Skocz do zawartości

Wrzesień 1939 w mikroskali


ArmiA

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach pomocy naukowej - może się to komuś przyda....

Przegląd modeli okołopancernych w skali 1:72.

I na początek taki mały disclaimer - w celach ilustracyjnych tam gdzie to możliwe będę się starał pokazywać zdjęcia gotowego modelu. Nie mam za wiele wolnego czasu, więc nie mogę spytać wszystkich autorów o zgodę, choć oczywiście będę podawał źródła fotek. Jeżeli jednak komukolwiek nie pasuje umieszczenie tu zdjęcia jego modelu to proszę o kontakt - zdjęcie usunę.

No to zaczynamy:

TKS, TK3 itp.

W tym wypadku mamy trzy możliwości:

ESO - jedyny model tej enigmatycznej firmy. Całkiem niezła jakość, wszystkie włazy można zamontować jako otwarte, koszmarne w budowie gąsienice (ogniwkowe!), niepełne nitowanie, zaokrąglone krawędzie. Model zdecydowanie dla zaawansowanych, efekt taki sobie ale wcześniej nie za bardzo była alternatywa. Trudnodostępny, bywa na Allegro i jest dołączony do drezyny z ARMO.

 

In-box

tks_14.jpg

Źródło

 

Drugą alternatywą jest żywiczno-blaszany Part. Model naprawdę hardcorowy, na pewno nie dla niedzielnego sklejacza, choć efekt jest świetny. Minusy to brak możliwości wykonania wnętrza i wysoka cena.

Coś a'la in-box:

a005-72.jpg

Sklejony:

06.jpg

I gotowy:

01.jpg

Źródło

Part robi też TK3 i TKW.

 

I najnowsza alternatywa: RPM

RPM robi kilka różnych wersji, cechy wspólne to (dość uproszczone) wnętrze, tragiczne podwozie, gąsienice odlane jako jeden element (takoż tragiczne), średnie detale. Cena znośna, ale nie jakoś szczególnie mała.

In-Box (Trzeba przewinąć na dół strony)

Zdjęcia gotowego nie znalazłem.

 

Dodatki:

Armo robi toczoną lufę, a PART zestaw blaszek zawierający m.in. kompletne podwozie, gąsienice i masę drobnicy, zresztą te same co w ich modelu. Ciąg dalszy niewątpliwie nastąpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armo robi obecnie lufy do 20mm nkm FKA wz.38 lufy do km 7,92mm Hotchkiss wz.25 zostały chyba wycofane z oferty (przynajmniej nigdzie ich w ofercie Polskich sklepów nie widzę z Jadarem włącznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uzupełnienie

Jedziemy dalej:

7TP i pochodne.

Tutaj akurat nie mamy zbytniego wyboru. Tylko Mirage ma w swojej ofercie rodzinę 7TP (Vickersy, 7TP jedno i dwuwieżowy, C7P).

In-boxy:

7tp jw

7tp dw część 1

7tp dw część 2

Vickers E mk.A

Vickers E mk. B

C7P część 1

C7P część 2

C7P część 3

C7P część 4

Modele jak na polskie warunki całkiem niezłe, fajny detal, zwłaszcza w C7P, dobra jakość odlewu. Troszkę jam skurczowych ale da się przeżyć. Największy minus to absolutnie paskudne gąsienice, gumiaki. Koniecznie do wymiany, na szczęście jest na co, ale o tym za chwilę.

A tu sklejone:

7TP jw (nota bene Skali72)

7tp01.jpg

Źródło

Vickers E Mk B

vickerEb.JPG

Źródło

C7P (wersja niemiecka)

PICT0002.JPG

Źródło

Akcesoria:

Blaszki Parta i Mirage Hobby do siódemek:

03072601.jpg

p72115.jpg

03172602.jpg

p72116.jpg

Blaszki Parta wydają się ładniejsze, ale nie miałem w rękach więc się nie wypowiem.

Gąsienice: Ogniwkowe robi UM, natomiast Part robi fototrawione. UM-owskie są tańsze (ok. 10 zł) ale ostatnio trudno je dostać.

Ktoś ponoć robił też aluminiową lufę ale nie mogę nic znaleźć.

Dla porządku: 7TP, Vickersa i TKSa robi w żywicy również australijski Ostmodels, zdjęcia do obejrzenia w źródle do gotowego Vickersa. Nie udało mi się niestety znaleźć nic więcej.

CDN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7TP jedno i dwuwieżowego oraz C7P (tego niestety nie udało mi się zdobyć) robiła jeszcze w żywicy Krakowska firma ModelKrak. Modele były całkiem fajne poza jednym drobnym szczegółem - zawieszenie pojazdów odlewane było z białego metalu a jakość odlewów nie zawsze była dobra, a same elementy dość często trafiały się uszkodzone.

 

Różne wersje TKS i TK w żywicy produkowała jeszcze firma NRC (chyba powiązana z powszechnie znanym sklepem Martola). Całkiem fajne i dobre odlewy choć czasami zdarzały się jakiejś dziwnej zielonkawej żywicy z dużą ilością pęcherzy.

 

Metalową lufę do 37mm Boforsa wz.37 produkuje ARMO.

 

Niemiecka firma ModelTrans produkuje (lub produkowała - nie sprawdzałem) żywiczne TK, TK z autotransporterem i samochód pancerny wz.29. Modeli tych nie posiadałem i nie posiadam :(

 

Samochód pancerny wz.34 produkowany był przez polską firmę Hobby GT ( ?? - model w podniszczonym pudełku przez co nie jestem pewny poprawnej nazwy). Firma ta także wydała Hotchkiss H-35. Modele szału nie robią ale zwłaszcza przy braku jakiegokolwiek wz.34 w skali 1/72 jest to duży rarytas dla wrześniowych modelarzy którym uda się go zdobyć (zdjęcia modelu wz.34 udostępniłem kiedyś w relacji z budowy wz.34 w 1/35 kolegi skala72).

 

ArmiA przepraszam że tak się wtrącam i jak Ci się wcinam i psuję temat to daj znać

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Chcia?bym poinformowa? Panów i? ModelTrans wprowadzi? do swojej oferty ?ywiczny model prototypu PZIn?.140 znanego tak?e jako 4TP.

Poza tym i? znajduje si? on w ofercie Track&Troops oraz ModelTransajak na razie nic wi?cej nie wiem o tym modeliku ale poczyni?em ju? pewne kroki nad jego pozyskaniem

 

Troszk? wi?cej: http://modelltrans.blogspot.com/2009/06/4-tp-pzinz-140.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.