Skocz do zawartości

Techniki Weathering'u


reggy

Rekomendowane odpowiedzi

Weathering to w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego proces wietrzenia skał - w modelarstwie oznacza tyle, co czynności nadające pojazdom wygląd zużytych, zakurzonych, zabłoconych, poobijanych, wyblakniętych, spalonych, okopconych itp. itd.

W tym wątku będziemy zamieszczać cząstkowe poradniki odnośnie różnych technik (innych niż wash, opisany oddzielnie w innym wątku) weatheringu.

Póki co nic tu nie piszcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Błoto z minimalnej ilości piasku(wręcz kurz) i pigmentów

 

Dobieram sobie kolorystycznie, nanoszę pedzelkiem na sucho( od najjasniejszego, po najciemniejszy)

 

Ilość w "zagłębieniah" -zależne od własnych potrzeb-mozna to skorygowac juz na gotowym modelu

DSCF9943.jpg

 

Póżniej delikatnie "mieszam" kolorki

DSCF9941.jpg

DSCF9939.jpg

 

 

 

Po tych czynnosciach wypadałoby zatrzymać kolor, sam fixer jest dobry, ale zmywa kurz i zaciemnia/przekłamuje kolory wyjściowe

By to zniwelować

DSCF9946.jpg

 

 

wpierw zapuszczam Thinner(także MIG)- nie rozmywa grudek(jak to czyni fixer)

Jeszcze na tym etapie zdejmuje sobie naddatki i wyglada to tak:

DSCF9947.jpg

 

Oczywiście po zmoczeniu całej powierzchni nie przejmuje się że czarno, po wyschnieciu jasnieje( przyśpieszam susząc suszarka do włosów-wziętą w jasyr nota bene od...-SAMICY!)

Jesli chcemy, by pigmenty zostały zafiksowane a nie rozciapciane pędzlem, przy wpuzczaniu Fixera-nie daajemy wyschnąć thinnerowi,a w tym momencie zmniejszamy cisnienie w aero do minimum i delikatnie psikaweczką pokrywamy całą masę fixerem-thinner zatrzyma nam ja na miejscu a fixer spowoduje "trwałe" zatrzymanie, a przy aero nie "rozciapcia" nam wypracowanej ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Sorry za tak bezsensowne pytania ale jestem w tym temacie niewtajemniczony.Jak je używać i czy w ogóle warto?

http://www.jadarhobby.pl/p220-dark-wash-p-14585.html

http://www.jadarhobby.pl/p249-pigment-fixer-p-14588.html

http://www.jadarhobby.pl/p231-metal-pigment-p-9872.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i głupie pytanie ale co to jest ten fixer jak to po polsku nazwać i jakie są zamienniki??

 

PS> Ciekawi mnie ta technika, lecz nie miałęm nigdy styczności z brudzingiem gdyż skljam trucki, maży mi się model ciężarówki takiej naruszonej przez czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest ten fixer

 

Po tych czynnosciach wypadałoby zatrzymać kolor, sam fixer jest dobry, ale zmywa kurz i zaciemnia/przekłamuje kolory wyjściowe

 

Cloner16 wash,jak sama nazwa wskazuje stosuje se jak wash.

Pigment g met - jesli nie stosowałeś, możesz zrobic przedwstep, przed kupnem i zetrzeć grafitu z ołówka.

Fajnie sie tym nabłyszcza koła nośne,zeby gasienic, lufy karabinów -jak?

na palucha i wetrzyj w ranty kanty itd...

 

Koledzy, o fixerze napisałem powyżej,zamiennika nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie jak zrobić aby błotko wyglądało jak mokre, a nie wyschnięte ?

Polakierować lakierem błyszczącym, albo używać takiego miłego wynalazku jakim jest produkt Mig w postaci żywicy akrylowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

A jak mam pigmenty to z jakim płynem zmieszać (nie fixer itp.)chodzi o to żeby pigment nanosić w postaci płynu .Zmieszać z rozpuszczalnikiem .I czy takie coś może zastąpić w pewnym sensie oleje np.taki płyn rdzawy można robić z niego np.rdzawe zacieki .A i czy takie pigmenty się nadaj http://www.allegro.pl/item480019359_zestaw_9_pigmentow_do_weatheringu.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja wcieram palcem na koniec, jak już wszystko jest zrobione, np. okopcenia lufy: nabieram skruszony rysik na palce i okręcam lufę wokół palców. Nie zabezpieczam niczym, bo trzyma się bez tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.