Skocz do zawartości

Problem z washem


wilczurs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z washem ,a raczej z jego składnikami. Farbę olejną astra-ciemny brunat rozcieńczałem benzyną do zapalniczek w przybliżonej proporcji 75% benzyna,25 farba (model wcześniej sidoluxowany).

20150423_155704_zpsoomlsqwq.jpg

Spróbowałem zobaczyć jak to będzie wyglądać.

20150423_155612_zpsxbgh2oqb.jpg

Jak widać powierzchnia wygląda na popękaną a sam wash wysechł. Zdjęcie zostało zrobione 5 min po zabiegu.Po kilkunastu minutach moja mieszanina w pojemniku wyschła ,a grudki farby osadzają się na naczyniu.

Czy to wina benzyny,farby? Czy ja coś zrobiłem nie tak jak trzeba. Czekam na pomoc forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to one nadają się do malowania pędzlem? Model bardzo słabo pomalowany. Może benzyny było za dużo i jest zbyt żrąca.

Z benzyną nie powinno być problemu, sam takiej używałem na akrylach Tamki i nic złego się nie działo. Natomiast malowanie tymi farbami pędzlem to dość karkołomne zadanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem jeszcze raz washa. Farba po 10 minutach mieszania nie chce się dokładnie rozpuścić (widać małe drobinki)

20150424_154609_zps4gtbcsc1.jpg

no ciężko to nazwać washem

20150424_154629_zpsrwsnrb5e.jpg

Ja myślę że to wina benzyny nie wiem ,czy próbować to jakoś jeszcze mieszać czy przejść na inny rozpuszczalnik.

Przyznaję się do błędu z grubością farby,robiłem dużo poprawek i dlatego tę technikę chce zastosować punktowo.

Jest to mój 3 model więc narazie zdobywam doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Tak.

Tak wygląda przygotowanie do washa.

Jeżeli miksturą do zapuszczania pomalujesz podłogę pojazdu to nie rozpłynie się po śrubach , tylko na podłodze zostanie.

I zaschnie.Jeżeli czegoś z tym nie zrobisz.

 

Wash jest techniką podkreślania zagłębień.

"Wash" przekłada się na nasze "myć".

Co oznacza zmywanie tego co nie powinno być podkreślone.Albo nanoszenie punktowe (czyli , praktycznie , wymalowanie cienkim pędzelkiem linii podziałowych , dookoła śrub itp).

Mycia (bodaj punktowego) uniknąć się nie da.Modelarskim autorytetom , na filmach poglądowych , też się rozlewa.

 

Trafił mi się dzień wolny , zalałem dwa modele , fotografowałem. Przeanalizuj na spokojnie.

Znaczących różnic w porównaniu z Twoją wanną nie ma.

 

1.przygotowanie powierzchni.

Lakier błyszczący.Wanna polakierowana.

Gładkość malowania w tych rozważaniach nie ma znaczenia.Jedynie musisz być świadom że płukanka niektóre farfocle i nierówności uwidoczni.

 

wash1_zpssithp2hn.jpg

 

2.przygotowanie i nakładanie płukanki.

Olejna.White spirit "Jedynka rozcieńczalnik do wyrobów ftalowych i alkidowych".

Rozcieńczona ale pędzel zostawia wyraźny ślad na ręczniku papierowym.

Patrząc na fot. zawartości kubeczka : mocne rozcieńczenie.Grudki - olejne artystyczne potrafią mieć grubszy pigment.

Warto poeksperymentować z różnymi rozcieńczalnikami (oraz kombinacjami lakier -farba - rozcieńczalnik).

Produkty różnych producentów potrafią się bardzo różnić , pomimo takiej samej nazwy.

 

wash2_zpsuugqqryp.jpg

 

Płukanka nakładana szeroko , dłonią drżącą.

Plamy jak na wannie.

Następne etapy przed Tobą.

3.odczekać.

Zostawiłem model na 3 godziny.Dłuższe odczekanie zwiększy kontrast.

4.zmywanie.

White spirit , pędzelek , papier higieniczny do wycierania pędzla.

 

wash4_zpshfd725lo.jpg

 

...cierpliwie...

 

wash5_zpsn4kyhojl.jpg

 

Poprawki jutro.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

qweszaq - bardzo trafnie to opisałeś

wilczurs - poćwicz malowanie cieńkimi warstwami. Przemyśl nakładanie podkładu ze spreyu (zwykły podkład akrylowy z marketu budowlanego), farba będzie Ci się lepiej "kładła" na modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny opis dla swieżaka (piszę z własnego punktu widzenia).

 

wilczurs, jak to ktoś trafnie zauważył model wygląda jak zanurzony w farbie. Wszystkie detale zginęły. Sam jestem początkujący ale mimo wszystko radziłbym Ci zmyć cały model i zacząć od początku. Również maluję akrylami Tamiyi i pędzlem można pomalować małe elementy (bardzo dobrze rozmieszaną farbą) ale przy dużych powierzchniach trzeba mieć naprawdę skilla i doświadczenie. Jeśli w grę u Ciebie nie wchodzi kompresor to może pomyśl chwilowo nad farbami TS z Tamki, ja użyłem jako podkład i jestem zadowolony, jednak malowanie docelowe zrobię już aerografem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.