Skocz do zawartości

GALERIA [wrzesień -1939] Starachowicki Bofors


Gerd

Rekomendowane odpowiedzi

W wątku warsztatowym, viewtopic.php?t=15068, złożyłem zobowiązanie -samemu sobie- że projekt zakończę do dnia 6 IX tj. w 70-tą rocznicę rozprawy obrońców Starachowic z hitlerowską kolumną pancerno-motorową na przedmieściach miasta.

 

Oto: 40mm armata przeciwlotnicza wz.36 Bofors "St" w moim skromnym wykonaniu:

 

6c1f173fac4d7934med.jpg

 

8c098f6cc443d04dmed.jpg

 

d13d9d1f7b0aa949med.jpg

 

fdc8f9e4e49651f7med.jpg

 

b3039158d8b05964med.jpg

 

b70ec328d90fd3fcmed.jpg

 

9b3c6900870f9484med.jpg

 

ad6e79e32bc1f388med.jpg

 

863d291aaa61c76fmed.jpg

 

7a0193ddbc1fcf7emed.jpg

 

zapraszam do oglądania i komentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że się podoba. Dziękuję za dobre słowo.

 

zostałeś moim guru

Jak powiedział stary ogrodnik: - "Nie przesadzajmy."

 

kładąc pastele przed metalizowaniem, czy po?

A jak powiem, że tam pasteli ani śladu to co? No może odrobinka pigmentu na kołach.

 

zgłoszę się po instrukcję malowania

Prościzna: najpierw Sufracer 1000, żadnego preszejdingu, na to akryl Vallejo 093 (70887), a dalej artystyczna olejna. Trochę soli, pieprzu do samku i już. Nic wielkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przy okazji zapraszam do obejrzenia relacji z rekonstrukcji starachowickich wydarzeń wrześniowych.

 

http://hanzo.dv.int.pl/wojna/

 

Prawda historyczna opowiedziana, pierwszy raz w takiej formie, podparta była substytutami sprzętu biorącego udział w prawdziwych wydarzeniach, (Trudno się dziwić. W Polsce ani jednego kompletnego Boforsa) lecz chwała tym którym chciało się o tym przypomnieć. A w Strachowicach nie łatwo, tym cenniejsz inicjatywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Piękne wykonanie delikatne pododa mi się bardzo , to taki model na który można patrzeć godzinami gratyluję talentu i tego czegoś .

To może ja tylko zrobie model Bisa a zostawię do malowania mistrzom,

Nielubię malować jak widzę takie cacko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
  • 1 month later...
Oto: 40mm armata przeciwlotnicza wz.36 Bofors "St" w moim skromnym wykonaniu:
Wykonanie może i skromne, za to ogląda się znakomicie (choć fotki nieco małe).

Pomyśl o fotkach w plenerze, będą powalające.

 

Moje gratulacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Myślałem, temat że sprawa starachowickiego Boforsa została zamknięta raz na zawsze, okazuje się jednak, że historia się rozwija. Z pomocą przyszło seria FtF. Tym samym postanowiłem nie tworzyć kolejnego wątku ale prowadzić dalej to co raz zacząłem.

 

Prezentowany poniżej zestaw ma swoje umocowanie w oryginale ale zawiera także szczyptę własnej interpretacji.

 

O9Tf9uP.jpg

 

bPK6zr7.jpg

 

gh5gnRr.jpg

 

PAFIdti.jpg

 

uZf2Ae9.jpg

 

I to nie koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Gerd. Dopiero teraz trafiłem na ten zestaw, to bez wątpienia dobra kontynuacja która cieszy oko. Czy ciężarówka z napisem jest "faktem" czy to delikatne nadużycie ? Plutony opl. ze Starachowic miały na pewno nieskarosowane Chevrolety 155 HD, a czy miały też takie zgrabne fiaty z napisem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie tak jak mówisz fabryczna bateria przeciwlotnicza Starachowickich Zakładów Górniczo Hutniczych S.A. wykorzystywał Chevrolety bez karoserii jako ciągniki artyleryjskie

 

NAdnbaW.jpg

 

 

pewnie dlatego, że Zakłady Mechaniczne produkowały do nich ramy (do Fiatów też).

Jeśli zaś chodzi o nadużycia to rozszyfrowałeś mnie bezbłędnie. Podczas wiecu w maju 1939 r. w bezpośrednim sąsiedztwie 40mm armaty plot Bofors znalazł się (prawdopodobnie) Fiat 621 z napisem STARACHOWICE na burcie skrzyni ładunkowej:

 

z6Zfrbf.jpg

 

zatem nie mogłem się powstrzymać. Uznałem, że nie jest niemożliwe aby było "wleczone" przy jakiejś okazji...

 

Zdjęcia prezentowane powyżej pochodzą z publikacji: "Starachowicki Wrzesień 1939 - historia ziemi starachowickiej", autorstwa p. Adama Brzezińskiego. wyd. 1, Starachowice 2010. oraz

"Wierzbnik- Starachowice - 390 lat miasta na Kamienną" pod redakcją ww.,Starachowice 2014.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gerd, tak się zeszło, że ja akurat napisałem dość obszerny tekst o Chevroletach w WP TUTAJ więc jestem jakby na to nie patrzeć na bieżąco. Ta fotka z wiecu - cudna !

To na fotce jest nieskarosowany 155 COE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.