Skocz do zawartości

Kąpiel czyszcząca dla modelu :D pomoc


Polski_Czołgista

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć !

Na to czy się wyczyści czy nie wpływ ma kilka czynników takich jak rodzaj użytej farby ( akryl tak, olej cóż nie mam bladego pojęcia ), grubość powłoki, jakieś lakiery położone na farbę... Jeśli już masz topić model w cleanluxie to lepiej go nie rozcieńczaj bo tylko osłabisz jego działanie. Jeszcze jedno-sam się nie wyczyści. Jeśli to mały model to włóż go do pudełka, zalej cały i odstaw na dobę, a potem najmniej przyjemna robota, czyli zbieranie zgluciałej lub rozpuszczonej farby najlepiej sztywnym pędzlem i płukanie wodą. Jeśli to duży model ( 1:35) lepiej pomachać sztywnym pędzlem ( kawałek po kawałku ) nasączonym zmywaczem Wamod ( niezawodny ) bo na zanużenie dużego modelu zmarnowałbyś o wiele więcej cleanluxu i kasy niż Wamodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !

Na to czy się wyczyści czy nie wpływ ma kilka czynników takich jak rodzaj użytej farby ( akryl tak, olej cóż nie mam bladego pojęcia ), grubość powłoki, jakieś lakiery położone na farbę... Jeśli już masz topić model w cleanluxie to lepiej go nie rozcieńczaj bo tylko osłabisz jego działanie. Jeszcze jedno-sam się nie wyczyści. Jeśli to mały model to włóż go do pudełka, zalej cały i odstaw na dobę, a potem najmniej przyjemna robota, czyli zbieranie zgluciałej lub rozpuszczonej farby najlepiej sztywnym pędzlem i płukanie wodą. Jeśli to duży model ( 1:35) lepiej pomachać sztywnym pędzlem ( kawałek po kawałku ) nasączonym zmywaczem Wamod ( niezawodny ) bo na zanużenie dużego modelu zmarnowałbyś o wiele więcej cleanluxu i kasy niż Wamodu.

Tu chodzi bardziej o mi-24 w 1:72 i bf-109 w 1:48. Były malowane Humbrolami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi bardziej o mi-24 w 1:72 i bf-109 w 1:48. Były malowane Humbrolami

 

Humbrole nawet kilkunastoletnie schodzą w NaOH, który możesz kupić w sklepie chemicznym, albo na serwisie aukcyjnym. Szukaj: Wodorotlenek sodu, albo soda kaustyczna. Nie uszkadza plastiku w jakiś zauważalny sposób. Uszkadza natomiast mocno nieostrożnego użytkownika.

Środki typu "Kret" są chyba oparte na tej samej zasadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ja "Kąpie modele" w płynie hamulcowym - zostawiam model zanurzony na kilkanaście minut i zmywam pędzlem to co na nim zostanie, potem mycie w wodzie z płynem do naczyń i po wyschnięciu gotowy jest do kolejnego malowania.

A że maluje często nieudolnie, więc często moje modele lądują w takiej kąpieli. Taka kąpiel nieco zmienia kolor plastiku, ale nie uszkadza elementów.

Płyn po kąpieli przelewam przez filtr do kawy i jest gotowy do kolejnego użycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam cleanlux i żel do WC z Lidla z ciepłą wodą (w tych samych proporcjach) i działa, ale często rozklejają się części. Uwaga na zlewy z nierdzewki przy takiej kąpieli: jak pochlapiesz to mogą zostać jaśniejsze plamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ktoś ma jakąś konkretną metodę która właśnie ROZKLEIŁABY części? Płyn hamulcowy odpada - zbyt toksyczne, nie powinniśmy takich rzeczy spłukiwać w toalecie

Chcę zdjąć farbę akrylową z bardzo starych modeli i zrobić je praktycznie "od nowa". Piwko za pomoc z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.