Skocz do zawartości

Problem z malowaniem modelu


Bosch121

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem ostatnio model plastikowy Italeri, a do niego farby akrylowe Italeri. Nie wiem dlaczego, ale muszę nałożyć bardzo dużo warstw, aby plastiku nie było widać, a farba jakby się nie trzyma, bardzo łatwo złazi. Niestety zniechęciło mnie to trochę, bo próbowałem naprawde długo.

Bardzo proszę o pomoc użytkowników o wspólne rozwiązanie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod farby akrylowe należy zawsze połóżyć podkład którego celem jest zwiększenie przyczepności farby do plastiku. tutaj tkwi cały szkopół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakładać normalnie pędzlem? A jaki podkład byś polecał i z jakiego sklepu?

Ostatnim, chyba najważniejszym pytaniem jest to czy przed malowaniem zmatowieć plastik papierem wodnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że nie masz aerografu, więc najlepszy dla Ciebie będzie podkład w sprayu np.:

 

Mr. Primer Surfacer 1000

 

Fine Surface Primer

 

Super Surfacer Primer (plastic/metal) Gray - 100ml.

 

W zasadzie każdy powyższy daje ten sam efekt, zwiększa przyczepność farby i wygładza powierzchnie modelu

 

Gdybam że poniższe mógłbyś także nakładać pędzlem, ale nie dam sobie ręki obciąć ;)

White Primer - 60ml.

 

Primer

 

Primer (22ml)

 

Acrylic Polyurethane - Primer Grey - 200ml.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie pod pędzel nie potrzeba kłaść podkładu. Po prostu trzeba pamiętać o kilku zasadach.

-przed malowaniem odtłuść model

- dobrze wymieszaj farbę

- odpowiednio ją rozcieńcz, konsystencja mleka mniej więcej

-nakładaj kilka cienkich warstw, następna po wyschnięciu poprzedniej

Sam używam akryli z Italeri i bardzo dobrze mi się nimi maluje. Poza tym wrzuć zdjęcia, łatwiej będzie doradzić jeśli zobaczymy jak sprawy się mają.

Jeśli już koniecznie chcesz używać podkładu to polecam podkład w sprayu Motip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwrócę pytanie.

Jakbyś miał do odkręcania i przykręcania sporo różnych rozmiarów śrub i nakrętek wolałbyś to robić tzw. kombinerkami czy kompletem kluczy do tego przeznaczonych?

 

PS.

Co to jest AŻ TYLE?

Mnie cały czas zastanawia jak ludzie inwestują w model od 100 do kilkuset złotych (z dodatkami) i kupują najtańszy aerograf...

 

Jak chcesz uprawiać to hobby (zresztą według mnie każde) to dobre narzędzia to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od farb ale przy akrylach to kamuflaż możesz nawet (przy odpowiednim rozplanowaniu etapów malowania aerografem) w czasie "jednego posiedzenia" zrobić.

Ale generalnie w modelarstwie jest jedna główna zasada - śpiesz się powoli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie, a mianowicie czy aerografem wygodniej się maluje?

Nie wiem jak innym, ale mnie o wiele wygodniej maluje się pędzlem. Żadnych problemów, nie muszę martwić się jakością farby, nie muszę myśleć o dedykowanych rozpuszczlnikach. Nie muszę myśleć o czystości powietrza, o wilgotnosci, o tym, że jak jest za gorąco to muszę dodać retardera. Biorę Pactrę, dolewam trochę wody i maluję. Wbrew pozorom o wiele łatwiej dojść w różne zakamarki (włosie pędzla da się zagiąć, strumień z aero leci zawsze prosto). Umycie pędzelka zajmuje mi 7 sekund. Pełna wygoda.

PS. Proszę mnie nie kontrować, że z aero jest bez porównania lepsza powierzchnia, cieńsza warstwa farby, niepozalewane szczegóły, połysk bez smug, tonalne przejscia itd. itp. Odpowiadałem tylko na pytanie kolegi - czym jest malować WYGODNIEJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam serdecznie

Jestem nowy na tym forum i zarazem nowy w świecie modelarstwa.

Chciałbym was prosić o pomoc, potrzebuje pomalować model Sd. Kfz 184 Ferdinand/ Elefan od Italeri. Interesuje mnie jakie barwy ochronne posiadały te niszczyciele

 

Ps.sorki ze dołączyłem z pytaniem w tym poście ale za bardzo nie wiedziałem gdzie go dodać by nie zaśmiecać forum

 

Pozdrawiam Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.