Skocz do zawartości

Kompresor do aerografu


Dino1984

Rekomendowane odpowiedzi

Czy można jakoś zaadaptować kompresor samochodowy (7 bar) do aerografu?

Rozumiem, że potrzebne są odpowiednie złączki, ale co z ciśnieniem? Jakiś zawór/reduktor? Ktoś kiedyś robił coś takiego?

 

Tak, wiem, że jest głośny, ale na tą chwilę stać mnie jedynie na aerograf, nie mam kolejny "stówek" na kompresor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Robiło się wieki temu z kompresorka spreżarkę.Oczywiście musisz mieć prostownik bo 12v raczej do gniazdka w domu nie podłączysz.Ja jako zbiornik wyrównawczy miałem butlę turystyczną od gazu.Podłączona była tak,że kompresor tłoczył do butli ciśnienie przez tulejkę z tzw choinką w którą był wepchnięty umocowany wężyk ze spężareczki .Można to dotoczyć u jakiegoś tokarza z odpowiednim gwintem.Chodzi o tę tulejkę która jest stroną tłoczną .Aero było podłączone do wylotu zaworka z butli.Po natłoczeniu ciśnienia ,które odczytujesz na spężarce na manometrze np 3-4 bary wyłączasz i malujesz.Niemniej jednak tak miałem kiedyś .Dziś BYM oczywiście kupił zawór za powiedzmy 50zeta z allegro ustawiony na max5.5 atm i dostawił do butli aby nadmiar powietrza wylatywał sobie bez robienia przerw włączając czy wyłączając co parę chwil kompresor.

Początki są zawsze trudne ale dasz radę .Ja i inni też byli kiedyś pionierami technik sprężania powietrza do aerografów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy podłączali aerograf bezpośrednio do koła samochodowego, wówczas tylko trzeba podpompować samo koło o czasu do czasu. Słyszałem też o modelarzach stosujących długie wężyki łączące kompresor z pistoletem - przewód spełniał rolę zbiornika wyrównawczego. Obydwa rozwiązania nie są może zbyt komfortowe ale pozwalają na rozpoczęcie przygody z psikaniem farbą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butla nurkowa 200 bar - nada się?

 

A tak poważnie to myślę nad czymś takim:

Kompresor samochodowy popuje butlę do tych 7-10 bar i w "jakiś sposób" puszczam z niej 2 bar do aerografu.

Teraz muszę tylko ustalić ten "jakiś sposób"... są jakieś zawory, które zredukują ciśnienie?

 

Sorry za głupie pytania, ale pneumatyka jest mi obca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A tak poważnie to myślę nad czymś takim:

Kompresor samochodowy popuje butlę do tych 7-10 bar i w "jakiś sposób" puszczam z niej 2 bar do aerografu....

Jeśli masz zwykły plastikowy kompresorek za 30 zł to naszykuj kamerę. Będzie fajny film jak on się rozlatuje przy 10 barach,

chyba, że wcześniej się stopi.

Jak masz porządny duży kompresor samochodowy, to czy ma on wyłącznik ciśnieniowy, bo jak nie to wcześniej czy później zagapisz się i efekt może być różny.

Moim zdaniem, jak myślisz poważnie, to albo zbieraj pieniądze na kompresor, albo zbuduj lodówkowca - dokładnie opisany na forum w oddzielnym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to rozwiązałem własnie butla na powietrze 4 litry

butla_zpsuoddr7rq.jpg

Możesz coś więcej? Koszt, na ile starcza taka butla, do ilu i jak ją nabijasz itp.

Też chciałbym mieć aero, ale z kompresorem w pokoju mi "trochę" nie po drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sposób nazywa się reduktor.

 

A jak się nazywa taki trójnik, który z jednej strony wpuszcza powietrze z kompresora (jak się go włączy) a z drugiej wypuszcza do reduktora i dalej do aerografu (no i oczywiście nie WYpuszcza powietrza w stronę kompresora)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie można to określić znanym powiedzeniem "kombinujesz jak koń pod górę".

Rozumiem, ktoś ma dostęp do sprzętu nurkowago i ładowania za darmochę to jest to nienajgorsze rozwiązanie, chociaż mnie nie chciałoby się zasuwać z ciężką butlą do ładowania. (Wystarczy, że muszę wymieniac butle gazową co 2 miesiące).

Ale jak ktoś nie ma dostępu. Butla używana ponad stówę. Armatura wysokociśnieniowa pewnie też koło tego. Ładować hałaśliwym kompresorkiem samochodowym, to jeszcze trzeba mieć zasilacz. Naładujesz do 4 bar - czas ładowanie 15 min. - wystarczy na 5 minut malowania (jak dobrze pójdzie).

Kosztów razem mamy już 300 zł. Czyli cenę normalnego kompresorka do aerografu. Cichego, spokojnego, nie trzeba nic kombinować - włączasz i malujesz.

PS. Jak ktoś chce taniej z kombinowaniem - to mam uszkodzony MAR 3000. Sprzedam za 50 zł + koszt wysyłki. Pracuje, ale się grzeje. Najprawdopodobniej trzeba przewinąć. Koszt przewinięcia ok. 100 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam butlę i mam kompresor 7bar, dlatego chcę to zmontować.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Jak masz to opłaci Ci się działać. Aby konkretnie coś Ci doradzić, pochwal się co to za kompresor, a właściwie jaką ma automatykę. Czy ma presostat, czy tylko wyłącznik ręczny?

PS. I przestańcie się chwalić tym swoim Tapatatatatatlkiem. To się da wyłączyć.

Wysłane z mojego osobistego PC-ta stacjonarnego z systemem Windows Vista przy użyciu Internet Explorera w wersji 9.0 zaktualizowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompresor to zwykły bzyczek za 70 PLN ze zwykłym pstryczkiem.

 

Tu powinna być sygnatura Tapatallka, ale ja usunąłem bo niektórych denerwowała

No to żadnych zaworów bezpieczeństwa nie potrzebujesz, bo ten kompresor ciśnienia nie przekroczy. Obawiam się, że też długo nie pociągnie, ale bądźmy dobrej myśli.

Czyli musisz na początek kupić trójnik na butlę i reduktor ciśnienia z manometrem. Do trójnika podłączysz kompresor, butlę i reduktor. Od reduktora przewód do aero i wypróbuj. Teoretycznie kompresor powinien być szczelny, ale gdyby powietrze cofało się przez kompresor to trzeba dokupić zawór zwrotny i dać go na to ramię trójnika do którego podłączasz kompresor (patrząc na strzałkę na zaworze, aby nie podłączyć go odwrotnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompresor to zwykły bzyczek za 70 PLN ze zwykłym pstryczkiem.

 

Tu powinna być sygnatura Tapatallka, ale ja usunąłem bo niektórych denerwowała

 

To zapomnij o tym ""kompresorze"".

 

Wysłane i utworzone przy użyciu klawiatury i własnego umysłu - bez durnych reklam aplikacji i sprzętu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jak mniemam ""kompresor"" do pompowania kół samochodu lub tego typu.

Poszukaj o nich informacji, instrukcji.

Jak byk pisze tam że nie jest to urządzenie do hurtowego pompowania. Czyli jeden flak a potem zgon - zalecana praca ciągła to ok. 10-15 minut.

A jak czytałem w opisie pierwszej lepszej takiej pompki w sklepie to napompowanie opony 17" do sporo niższego ciśnienia dłuużej mu schodzi.

 

Wysłane i utworzone przy użyciu klawiatury i własnego umysłu - bez durnych reklam aplikacji i sprzętu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

butla to koszt od 20 do 60 zł kwestia tego czy ma legalizacje czy nie ( moja się skończyła z nabiciem i legalizacja na 3 lata zapłaciłem 80 zł).Znalazłem ostatnio na OLX butle z legalizacja do 2017 roku za 30 zł sztuka + wysyłka , ja swoje nabijam w straży pożarnej w Olsztynie i nie robią żadnego problemu ... Takie butle nabijają tez w sklepach nurkowych i tam gdzie są gazy techniczne , butla ma 4 litry wchodzi do niej 200 bar to jest dużo powietrza ale problem pojawia się żebyż tych 200 bar zrobić 10 bar. Ja reduktor nurkowy 1 stopnia kupiłem na allegro za chyba 100 zł ale kolejnym problemem był gwint który pozwalał by dokręcić reduktor który zmieniał cieśninie z 10 na np. 1 bar. Rozwiązaniem było udanie się do warsztatu który zakuwają węże wysokiego cnienia, tam pan zakuł mi końcówkę z gwintem 3/8 ( chyba).

 

Mam nadziej ze chociaż trochę pomogłem , jedynym dla mnie mankamentem jest to ze trzeba pamiętać o zakręcaniu butli po malowaniu bo jak się zostawi to psssss ..... i po malowaniu

Sprzęt jest cichy i wygodny w użyciu , nie jestem wstanie napisać ile modeli nim można pomalować bo tez nie wiele sklejam , ale dwie butle które ma wystarczalny mi na rok malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

butla to koszt od 20 do 60 zł kwestia tego czy ma legalizacje czy nie ( moja się skończyła z nabiciem i legalizacja na 3 lata zapłaciłem 80 zł).Znalazłem ostatnio na OLX butle z legalizacja do 2017 roku za 30 zł sztuka + wysyłka , ja swoje nabijam w straży pożarnej w Olsztynie i nie robią żadnego problemu ...

To aż mnie korci spytać: to właściwie czemu nie kupiłeś sobie kompresora modelarskiego? Używane - w tej samej cenie. Nowe tylko nieco droższe. Stawiasz i malujesz i nie martwisz się, że Ci się powietrze skończy. Nie trzeba chodzić i całować w rękę Pana, żeby zrobił zakuwkę. Pana strażaka, żeby zechciał nabić butlę. Nie targasz butli 2 razy w roku. Choć zakładając 4 x 200 masz 800 l powietrza. Ja mam w kompresorze 3 l x 4 bar = 12 l powietrza co starcza na około 4-5 minut malowania. Więc 800 /12 x 5 = ok. 5,5 godziny ciągłego malowania - mnie by starczyło na miesiąc.

Poza tym masz cały czas taką małą bombę w pokoju. Ja nie widzę zalet tego rozwiązania chyba, że (jak pisałem wcześniej) ktoś ma to wszystko za darmo, to wtedy widzę sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dwa MAR-3000 , bardziej w..go urządzania nie widziałem , głośne to jest jego mega wada ....

Zabawa z agregatami z lodówek tez mnie nie kreci , a to jest cieche i bezpieczne ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.