Skocz do zawartości

Lakier lustrzany


Angus73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w ramach poszukiwania naprawdę realnego efektu chromu, wpadł mi ostatnio w ręce u znajomej lustrzany, hybrydowy lakier do paznokci. Wypróbowałem go na kawałku plastikowego elementu. Pierwsze wrażenie zwaliło mnie z nóg. Genialny. Lustro jak się patrzy. Równa, czysta i gładka powierzchnia. Naprawdę efek przepiękny. Plastikowy element po 5min wyglądał jak idealnie pochromowany. I tu zaczęły się schody. Nie schnie. Za radą znajomej odczekałem 24h i później pod lampę UV na 2min. 3-5min po wyjęciu spod lampy, wszystko zaczęło się łuszczyć. Masakra. W miejscach gdzie lakier się nie złuszczył, w dalszym ciągu jest bardzo miękki i chyba nie wyschnięty. Ponieważ nie złaził jednorodnie wszędzie tylko miejscami, pomyślałem, że może zostały miejscami jakieś ślady po DOT w którym wypłukałem z fabrycznego chormu elementy. Więc zdarłem wszystko do gołego plastiku i jeszcze raz to samo. Tym razem dałem jeszcze normalny primier i dopiero ten lakier. Na to położę może jakiś topcote... Wypróbuję jeszcze różne modyfikacje, kolejności i interwały czasowe, ale może już ktoś to robił i nie muszę na nowo wymyślać koła? W każdym razie dam znać, bo jeśli udałoby się utrwalić efekt, który jest w chwilę po nałożeniu lakieru na plastik, to niech wszystkie Alclady Chromy i inne cuda imitujące chrom się schowają ;-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój sposób na chrom to Alclad 107; polecam abyś w ramach treningu wykonał następującą próbę: kup sobie jednorazowe łyżki stołowe; pomaluj kilka podkładem np surfacer1200 następnie na podkład połóż solidną warstwę Humbrola Black Gloss (emalia) - to musi dobrze wyschnąć - ja zostawiam na noc, następnie połóż warstwę Alclada II 107 - to musi być jedna warstwa położona za jednym razem (nie może ci braknąć farby w aerku) efekt w 100% satysfakcjonujący

 

90f154b290c4c291.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tombie nic nie polerujemy? Jak z maskowaniem taśmami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja zasada jest taka ze jeśli nie musisz Alcladów nie maskuj, po wyschnięciu chromu można go delikatnie przepolerowac ręcznikiem papierowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też pamiętać aby po położeniu każdej warstwy Alclada (i po solidnym wyschnięciu) zetrzeć delikatnie pędzelkiem różne paproszki, jakie lubią pojawiać się na tych lakierach.

Szczególnie jeśli chce się położyć kolejne warstwy farby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za receptę. W między czasie, porobiłem różne warianty, właśnie na łyżeczkach. Czytałem również o tej kolejności, o której wspominasz. Spośród 9 prób róznych kombinacji (z/bez primera, z/bez czarnego glossu, z/bez cleara glossu, z użyciem chromu w sprayu z marketów oraz wspomnianej receptury) wynika, że właśnie ta kolejnośc o której wspominasz jest najlepsza. U mnie było tak wg kolejności: primer 1200, black gloss akryl Tamki, bezbarwny gloss Tamki, 24h przerwy, Alclad Chrom. Efekt faktycznie prawie (95%) jak na Twoim zdjęciu. Nie wiem czy "te brakujące 5%" może wynikać, że dałem czarny gloss akryl oraz że dałem 3 warstwy Alclada na koniec? Później chciałem trochę podpolerować łyżeczkę samym woskiem Tamki, ale chrom się lekko zmatowił. Niezwykle cenna lekcja. W każdym razie chrom marketowy, lakier do paznokci poszły odpowiednio do garażu i małżonki, choć tu wrócił ze zjebką, żebym sobie czoło tym wymalował, więc ostatecznie do kosza.

Dzisiaj mam trochę właśnie chromowania, więc zrobię tak jak piszesz. Bardzo jestem ciekawy efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lakieru na czarny Gloss juz nie trzeba - tak jak pisałem wcześniej Alclada musisz położyć jedna nie za grubą warstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Warto też nałożyć na Alclada lakier bezbarwny Alclada, ponieważ po wyschnięciu i częstym dotykaniu pomalowanego elementu Alclad sie ściera i wychodzi na wierzch czarny podkład. Działo mi się tak jak malowałem zbiorniki w ciężarówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Warto też nałożyć na Alclada lakier bezbarwny Alclada, ponieważ po wyschnięciu i częstym dotykaniu pomalowanego elementu Alclad sie ściera i wychodzi na wierzch czarny podkład. Działo mi się tak jak malowałem zbiorniki w ciężarówce.

 

 

tak się dzieje jeśli pod chrom nałożysz bazę z Alclada Al305 która sprawdza się przy Alcladach bez połysku własnego, Farb z Alclada z połyskiem własnym dotyczy kolejna zasada - nie nakładamy na nie lakieru są to farby 105, 107, 109, 114, 115, 118, 119, 122, 124,

 

dlatego modelarze stworzyli własny paten na trwały podkład pod chrom- niektórzy używają czarny Gloss z ModelMastera inni z Humbrola

 

lakier nakładamy na farby Alclada bez połysku własnego są to: 101, 102, 103, 104, 106, 108,110, 111, 112, 113, 116, 117

 

dla farb imitujących przepalony metal podkład ma stanowić sama w sobie inna farba Alclada - są to farby 401 do 405 oraz 411, 413, 416, 417

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się dzieje jeśli pod chrom nałożysz bazę z Alclada

Ja Alclad nakładałem na czarny połysk Model Mastera, nigdy nie nakładałem na baze z Alclada.

 

to spróbuj na Humbrol widzę że daleko do mnie nie masz także zapraszam chętnie pokaże a tak w ogóle to zapraszam na warsztaty modelarskie w Bielsku ja jeżdżę praktycznie co piątek i sobotę - mamy fajną grupę i atmosferę - roztrząsamy też takie problemy - pokazana wyżeł łychę robiliśmy właśnie w zeszły piątek (z kilkoma innymi testami Alclad)

 

 

jaki to Model Master - akryl czy emalia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam się że właśnie al305 ale tak jak pisze jawkers w momencie polerowania schodzi - niestety schodzi tez w innych sytuacjach np kiedyś nałożyłem na niego chrom na pierścieniach stanowiących wloty silników odrzutowych w Il-e 62 po kilku operacjach polegających na poprzyklejaniu wylotowych elementów silnika oraz późniejszych nakładaniu masek chrom w skutek częstego dotykania po prostu przetarł się do podkładu bazowego na krawędziach. Aczkolwiek nie jestem pewien czy recepturą Alclada pod chrom nie jest Honey Primer - nie pamiętam nr jest to bezbarwna gładka powłoka która należałoby moim zdaniem nalożyć na Al305

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Tombie01, poćwiczyłem i naprawdę bardzo fajnie wychodzi ten chrom Alclada na czarny gloss Humbrola. Z bezbarwnego, który pierwotnie kładłem przed chromem zrezygnowałem, okazał się zbędny. Elementy typu pręty, mocowania, uchwyty, klamki (generalnie elementy nieregularne, pokrzywione, załamane, itp.; składam auta w 1/16) wychodzą super. Muszę poćwiczyć jeszcze nad dużymi, płaskimi powierzchniami, bo tu widzę że cała finezja w równomiernych pociągnięciach aero, pod opowiednim kątem i ciśnieniem oraz odległościami między kolejnymi pociągnięciami. Aero jednak podaje rozpylony strumień , który rozchodzi się od dyszy, czyli na brzegach minimalnie mniej farby, ale jednak przy chromie na czarnym połysku, te smugi są widoczne). Przy kolorach tego nie widać, ale na chromie, szczególnie (co było pewnym zaskoczeniem) przy świetle dziennym, wychodzi każda nieregularność. To moje kolejne odkrycie, że równomierność położenia chromu, najlepiej widać w półcieniu, bez sztucznego światła. Po zapaleniu nawet tylko górnego światła w pokoju (bez oświetlenia modelarskiego na stoliku) wiele smug "znika". Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.