Skocz do zawartości

[Wrzesień '39] "Jeszcze ten raz" - Suwałki 1939


Gość widd

Rekomendowane odpowiedzi

Niniejszym ogłaszam przyłączenie się do nieformalnego projektu [Wrzesień '39], który ma na celu uhonorować naszych żołnierzy, konstruktorów i wszystkich którzy wtedy stanęli w obronie kraju...

 

Ponieważ jestem twardogłowym sanacjonistą, mój projekt odda cześć żołnierzom w inny sposób...

 

Na marginesie, "Nasza jest noc" - ciągle jest w budowie, ale jestem blisko ukończenia

 

Pół roku temu miałem zaszczyt poznać pewnego starszego pana, podoficera z 2 pułku ułanów z Suwałk, którzy przeżył rok 1939. Dowiedziałem się od niego trochę o tym, o czym się nie mówi głośno, czyli o poza regulaminowym życiu kawalerii...

 

DIORAMA

"Jeszcze ten raz" - Suwałki, 21 sierpnia 1939

SKALA 1/35

 

Untitled-2.jpg

 

Utwór muzyczny, przewodni do budowy dioramy oraz źródło tytułu...

Adam Aston - "Zatańczmy jeszcze ten raz"

http://www.sendspace.pl/file/EvwEYwfP/

 

 

Diorama osadzona będzie w stajni 3 pułku szwoleżerów w Suwałkach. Wybór jest nie przypadkowy, gdyż, jak się niedawno okazało, służył tej jednostce i poniósł śmierć brat mojej babci. Więc żywię sentyment do 3 p.szwol.

 

Już tłumaczę, czemu do projektu o Wrześniu 39, osadziłem dioramę 21 sierpnia. Już od marca 1939 3 p.szwol. był w podwyższonej gotowości. Dnia 22 sierpnia, o 23:00 ogłoszono alarm dla 3 szwadronu i 1 plutonu km, a 24 sierpnia 1939 rozpoczęto mobilizację alarmową w jednostce. Zatem 21 sierpnia 1939 był ostatnią w spokojną nocą w pułku.

 

Nie znalazłem zdjęcia z wewnątrz stajni pułku. Jedynie zdjęcie samej stajni. Jak widać murowana. Układ wewnątrz będzie wzorowany na paru zdjęciach, które posiadam z innych jednostek, na planach architektonicznych stajni KOP i na dalszym wywiadzie historycznym. Jak widać stajnia murowana.

 

3szwol.jpg

 

 

Ale przejdźmy do konkretów. Na dioramie przedstawiona zostanie nocna scena, po miłosnym spotkaniu szwoleżera i panny w stajni, na sianie...

Nie ma obawy, scen brzydkich nie będzie, więc niepełnoletni zgorszeni nie będą.

Na potrzeby dioramy dostarczono mi już następujący zestaw, który jest na ukończeniu:

 

Legend Production 1/35

LEGE-LF0087.jpg

 

Szwoleżer będzie na sianie, przykryty derką, dziewczyna już ubrana będzie siedziała (na czym, jeszcze nie wiem). W dioramie wezmą udział także koniki oraz jakiś nieświadomy niczego i zaspany wartownik, idący za murem stajni...

 

Firma M-Model

35048.jpg

 

Mam nadzieje, że projekt spotka się z zainteresowaniem kolegów...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będziesz korzystał z tego koniopodobnego wyrobu M-modela?

nie lepsze dragonowe koniki?

mam parę koni na części.. jak byś chciał coś wymienić..

 

pomysły na dioramy masz rewelacyjne

pochwaliłbyś się "naszą jest nocą", myślałem, że porzuciłeś tamten projekt..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani Gdynia, ani "Nasza jest noc" nie zostały odstawione. W przypadku tej ostatniej, to od nowa buduję dioramkę, w mniejszej wersji, a figurki pary tańczącej w zasadzie już pomalowane, ale przyszły za późno na konkurs. Kończyłem 7TP. Koniki Dragona też mam, ale zależy mi na pozach tych koni z M-Model i na tym, że nie są w nic wyposażone - brak ogłowa itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, za późno

Chciałem jednak zachować kulturę dioramy, gdyż wolę niedopowiedzenia, niż wulgarne walenie nagością w łeb Chyba każdemu podoba się bardziej coś czego nie widać, a kobiety od tamtego sierpniowego wieczoru nieco straciły na tajemniczości Poza tym wyobrażasz sobie startowanie np. na wystawie modelarskiej, a obok klasa Junior?

 

Nie chciałem jednak iść w tym kierunku

Figurka Legend 1/35 - jesteś pewien, że to dziewczyna z 1939 roku?

 

LF0101.jpg

 

Jak dla mnie żadnej ułańskiej fantazji w dioramie by nie było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Figurka Legend 1/35 - jesteś pewien, że to dziewczyna z 1939 roku?

A co wtedy pończoch nie było ? Były powszechniejsze niż dziś, a panienka z Legend (powyżej) wygląda z amerykańskiego filmu a'la Pearl harbor.

Jak dla mnie żadnej ułańskiej fantazji w dioramie by nie było

fakt, nasi brali zanim zdążyła się rozebrać. Nie doceniasz chłopaków ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dalszy pakiet ustaleń historycznych - jak w przypadku uczestników projketu Wrzesień 1939 zawsze jak najbardziej rzetelnych

 

Na tym filmie:

http://www.youtube.com/watch?v=ytFuAgDmx80

 

Znajduje się stajnia 7pułku ułanów.

 

7_1.jpg

 

 

7_2.jpg

Po obu stronach lance, na lewo i prawo wyście ze stajni.

 

7_3.jpg

Stanowisko konia

 

 

 

A tu kolejna stajnia WP. Widać dokładnie stanowiska koni.

PIC_1-W-1475.jpg

 

 

Stajnia niemiecka

PIC_2-3949.jpg

 

 

Jendas, mam naprawdę robić z tego jarmark? Wolę jednak ubraną figurkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z dwoma rodzajami stajni. Całe murowane - pruskie oraz mieszane murowano-drewniane carskie. Takie mieszane można jeszcze spotkać w Garwolinie oraz w Kraśniku. W Suwałkach byłem jakiś czas temu ale stajni nie pamiętam. To zdjęcie naszej z NAC najbardziej mi odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów pluję sobię w brodę, że nie zrobiłem kabiny bezcieniowej, cóż czas wreszcie się za temat zabrać.

 

Szwoleżer. Figurka Legend składała się z samego torsu - reszta to całość z łóżkiem. Zamontowałem więc dwa druty i obkleiłem je masą. po przykryciu kocem będzie widać jedynie zarys nóg.

1112.jpg

 

 

Dziewczyna - kolory wybrała moja pani, za co jej bardzo dziękuję.

222.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raport...

 

Parę dni temu odlałem płytę gipsową. Płyta wyschła, zacząłem rzeźbić i bardzo szybko pękła...

 

Musiałem więc podjąć kroki zaradcze, czyli pójść na łatwiznę.

 

35511.jpg

 

Poza tym, jak się okazuje, w jednej ze stajni 3 Pułku Szwoleżerów istniał napis na ścianie "Kobiety nie kochaj, bo Cię zdradzi. Kocha konia, on cię do szarży poprowadzi"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięciwa, pierwszy raz, na poważnie robie budynek i wolę, jak pisze Jarekk, skupić się na wnętrzu, bo jak utknę na elewacji, to do września nie będzie stajni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym do boju, to wychodzi raczej jak francuska ofensywa w 1939 roku

 

Jak zamówi się coś w Jadar, to czekać trzeba na potwierdzenie, że mają w magazynie, dopiero wpłacasz i paczka priorytetowa zajmuje nieco dłużej Domek będzie u mnie dopiero za tydzień.

 

Czy mod może ten temat przenieść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Odpuszę sobie reagowanie na prowokację Heer'a.

 

Dziś otrzymałem wreszcie przesyłkę budynku w technice vacu. Kto robił wie, że można stracić cierpliwość

 

Prace są na tym etapie:

DSC00938.jpg

 

Krawędzie mają szarpane mury - sam budynek jest "Uszkodzonym warsztatem". Nie jestem w stanie w Vacu usunąć tych krawędzi, a więc będziemy musieli uznać, że to taka forma "urwania" muru na krawędziach dioramy

 

Co myślicie, aby w tej przestrzeni przed wejściem do stajni umieścić motocykl Sokół 1000 z wózkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli scena jak z "Jutro idziemy do kina"? Tak żołnierz przyjechał po pannę limuzyną cywilną pochodzącą z rekwiracji Jeśli zrobić Sokoła z wózkiem w wersji cywilnej (kolorowy) to wtedy musiałby pochodzić także z rekwiracji cywilnej z początku sierpnia 1939 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.