Skocz do zawartości

[Wrzesień '39] Czołg pościgowy 10TP


Jarekk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Aby zmienić "niemiecką szarość" na forum, postanowiłem zmierzyć się z kolejnym po TKS-D - z modelem 10TP

 

Wygląd ma bardzo rasowy, szkoda, że zbudowano go tylko w jednym egzemplarzu. Jest on zamknięciem naszej przedwojennej myśli technicznej i postanowiłem go zbudować.

 

Jako materiały wykorzystam świetne rysunki p. J. Jędryki, zamieszczone w Militariach w 1997 r. oraz tych kilka znanych zdjęć.

 

Model biedzie składakiem:

- płytek polistyrenowych,

- wierzy od 7TP z Mirage Hobby,

- kół i zawieszenia z BT-7 Zviezdy.

 

Tyle udało mi się już zrobić:

 

d7f984573fa7d165med.jpg

18bffdeca43e3dc9med.jpg

783d301e97e2a44dmed.jpg

 

i małe podsumowanie dla dodania sobie zapału

 

492908407fd0f58bmed.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 262
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jarku, a czy to coś pojechało walczyć z niemiecką machiną wojenną, czy tylko pozostało w magazynie, jako prototyp?? Czy wiadomo co się z nim stało, po wkroczeniu wojsk okupacyjnych?? Pytam, bo zaciekawił mnie wyglądem, chociaż polski sprzęt tamtego okresu, nie interesuje mnie w ogóle...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum powstał ostatnio całkiem niezły model 3D tego czołgu: http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=12717&postdays=0&postorder=asc&start=130

 

Przy okazji była też ciekawa dyskusja i parę unikatowych zdjęć.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Jakuba:

 

Po rajdzie testowym w kwietniu 39 ślad po nim zaginął. Najprawdopodobniej jednak został rozebrany na części w maju 39, w celu przyśpieszenia budowy swojego wyłącznie gąsienicowego brata - 14TP.

 

Dla kat:

Model 3D oczywiście znalazłem w Internecie. Jest on bardzo przydatny dla zobrazowania szczegółów. Niestety napęd dwóch ostatnich osi jest przedstawiony źle (brak możliwości amortyzacji ostatniej osi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, pierwszorzędna sprawa. Nie wiem czy istniej taki model, ja przynajmniej go nie widziałem. Do dyspozycji masz mało materiałów, ale mamy już obaj w tej sprawie pewne doświadczenia

Czekam na efekty, jakieś pootwierane włazy planujesz ? wnętrze ? Chyba czymś chcesz zaskoczyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Jakuba:

 

Po rajdzie testowym w kwietniu 39 ślad po nim zaginął. Najprawdopodobniej jednak został rozebrany na części w maju 39, w celu przyśpieszenia budowy swojego wyłącznie gąsienicowego brata - 14TP.

A te zdjęcia rozbitej 10-ki leżącej w rowie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Jakuba:

 

Po rajdzie testowym w kwietniu 39 ślad po nim zaginął. Najprawdopodobniej jednak został rozebrany na części w maju 39, w celu przyśpieszenia budowy swojego wyłącznie gąsienicowego brata - 14TP.

A te zdjęcia rozbitej 10-ki leżącej w rowie ??

 

o tą fotkę ci chodzi: ??

 

10tp_3.jpg

 

a podpis przeczytałeś??

 

DATA: 25 April 1939 - kiedy ta II wojna wybuchła??

 

Jarku życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest rozbita tylko uszkodzona, przyjrzyj się ! Z rowu wyciąga ją C7P. To pewnie zdjęcia z prób.

Faktycznie, i widzę, że jest to już nowy typ wieży, ten co miał być zastosowany w trzeciej wersji 7 TP, gdzie był grubszy pancerz, a płyty były spawane.

 

Ps. oglądałem same fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ....

Faktycznie skala po raz kolejny dałeś dowód swojej błyskotliwej analizie źródeł, znajomości ogółu sytuacji i profesjonalnej wypowiedzi. Jak sam mówisz żal ... ściska.

Ps. oglądałem same fotki.

I znów słabo oglądałeś. Prosta zasada - nie wiesz, nie mów.

Co do wieży, nie jestem przekonany czy z braku laku nie zamontowali standardowej od 7TP. Ta "nowa, trzecia wersja" o której piszesz to 9TP mój drogi. Widziałeś w ogóle jakieś zdjęcia tej wieży z 9TP ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według opisu z Militarii, na 10 TP zamontowano modelową wierzą od 7TP, czyli najwcześniejszą.

Co do wnętrza, to niestety niespodzianek nie będzie, tylko "czarna dziura". Może otwarty właz kierowcy i „wnętrzności" w wierzy.

 

PS.

Czy na to forum zagląda kolega JSJ z PWM?

Mam kilka wątpliwości do przedyskutowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, w książce Leszka Komudy jest pokazany zmodyfikowany przez BBT Br. Panc. 7TP, zwany również 9TP - używano jednak oznaczenia 7TP. Z tego co się orientuję, jedyne zdjęcie wieży, jakie jest dostępne, to wieża od 7 TP, która później była modyfikowana, a dokładniej powiększona (wydłużona), kształt pozostał prawie identyczny. Nie mogę teraz znaleźć tekstu o modyfikacji wieży. Chodziło o zwiększenie przestrzeni oraz wykuszu na radiostację, ponieważ wprowadzono radiotelefon wewnętrzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, w książce Leszka Komudy jest pokazany zmodyfikowany przez BBT Br. Panc. 7TP, zwany również 9TP - używano jednak oznaczenia 7TP.

Tak? W Warsztatach Doświadczalnych BBT Br. Panc/ PZInż w Czechowicach znajdowały się albo prototypowe czołgi 7TP (żelazne) i jeden lub dwa 9TP. To dwa różne wozy, z innym silnikiem, układem blach, spawaną konstrukcją itp. Nazewnictwa na pewno nie stosowano zamiennie.

Z tego co się orientuję, jedyne zdjęcie wieży, jakie jest dostępne, to wieża od 7 TP, która później była modyfikowana, a dokładniej powiększona (wydłużona), kształt pozostał prawie identyczny.

Niestety, tu też pudło. Nie ma zdjęć czołgu 9TP. Istnieje tylko hipoteza, że na 9TP zamontowano wieżę, która docelowo miała też być wieżą 10TP. Wieża nie była wydłużona (musiano by powiększyć średnicę pierścienia! nie mogła być przecież jajem!). Powiększona nie została, wręcz zmniejszono niszę na radiostację. Novum miało być nowe oprzyrządowanie wieży. Zatem nie były identyczne, a wzorowano się na starej wieży Boforsa.

Nie mogę teraz znaleźć tekstu o modyfikacji wieży. Chodziło o zwiększenie przestrzeni oraz wykuszu na radiostację, ponieważ wprowadzono radiotelefon wewnętrzny.

Szukaj, wszyscy chętnie poczytamy. Radiotelefon załogi był kochasiu już na wyposażeniu 7TP. Nie czytał Pan Skala72 monografii wozu, oj nie czytał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie skala po raz kolejny dałeś dowód swojej błyskotliwej analizie źródeł, znajomości ogółu sytuacji i profesjonalnej wypowiedzi. Jak sam mówisz żal ... ściska.

 

I znów słabo oglądałeś. Prosta zasada - nie wiesz, nie mów.

Mam zasade żeby sie nie wtrącać ale czuje że musze poprzeć skale, Jendrass1 może ty wiesz ale to nie znaczy że ktoś o mniejszej wiedzy nie może nic powiedzieć, co temat to zaraz pojawia sie Jendrass1 i ochrzania skale jaki to z niego idiota, moja wiedza na temat polskiej broni z 1939 jest jakiś 1000 razy mniejsza niż skali i dlatego sie nie wypowiadam, ale skali wiedza jest chyba wystarczająca do podjęcia dyskusji. Nigdy nie widziałem zasady która mówi o tym że do wypowiedzi jest niezbędna nad przeciętna wiedza, nie rób z siebie takiego specjalisty bo nie raz możesz spotkać człowieka o wiedzy większej niż Twoja i założe sie że nie chciałbyś być potraktowany jak skala. Takimi wypowiedziami tylko zniechęcacie innych użytkowników którzy na pewno mogą pokazać ciekawe modele ale wolą sie nie rejestrować bo nie chcą być ochrzanieni.

W dyskusji na temat chińskiego wozu opancerzonego jeden z użytkowników został wyzwany od laików tylko dlatego że wydawało mu sie że pojazd ten jest podobny do "Kubusia", od tamtej pory nie widziałem go na forum.

Nie wielu z nas ma jakąś nad przeciętną wiedze którą można "szpanować" na forum jakby na to nie patrzeć militarnym.

Reasumując, wiem Jendrass1 że na tym forum jesteś jedna z osób która ma na ten temat większe pojęcie ale pamiętaj że sie z nim nie urodziłeś i kiedyś wiedziałeś tak "mało" jak skala72.

Tyle ode mnie powodzenia w projekcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Peter tylko że nie każdy potrafi być tak nachalny i zadufany w sobie jak skala, chłop ma problem ze sobą bo najpierw pisze a później czyta co w zasadzie komentował. Taka postawa możne razić innych userów aż w końcu komuś może pęknąć żyłka.

 

Moim zdaniem reprymenda należy się nie tylko Jędrkowi ale też i skali (a za ogół też i mi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no widzę Jendrass robi na forum za autorytet odnośnie 1939 roku

no ja sie nie znam i nie śledze tak dokładnie tych wątków, wiadomo coś poczytać dla ciekawości czy spojrzeć na 7TP co by zobaczyć jakie kiedyś czołgi były paskudne

 

Moim zdaniem reprymenda należy się nie tylko Jędrkowi ale też i skali (a za ogół też i mi)

w sumie masz racje

Nie wiem czy Tobie bo jakoś mi w pamięci nie utkwiłeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zasade żeby sie nie wtrącać ale czuje że musze poprzeć skale ...

Skala wypowiada się wszędzie, w każdym niemalże temacie zostawiając swój ślad. Nie sprawdza nigdzie swojej wiedzy, nie podaje źródeł, ani odwołań, tworzy swoją wersję. Dodam nie zawsze zgodą z realiami. Kilka już razy zostało to udowodnione. Jeśli ktoś nie ma wiedzy lub ją dopiero zdobywa to jest internet, można pytać, czytać książki itp a nie sypać "asami" z kołnierza.

W każdym wątku ja ? Przepraszam bardzo, wypowiadam się tylko w "polskich wątkach" bo z tej dziedziny mam jako taką wiedzę. Pewnie zauważyłeś, że na temat niemieckich czy radziecko-rosyjskich wozów wypowiadam się rzadko, a jeśli już to na zasadzie, że ładny lub nie. Nie znam się na tym, więc się "nie mądrze", o samolotach czy okrętach nie wypowiadam się wcale. Czy ja ochrzaniałem skalę chociażby w jego wątku o BA-6 czy Heterze ? Nie. Byli na tym forum tacy, którzy pisali widząc modele "młodych modelarzy" że mają zmienić hobby i że to hańba coś takiego pokazać. Wybacz, ale tego nie robię.

Co do wytykania innym to ja też odebrałem ostrą szkołę na sPWM, kiedy wrzuciłem tam moją dioramę z polskimi wozami. Dostałem nie od byle kogo i wiem, że chłopacy mieli zwyczajnie rację (zwłaszcza jeśli chodzi o techniczne sprawy). Nie wyszło na to złe ani mnie, ani moim modelom, a moim adwersarzom z sPWM jestem wdzięczny za lekcję pokory.

 

Zdanie Marcina podzielam w pełni. Widdziu - zdetronizować ? przecież ja przy Tobie jestem Toadie (ten z Gumisiów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz racje, ja mówie tylko o tym co ja widze i uwierz mi że z boku to całkiem inaczej można odebrać. A wygląda to poprostu jakby jakiś młody hobbysta (skala) dodawał coś od siebie i nie zawsze dobrze ale dość poprawnie i był ochrzaniany przez wszystko wiedzącego mistrza (Ty).

Musiałbym częściej przeglądać "polskie" tematy żeby znać prawde

 

W każdym wątku ja ? Przepraszam bardzo, wypowiadam się tylko w "polskich wątkach"

wiem i o to mi chodziło o "polskie wątki"

Przepraszam wszystkich których obraziłem, zniesmaczyłem, załamałem ale musiałem o tym napisać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz racje ...

Mam

A wygląda to poprostu jakby jakiś młody hobbysta (skala)

Skala to 40 letni facet, zakładam, że nie skleja modeli od wczoraj, tak samo jak wie co to książki itp. Jest na forum od końca sierpnia i ma 440 postów, ja jestem od kwietnia i mam ok 600, Ty jesteś od września i masz ich ponad 900, wszystko 2008 rok. Kto tu jest wszechobecny co ;) ;) ?

 

"Po prostu" piszemy rozdzielnie

Nie róbmy już tematowi Jarkka złego PR, ma i tak trudny orzech do zgryzienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.