Skocz do zawartości

Przenicowany Świat - Front 47


megapol

Rekomendowane odpowiedzi

Zanim zacznę cokolwiek sklejać przedstawię zawartość pudła, jak na model w skali 1/35 to jest imponujące jak dla mnie, a wym to 46x29x9cm.

Koła tego jamnika bez nakładek mają 8cm średnicy, a jeden moduł to 21cm.

Nie wiem czy ktoś na tym forum składał już takiego brzydala bo nie chce mi się szukać a jeżeli jestem pierwszy to zapraszam do śledzenia wątku.

 

6KqgU6E.jpg

qjkXUN8.jpg

UNmYXti.jpg

p8gc9Aa.jpg

QV1Y7dc.jpg

nOCeJVt.jpg

1SZ1FMj.jpg

7YVtgc5.jpg

uN79vqG.jpg

pZoi2s7.jpg

 

Jak widzicie części nie za wiele i praca powinna być przyjemna.

 

I historia pojazdu:

W 1944 roku firma Krupp zbudowała prototyp super ciężkiego pojazdu rozminowania nazwanego roboczo Raumer-S. Czy faktycznie miał służyć do rozminowania terenu tego się już nie dowiemy, bo może to ciągnik dla jakiegoś urządzenia ale na pewno to praprzodek dzisiejszych MRAPów.

Pojazd o łącznej masie 130 ton składał się z dwóch członów (każdy napędzany przez własny silnik Maybach HL90) połączonych przegubem. Oba człony posiadały parę stalowych kół o średnicy 2,7 m. Koła każdego z członów miały inny rozstaw, co pozwalało oczyścić z min większą powierzchnię. Jedyny zbudowany egzemplarz pojazdu został zdobyty pod koniec wojny przez armię amerykańską i przetransportowany do USA.

Więcej danych tu: https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=translate.google.pl&sl=de&sp=nmt4&u=https://de.wikipedia.org/wiki/R%25C3%25A4umer_S&usg=ALkJrhjT5qVAE4NYkCxvsjqhfABpUUVktA

 

Dane techniczne:

- załoga 8 osób

- uzbrojenie

- długość: 15,2 m,

- wysokość: 3 m,

- szerokość: 2,56 m,

- masa: 130 ton,

- silnik: 2x Maybach HL-90-P-20-K po 350 KM

- prędkość maksymalna: 30 km/h

 

xeJnz3b.jpg

R1WDkYO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz go robił prosto z pudła, czy założysz coś od siebie ?

 

Prosto z pudła byłby zbyt banalny i nie do końca jestem przekonany, że to pojazd do rozminowywania.

Od siebie to dołożę grube łańcuchy i będzie wyglądał jak sznaucer i na pewno nie będzie cały zardzewiały jak jakiś prototyp

Najchętniej też bym go uzbroił, gdzieś czytałem że miał mieć zamontowane dwa karabiny maszynowe MG 42 - 7,92mm przeciw piechocie i samolotom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Coś podziałałem przy modelu chociaż przeciągająca się grypa nie zachęca do prac.

A jeżeli miałbym coś powiedzieć o modelu to zachęcam wszystkich do jego sklejania.

Części idealnie spasowane, po odcięciu z ramek nie wymagają zbytniego nakładu pracy przy szlifowaniu i ten mięciutki plastik

Oxnxunh.jpg

i0YUirf.jpg

2lIPmmZ.jpg

LZbdSW8.jpg

WZCtH2k.jpg

 

A po przestudiowaniu instrukcji i prześledzeniu dostępnych informacji z stron niemieckich i amerykańskich jestem pewien, że ten pojazd to tylko ciągnik, w tej wersji na pewno nie wyjechał by na pole minowe, zbyt wąskie koła i masa 130 ton zatopiły by ten pojazd w ziemi, nawet różny rozstaw kół nie pozwala na rozminowanie zbyt szerokiego pasa a te gumowe okładziny bardziej nadają się na jazdę po kostce brukowej.

Taniej i rozsądniej jest stosować plow roller na czołgach Panzer IV

 

e11uFuL.jpg

 

A ogólnie czeka mnie dorobienie napędu na koła, dorobienie rur wydechowych oraz osprzętu hydrauliki na siłownikach oraz między zestawami.

Muszę jeszcze powiększyć otwory w kabinach na karabiny MG a potem się okaże co jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadszedł czas aby pokazać w całości to monstrum.

Standardowa wersja jamnika na wąskich kołach to porażka, przy tej masie trafiony i w błocie zatopiony.

 

GzyShHs.jpg

Ap3Epq3.jpg

 

A na podrasowanych kołach wzbudza już szacuneczek, zresztą sami oceńcie.

Pracy jeszcze trochę jest ale pomalutku do przodu

 

ugtu7AG.jpg

aqRPtTP.jpg

GbeH1I6.jpg

xG7Hge0.jpg

WvmnQlb.jpg

Mi1FDun.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj , ładne to. Fajnie by się prezentowała ta giermańska maszynka w brejowatym śniegu.

A jeszcze fajniej, gdybyś zrobił z tego element większej całości - może nawet na piachu

 

96ed305858ccc67e527045e8ccdd3557.jpg

 

becb2b77242388a3667b7167a5cf2bb8.jpg

 

 

No i od razu rodzi się pytanie- jak dużo masz miejsca i tych raumerów ?

 

 

Widziałem te foty Normalnie masakra i na tej pustyni to fajnie wygląda ale mój model ma już 44cm i to już granica.

 

Niezły "smok"

aż się prosi żeby dorobić mu na grzbiecie jakąś małą wieżyczkę "z armatką"

 

Na pewno coś dostanie ale jeszcze nie zdecydowałem który kaliber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo długo się zastanawiałem co zamontować na jamniku no i po wszelkich analizach czy ma to być armata czy coś innego

zdecydowałem na to poniżej.

Jeszcze muszę przeanalizować sposób montażu w miejscu składania się pojazdu ale już niebawem będzie wszystko pasować.

 

 

emZhORk.jpg

 

Dki6qvF.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

megapol - pomysł z wieżą od Geparda wydaje się OK

Tylko co do lokalizacji to ta zaprezentowana jest nietrafiona. Ja bym ją umieścił dokładnie nad przednią osią, tam gdzie wystają te trzpienie/nity.

No i obowiązkowo bym dorobił pod nią jakąś "barbetę" bo mechanizm obrotowy musi być - ale bez przesady z gabarytami tego pierścienia, wysokość bym dał mniej więcej jak te zawiasy w drzwiczkach od "szoferki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmm gdyby ja przestawic na przedni czlon, ten z tylu bylby skromniutki wiec cos tez musialby dostac

 

Model mam juz wstepnie pomalowany, chociaz fotki zrobie dzisiaj.

 

A moze zamiast tej wiezy z Geparda lepsze by byly dwa Niemiecke zestawy 20mm Flakvierling 38 ( tych cztero lufowych) po jednym na zestaw.

 

Co myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie wygląda to tak, ale żeby było tak jak powinno to drugi segment też dostanie wieżę od Geparda.

Wszystko mniejsze wygląda trochę dziwacznie.

 

gw7DTFC.jpg

lElKPu4.jpg

nPpGkBw.jpg

Svc68mV.jpg

 

Podstawa wieżyczki dostanie jeszcze zębatkę zewnętrzną dla kontrastu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie dużo lepiej teraz wygląda

 

co do drugiego członu....

logika by wskazywała że powinien być albo desantowy, albo transportowy, chociaż z drugiej strony....

można by iść w opcję 100% bojową to wtedy skoro z przodu uzbrojenie artyleryjskie to na "zadku" bym pokombinował coś rakietowego. Wydaje mi się że drugi Gepard wyglądałby trochę śmiesznie

Co rakietowego... sam nie wiem... może jakiś zestawik a'la rosyjski Grad:

BM-21_LIbya.jpg

Tylko jak to 1:35 to trochę szkoda kasy kupować drugi model na zużycie. Zawsze można też na "znanym portalu aukcyjnym" poszukac czegoś co by się nadało. Albo co tam będziesz wydawał kasę Masz talent do rzeźbienia to myślę że z kompletu zwykłych słomek majstrujesz podobna wypasioną wyrzutnie "za grosze"

 

 

Co do "flaków" jestem o tyle sceptyczny że pojazd jest mocno konkretny i typu "czołgowego" a flak to lekka konstrukcja podatna na uszkodzenia/odłamki - a w dodatku cała obsługa siedzi na zewnątrz nieosłonięta (bo czołowa maska to trochę licha osłona)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M.A.V uwielbiam cie, zawsze umisz mi wbic klina

 

W zasadzie nic kupowac nie musze, bo wystarczy zerknac tam gdze siedza pajaki i cosik wybrac.

 

Gradem dysponuje ale mi go szkoda ale mam tez dwa Trumpeterki 00306 i 00307 i z tego cos moglo by podejsc tylko nie wiem jeszcze ktory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M.A.V uwielbiam cie, zawsze umisz mi wbic klina

Ja tam nic nie chciałbym sugerować - tak tylko czasem głośno myślę

Wiem że to warsztat SF ale mimo wszystko jestem zdania że trzeba się jak trzymać "realiów" praktyczności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by mu tak...

 

 

albo w ogóle postawić na prostotę i niezawodność ;)

 

937028-11890-22-pristine.jpg

 

Tak tylko głośno myślę....

Wiem że to warsztat SF ale mimo wszystko jestem zdania że trzeba się jak trzymać "realiów" praktyczności

 

O artylerii myślałem na samym początku i te ogromne działa bardzo mnie kręciły, ale problem w tym, że większość klepie Takom i trzeba by je kupić

 

Nad zrobieniem czegoś też myślałem ale boje się, że może nie pasować do całości więc szybciej znajdę dawcę czegoś i będzie to praktyczne

 

Nie będę też wypisywał tego wszystkiego co ukrywają u mnie pająki, ale wybrałem trzy niesklejone modele których nie będzie mi szkoda a nadają się do transplantacji organów

 

Zostało jeszcze wybrać który to będzie?

 

RW7gOhQ.jpg

F7FXkbO.jpg

M7qMFci.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż... patrząc pod kątem praktycznym nadal będę utrzymywał że jakiekolwiek "odkryte" stanowiska artyleryjskie to kiepski pomysł (tym bardziej jak robisz klimaty postapo), poza tym śmiem wątpić by ta potężną Skode dało się zamontować na takim jednoosiowym podwoziu tak by można było jej używać bojowo (chyba że jednorazowo bo wszystko by się rozpadło po pierwszym strzale)

A tym trzech modeli co zaproponowałeś....

- to ostatni odpada od razu - patrząc na wielkość na moje oko byłaby kolizja z tym Gepardem na czołówce, chyba żebyś skrócił lufę o połowę, ale wg mnie ta wieża jest trochę zbyt potężna

- ten środkowy Kub myślę że by się prezentował bajerancki tylko musiałbyś zrobić oszacowanie czy wyrzutnia nie wyjdzie zbyt kobylasta po umieszczeniu na tym Ramerze

- ta pierwsza wyrzutnia chińska wygląda chyba najsensowniej, poza tym ma "bude" dla operatora to zawsze będzie więcej elementów

 

Tak więc z tych 3 wariantów to albo 1 albo 2

Chociaż patrząc "po gospodarsku" wybrałbym 1, bo tą samobieżna wyrzutnie 122mm po demontażu tej tylnej obrotowej wyrzutni to by się jeszcze dała do czegoś wykorzystać w przyszłości, a z tego Kuba jak zdejmiesz mu wyrzutnie to już raczej nic potem nie zrobisz

 

Ale i tak decyzja należy do ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.