości z nich.

Kupowałem także na targach modelarskich CA kleje cud - tylko, że zapomniałem i ich nazwy i ich cudownego działania...

Kilka z nich szybko stwardniało w buteleczkach po użyciu.

 

Niektóre dają mleczny osad (mleczną mgiełkę) na przezroczystym oszkleniu a inne nie - lub w mniejszym stopniu.

 

Jak w chwili obecnej oceniacie używane przez Was kleje cyjanoakrylowe i jak oceniacie ich stosunek C/J (czyli ceny do jakości) ?

 

Zacznę ja.

 

Cyjanopan - klasyk gatunku. Pierwszy jeszcze w PRL klej z zachodu. Przyklejał gwóźdź do metalowego parapetu czym wzbudził i radość i sensację w bloku.

Później różnie bywało z jego gotowością do podjęcia silnego i trwałego spajania łączonych elementów.

Odbierałem to jako spadek jakości produktu. Jak jest teraz?

 

Klej Soudal - buteleczka sporych rozmiarów. Ciężko jest zdążyć spożytkować substancję zanim zrobi się gęsta. Szybko mija czas od otwarcia, w którym zauważalnie wydłuża się czas klejenia i jakość połączenia. Gęsta maź służyć może za szpachlówkę, na przykład w mniej widocznych miejscach.

 

Kropelka - mało używałem. Traktuję jako konieczność gdy nie mam innego pod ręką.

 

"Pudzian" - czyli klej z reklamy Mistrza Siły. Na początku super (6 lat temu). Później spadek jakości. Jak Wy oceniacie?

 

Super Glue - tubka na blisterku - nowa, świeża - super. Ostatnio dwa razy kupiłem gluta. Klejąc robi się błonka. Z taką błonką ma się do czynienia po zabawie z debonderem. Czyli że co? Klei i rozkleja w mig? Coś nie tego. Czy tak się dzieje bo się przeterminował?

 

Proszę o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem kropelki, cyjanopanu i CA z Dragona - różnicę pomiędzy tymi 3 widać, najlepszym jak dla mnie jest kropelka.

Po wylaniu na kawałek blaszki, kartonu, plastiku kropelki kleju Kropelka pozostawała w stanie "kropelki" i dosyć długo mogłem jej używać zanim zastygła/stała się ciągnąca. Pozostałe 2 dosyć szybko wysychały i rozpływały się mocno na boki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia.

 

Cyjanopan jest po prostu słaby.

 

Kropelka u mnie daje radę jako normalny CA. Używam też gęstego CA Bond. Nie zasycha w buteleczce, z trwałością połączeń nie ma problemu. Dobry do zalewania spoin i kiedy jest potrzebny dłuższy czas na ustawienie elementów. Jako super rzadki polecam Deluxe Materials Rocket Hot. Działa podobnie jak Extra Thin Tamki, czyli wpływa w szczeliny. Ale to dalej CA, więc nie roztapia plastiku. Fajnie się klei małe detale, wychodzą bardzo czyste, niewidoczne łączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rocket Hot to wydatek prawie 20 zetów. Super krótki czas to zaleta nie do podważenia. Tylko ta cena...

Czy są inne "klejące rakiety" ? A może tańsi dostawcy?

 

Wamodów jeszcze nie próbowałem.

 

Zwracajcie proszę uwagę na stosunek ceny do jakości. Myślę, że w tym wątku drugi po jakości element kluczowy.

Czyli J / C a nie C / J .. ;-)

 

Potwierdza się moja niska opinia o cyjanopanie.

 

"Kropelka" u mnie na blacie kilka razy zawiodła ale w wątku trzyma się nieźle.

 

Dawajcie swoje tutaj opinie! Myślę, że klejenia klejami CA nam przybędzie a nie ubędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam i cenie sobie CA firmy Loctite. W żelu i w płynie. Ten rzadki to rakieta, łapie praktycznie zaraz po dotknięciu. Żel daje nieco więcej czasu na manewry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uhu Super Power i tyle w temacie. raz, że ma dozownik, dwa: można go postawić w tubce, trzy:sztywna tuba, a nie jak w paście do zębów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem opory przed rocket hot, bo na pierwszy rzut oka drogi. Ale jeśli porównamy jego pojemność z pojemnością takiej kropelki i jego jakość, to wcale nie wychodzi tak drogo. Kupiłem ponad rok temu, nie zużyłem nawet 1/3, nie zaschnął w butelce i wcale się na to nie zanosi, więc 20zł na powiedzmy te 3 lata to bardzo mało. A klej jest bardzo wydajny, leje się go malutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rocketet się nam wysforował. OK

 

Zmieńmy lekko kierunek. CZY są jakieś inne wypróbowane przez was z SUKCESEM kleje CA?

 

Może jakieś doświadczenia z rodzinką klei spod znaku firmy Henkel (nie mylić z Heinkel )

 

Inne?

 

Kleicie? To musicie mieć ... doświadczenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kleje CA, to zdecydowanie oryginalny Loctite. Ale ponieważ przynajmniej u mnie, nie wiedzieć dlaczego, jest on praktycznie nie do dostania to używam doskonałych (jak dla mnie) klejów ZAP w trzech gęstościach.

Doświadczenie pokazało by unikać wszelkich dziwnych marek klejów CA. W moim wilgotnym klimacie szybko wychodzą ich słabości. Kleją dobrze tuż po otwarciu tubki, ale po niedługim czasie nie nadają się do niczego.

 

Żadna z "dziwnych" marek nie produkuje kleju sama. Większość z tego co jest dostępne na rynku to kleje o tym samym składzie i być może tego samego producenta, konfekcjonowane przez różne firemki. Ważniejsze jest opakowanie dające szanse na drugie użycie, co np. przy małych tubkach z prostym zamknięciem nie jest czasem już możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

A ja polecam Technicqll - klej CA do szkła i lusterka wstecznego - dostałem na stacji i gitara, nawet w opisie jest ".. optyce i modelarstwie .." - ma pędzelek (zobaczymy ile wytrzyma ale mam go już 3 tygodnie i cacy) cena 12 pln./ 8 g. ale ponownie dziś nim kleiłem i jest git nawet śladów nie zostawia - polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.