Skocz do zawartości

Suchy pędzel (drybrush)


MrBat

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
czy Suchy pędzel (drybrush) to to samo co Weathering ?

Nie, suchy pędzel to technika używania pędzla. Weathering to brudzenie, podniszczanie itp., czyli rezultat używania różnych technik, w tym drybrush'a.

 

Zestaw, który pokazałeś, nakłada się na sucho. Niemniej, na pewno można coś popróbować z rozrabianiem na mokro, ale to po za tą paletą zestawową, aby nie spierniczyć całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Mam pytanie, jak można pomalować wystające elementy tablicy przyrządów, mowa o zegarach, selektorach. Aktualnie usiłuję to robić w AH-64 1/35 to przyciski jakoś idą, ostrze igły maczam w farbie i dotykam przycisku i w miarę to wychodzi.

prosta konsola wyszła mi tak:

9ec2e6009f8c.jpg

ale sprawa się znacznie komplikuje z zegarami.. a całej tablicy czarnej nie zostawię, znalazłem coś takiego, ciekawe jak wykonane?!:

2049425508_3af054d1b3_z.jpg?zz=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

zajefajne kokpity ale jak zaczynacie: podstawa (czarny i szary) monitory i co później igla częściowo ??? zabezpieczenia przy szuchym na innych kolorach ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się moja technika zmieniła od tamtego modelu, więc opowiem na przykładach.

 

Najpierw maluję części składowe szarym bazowym. Żywice osobno, blaszki osobno. Potem biorę błyszczącego, czarnego humbrola, maczam w nim płaski pędzel i wycieram wszystko w ręcznik papierowy. Dopiero jak pędzel nie brudzi ręcznika, wcieram mocno farbę pędzlem w żywicę i blaszki. Ważne są dwie rzeczy. Żeby pędzel na prawdę nie brudził ręcznika. Wtedy możemy wcierać farbę w model na prawdę bez obaw, że coś pobrudzimy. Co prawda malowanie przebiega wtedy w kilku podejściach, ale mamy większą kontrolę. Po drugie żeby była to farba błyszcząca, bo schnie najwolniej. Przy matowych farbach mi to nie wychodzi. Kiedy mam tak przygotowane części, podklejam pod blaszki pomalowaną wcześniej kliszę i składam wszystko do kupy. Na koniec maluję najmniejszym pędzlem retuszerskim parę kropek w innych kolorach (czerwony, żółty, biały) oraz monitory na zielono. Trzeba mieć już wyćwiczoną rękę, żeby nie drgała.

 

Kokpit Airesa do Tornado 1/72.

SH105358.jpg

SH105359.jpg

 

Tutaj troszkę inna sytuacja, ale bardzo podobna. To plastikowy kokpit Intrudera, też 1/72. Najpierw czarny bazowy z aero na tablice, oraz szary na wannę. Następnie pomalowałem pędzlem panele na czarno i odłożyłem do wyschnięcia. Drybrush był zrobiony białą, błyszczącą emalią i potem jak wyżej - detale retuszerskim.

 

SH105498.jpg

SH105496.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

a mój sposób -- baza całości i wykałaczka (lubię to--- trwa długo ale ile zabawy) --- każdy z nas ma swoje metody i po to jest to forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skopiuję jeszcze mój opis z tematu MiG-29

 

Na początek na tablicę idzie kolor bazowy z aero. Potem docinam pasek białej kalkomanii i aplikuję SOL. Nie bawię się w przygotowanie powierzchni pod kalki, SOL załatwia wszystko. Nie ma tam przeźroczystego filmu, który mógłby srebrzyć. Następna warstwa to sidolux. Dalej suchy pędzel czarną półbłyszczącą, nierozcieńczoną emalią. Matowa za szybko schnie na pędzlu, a błyszcząca za słabo kryje. Ważne jest, żeby przed suchopędzlowaniem wytrzeć farbę tak, żeby pędzel dosłownie nie brudził. Wtedy mam pewność, że pomaluję tylko wystające obramowania zegarów, bez ufajdania okolic. Czasem trzeba całkiem mocno wcierać farbę w deskę, ale w ten sposób osiągam najlepsze efekty. Następnie pędzlem retuszerskim maluję jakieś drobne detale w innych kolorach. Tutaj zielony i czerwony. Na sam koniec pryskam lakierem matowym w celu zabezpieczenia i zlikwidowania połysku niektórych obszarów. Aha, kliszę podklejam na CA białym polistyrenem 0.25mm. Nie szczypię się, zalewam CA całą kliszę i dociskam kawałek polistyrenu. Kiedyś malowałem na biało aerografem, ale potem były problemy z przyklejaniem takiego elementu do modelu. Trochę większy problem jest z przyklejeniem kliszy do blaszki. Zazwyczaj znajduję 2-3 miejsca odległe od zegarów i punktowo nakładam CA.

 

sh105639.jpg

sh105640.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.