Skocz do zawartości

Diorama - schron bojowy Projekt 1939 [Wrzesień '39]


Tomek 23

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Wrzucam parę fotek projektu, który powoli sobie skrobię :]

Diorama ma przedstawiać schron bojowy na jeden ckm ( jeszcze niedokończony) i oskrzydlonych, broniących się Polaków.

Jak widzicie, to narazie tylko przymiarka, ale wszelkie sugestie mile widziane...

Fotki:

04331.png

06800.png

07871.png

08910.png

02205.png

03250.png

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Fajnie, że się podoba. Schron odlałem sam z gipsu budowlanego.

W necie znalazłem instrukcję saperską w skali 1:50. Potem na kartce bloku milimetrowego zrobiłem sobie odpowiednio przeskalowany rzut - 1:35.

Formę zbudowałem ze styropianu (odpowiednio sztywnego i równego)

Od wewnątrz wkleiłem kawałki balsy i patyczków do lodów :] tak aby imitowały ślady po szalunku.

Dodatkowo w środek poszedł styropian, tak aby całość nie była za ciężka i szybciej wyschła.

Nie była to pierwsza próba odlania sobie schronu. Wcześniejsza zakończyła się fiaskiem, z powodu źle dobranych materiałów do formy :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bradzo piękny model, ale mogę powiedzieć to co widd.

Bardzo mi się podoba chociażby z tego względu że rozpocząłem zabawę w terenie.

Czekam zniecierpliwiony na dalsze prace...

Pozdrawiam Artur Radkiewicz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Dzięki za pozytywne opinie. Właśnie rozpocząłem pracę nad rzeźbą terenu. Schron sobie schnie; jutro trochę przy nim pomajstruję i w niedzielę wieczorem wrzucę fotki.

A do tego klubu 1939 chętnie dołączę

Pozdrawiam Tomek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mały update :] Dzisiaj pobawiłem się w modelowanie terenu, czyli kawa+ziemia+gips budowlany+oregano+glina w proszku+woda z wikolem. Odlałem także osłonę wejścia do schronu. Narazie złożone na sucho.

 

95152906ir0.th.jpg 39583608zy9.th.jpg 62944910la3.th.jpg 19678286dg9.th.jpg

Klimatyczne zdjęcie przy zachodzącym słońcu

45355023jk9.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie jest teraz za wąskie to wejście do bunkra - pytam bo się nie znam:)

Poza tym bunkier rewelacja .

Popracuj nad drzewkiem , na pewno więcej drobniejszych gałązek aby Ci drapak nie wyszedł jak go zazielenisz.

Będę oglądał , bo zapowiada się ciekawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Wejście do schronu było faktycznie dość wąskie i małe co widać na różnych zdjęciach m.in tu: http://www.schrony1939.fortyfikacje.pl/amod.htm

Swojego czasu byłem przejazdem w Mławie i miałem okazję pozwiedzać właśnie taki schron na jeden ckm (przy drodze zasłonięty drzewem). Powiem szczerze, że ledwo tam wlazłem mimo że wejście było przysypane to i tak szerokość tej ścianki osłaniającej wejście, od ściany schronu była bardzo mała.

Póki co wrzucam parę fotek pomalowanego schronu. Wiem, że trochę się błyszczy, ale gdy robiłem fotografię farba jeszcze nie wyschła całkowicie...

Teraz tylko psiknąć matem i schron gotowy

W przyszłym tygodniu pomęczę figurki

32643815eg6.th.jpg 27351763hs6.th.jpg 58207645uv5.th.jpg 46932088gk1.th.jpg 72798141cu2.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć

Dzięki za słowa uznania

Sama figurka to lekko, tu i ówdzie podszlifowany oficer niemiecki z zestawu Master Boxa, zamieniłem mu tylko główkę. Hełm i oporządzenie to M-Model.

Będzie jeszcze 2 szeregowych - jeden biegnący (Adalbertus) i drugi prowadzący ogień z rkm-u ( z zestawu Dragona - German halftrack crew )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

KIESZENIE!

Popraw proszę, bo te niemieckie z zakładką odpadają.

 

Co do pistoletu wz.08, to teoretycznie błędu nie ma, ale akurat Parabelka była nieliczna. Niemniej może być.

 

Torba oficerska nie wisiała na pasie, bo wtedy ściągałaby spodnie w dół przewieszana była przez ramię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Prace trochę spowolniły, ale w niedzielę obiecuję fotki.

Zdecydowałem się zbudować nowy teren na ramce do zdjęcia. Mam nadzieję, że wizualnie będzie lepiej...

Widd---->

Sam wolałbym Colta M1911 który robiłby za VISa Wszystkie pasy są już na ludziku więc nic nie lewituje dodałem mu jeszcze lornetkę...

A co do kieszeni, to właśnie patrzę na nieliczne dostępne zdjęcia polskich jeńców w kolorze...Jedni nie mają kieszeni ( tych z przodu na górze) w ogóle, z kolei inni, faktycznie proste kieszenie bez "zakładek" z przodu... Dzięki za zwrócenie uwagi, ludzik do korekty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam przerabiam niemiaszków na naszych. Pamietaj, że to mundur oficerski. Nie patrz na jeńców szeregowych (mało jest zdjęć jeńców oficerów), bo oni mieli mundury mob, więc często starych wzorów lub z I wojny. Oficerowie mieli akurat już regulaminowe. Muszę napisać do Mmodela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka.

Na początek biję się w pierś, bo obiecałem fotki figurek, a że tak powiem, trochę mi nie poszło z malowaniem i z oficera powstał stworek...

Wszystko byłoby ok, bo pomalowałem go aerkiem w kolor vallejo 70921 "English uniform" a potem delikatnie pocieniowałem fałdy munduru tą samą farbką zmieszaną z odrobiną czarnego...

Coś mi tylko za brązowo było i postanowiłem przetrzeć figurkę farbką 70889 olive drab, zmieszaną z Pactrą FS 34102. I to był błąd.

Figurka nie dość, że nabrała połysku, to stała się bardzo ciemna...

Oto 2 fotki:

64925752.th.jpg 91764898.th.jpg

 

No cóż... Figurka idzie pod zmywak, a ja dalej kombinuje.

Chciałbym uzyskać podobny kolor do tego jakim pomalował swoich soldatów Rafał Jankowski o tu:

viewtopic.php?t=10972&postdays=0&postorder=asc&start=105

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam po dłuższej przerwie.

Prace nad dioramą przyśpieszyły tempa, więc wrzucam diwe fotki:

1000260.jpg

i drzewko:

1000266u.jpg

 

Pozostały jeszcze figurki, ekwipunek i parę pierdółek przy schronie...

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest ok tylko dla mnie wygląda to sterylnie. Nie ma ani źdźbła trawy, dodał bym ciut na czapie schrony, w zakamarkach schron-ziemia i w kilku innych niepozornych miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Nie napisałem o tym, ale faktycznie będę się starał przełamać te brązy i szarości wrześniową zielenią.

Trzeba pamiętać o tym, że przed ostrzałem, teren wokół schronu był placem budowy - jedne schrony ukończono wcześniej, inne - "na ostatnia chwilę".

Gdzieniegdzie trawa faktycznie miała prawo sobie spokojnie odrosnąć - tak jak piszesz Jendrass - w zakamarkach itd...

A, i nie napisałem, że drzewko faktycznie będzie przyozdobione listkami :]

Zobaczymy co mi z tego wyjdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, ja na twoim miejscu określilbym odcinek frontu, wtedy będziesz wiedział kiedy został schron zbudowany i jaka roślinność. Poza tym doda to szerszego kontekstu historycznego i będziesz mógł określić jednostkę.

 

A propos, przyłącz się do projektu i wpisz [Wrzesień '39] w tytule, niech admini nas uslyszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do projektu dołączam

Odcinek frontu - myślałem o Mławie. Byłem tam i widziałem schrony, więc jest sentyment...

A tymczasem pimp my Bar czyli igła, trochę aluminium z puszki i miedzianego drucika:

barqdm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.