Skocz do zawartości

[Pacyfik] U.S.S. Pennsylvania (BB-38) 1944r. Dragon 1/700.


Wojtek B.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zaczynając ten wątek oświadczam, że jestem nowicjuszem jeśli chodzi o modelarstwo okrętowe, można powiedzieć nawet że woduje .

Dlaczego ten okręt i ta skala . Odpowiedź jest dość prosta zaczynając od skali, po prostu nie mam miejsca na mastodonty w większej skali, a chce jeszcze zrobić jeszcze małą scenkę więc skala ta będzie chyba odpowiednia. Dlaczego ten okręt, po pierwsze choć sklejam figurki zawsze w oko wpadały mi te z US Navy .

Przejdę z biadolenia na właściwy tor wątku. Zacznę od historii oktętu.

U.S.S. Pennsylvania jest pancernikiem typu i tu niespodzianka Pennsylvania . Budowę tego okrętu rozpoczęto 27 października 1913 roku, wodowanie odbyło się w stoczni Newport News Shipbulding & Dry Dock Company 16 marca 1915, do służby wszedł w czerwcu 1916. W sumie zbudowano dwa okręty tego typu, jego siostrą była sławna U.S.S. Arizona

U.S.S. Pennsylvania brała udział, abo inaczej spoczywała w suchym doku w Pearl Harbor podczas japońskiego ataku, została tylko lekko uszkodzona a siostra miała jak wiadomo mniej szczęścia. Pennsylvania podczas remontu w 1942 wyposażona została w nową artylerię średniego typu, złożoną z dział kal. 127mm. Później brała udział w wielu operacjach desantowych i brała udział podczas ostatniego starcia pancerników w cieśninie Surigao 25 października 1944 roku. W sierpniu została trafiona torpedą i nie opłacało się jej już naprawiać, wraz z innymi przestarzałymi pancernikami była celem podczas operacji Crossroads, testu bob atomowych i dwa lata później zatopiona.

A teraz zaglądnijmy do pudełka Dragona:

d11dd2c8a48bf854med.jpg

6696dcef4bb900dfmed.jpg

2b876e78577bef38med.jpg

f221ce38894f1bc7med.jpg

db3890788b32b587med.jpg

444470333778f9f7med.jpg

fbc5bc2733acbc3amed.jpg

fcd73fdf3a8f485amed.jpg

9966afba4fa2edf3med.jpg

83e911af3526535dmed.jpg

fea05fee121113e3med.jpg

Lepszy in-box jest tutaj: http://www.modelwarships.com/reviews/reviews.html

Wątek tego typu klasy okrętu był poruszany też na tym forum: viewtopic.php?t=6901&highlight=pennsylvania

Na razie kończę, będę miał jeszcze parę pytań ale to później.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na Wydziale Stoczniowym!

Odważny początek, "700", zwłaszcza obecne, uważam za wymagające, więc trzymam kciuki. Jeśli mnie wzrok nie myli, to w zestawie są 2 kutry torpedowe PT-boats?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na Wydziale Stoczniowym!

Odważny początek, "700", zwłaszcza obecne, uważam za wymagające, więc trzymam kciuki. Jeśli mnie wzrok nie myli, to w zestawie są 2 kutry torpedowe PT-boats?

 

Dzięki. Co do kutrów to Dragon dał je jako bonus, są dwa jak słusznie zauważyłeś z możliwością zrobienia trzech wersji dna, czyli w całości, wolno płynącej i przy pełnej prędkości.

Teraz mam parę pytań:

1. Czy są na naszym rynku jakieś dodatki w formię na przykład luf metalowych lub części fototrawionych

2. Dragon jako malowanie podaję:

4acee58a7ecefa54med.jpg

e48b99dbfc7d92b9med.jpg

Czyli dark gray i middle stone, czy jest to poprawne malowanie

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy w warsztacie - powodzenia z maluszkiem

...

Teraz mam parę pytań:

1. Czy są na naszym rynku jakieś dodatki w formię na przykład luf metalowych lub części fototrawionych

proponuję popatrzeć po internetowych sklepach modelarskich, na pewno coś znajdziesz (czasem wystarczy wiedzieć jaki kaliber miał Twój model w oryginale i dopasować z takich "ogólnych" zestawów)

...

Czyli dark gray i middle stone, czy jest to poprawne malowanie
Pewnie tak - chyba że znajdziesz zdjęcia oryginału... w kolorze a tak poważnie... możesz się kierować zaleceniami producenta, możesz przy pomocy tablic dobrać zamienniki innych firm, możesz sam stworzyć gamę kolorów... możesz wszystko tylko od Ciebie zależy co i jak. Jeśli chcesz wiernie odwzorować kolorystykę modelu to niestety trzeba neta przegrzebać. Nie raz bywało tak (ja przynajmniej tak miałem parę razy), że zalecane przez producenta malowanie nijak się miało do oryginału i trzeba było samemu dobierac odpowiednią paletę barw.

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

USS Pennsylvania w 1944 roku malowana była wg schematu Measure 21 (MS21) czyli ogólnie mówiąc tak:

 

- wszystkie powierzchnie pionowe bez wyjątku - Navy Blue 5-N

- wszystkie powierzchnie poziome - Deck Blue 20-B

- drewniany pokład malowany na kolor - Deck Blue 20-B

 

W palecie Gunze napewno znajdziesz odpowiedniki - jeśli będziesz miał problem to napisz do gościa ze stronki gunze.pl - na pewno ci jakoś pomoże - a poza tym farbki Gunze są naprawdę rewelacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemiły modelik, ciekawy temat, lufy głownego kalibru sa tylko w specjalnej Arizonie, nasza firma Aber ma je w planach ale ostatnio cosik zastopowało działalność stoczniową. Wydaje mi sie iż blaszka z modelu nie jest taka zła jak na poczatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Wracając na moment do farb Gunze to:

 

Navy Blue - H054 (seria Mr.Hobby) lub C014 (seria Mr.Color)

Deck Blue - C365 (seria Mr.Color)

 

Mam nadzieję, że trochę ci pomogą te informacje.

 

PS. nie wiem jakie są oznaczenia farb na przedstawionej przez ciebie instrukcji, bo mi się te zdjęcia z fotosika nie otwierają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź Marcin, malowanie okrętu to schemat taki jaki podałeś MS21. Dragon w schemacie zaproponował w skrócie tak całość na Dark Gray(FS36188), a drewniany pokład na Middle Stone , sądzę że raczej jest ono błędne. Nie patrzałem jeszcze na zamienniki, z tego że maluję Vallejo wybrałem tak na oko farbkę Gray Blue(FS35177), tak samo pomaluję pokład ino później dam na niego czarny wash, no ale mogę się mylić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Napisano (edytowane)
Dragon w schemacie zaproponował w skrócie tak całość na Dark Gray(FS36188), a drewniany pokład na Middle Stone , sądzę że raczej jest ono błędne. Nie patrzałem jeszcze na zamienniki, z tego że maluję Vallejo wybrałem tak na oko farbkę Gray Blue(FS35177), tak samo pomaluję pokład ino później dam na niego czarny wash, no ale mogę się mylić.Pozdrawiam.
Ciężko powiedzieć, czy propozycja Dragona w/s "Middle Stone" jest błędna czy nie ponieważ może się okazać, że jednak ma ona w sobie coś z blue Natomiast, jeśli chcesz, moge poszperać i spróbować znaleźć próbki kolorów o których mówiłem - wtedy podpasujesz sobie pod to swoje Vallejo. Jeśli wspominasz o czarnym washu na pokładzie to proponuję, byś zrobił go również na innych poziomych powierzchniach tak by na modelu kolory ścian pionowych były inne niż powierzchni poziomych (zgodnie zresztą z MS21).

 

Edit: PS. teraz dopiero dotarło do mnie co Dragon proponuje - faktycznie - jeśli całość na Dark Gray a tylko pokład na Middle Stone to faktycznie jest źle. Maluj zgodnie z MS21.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, "Pennsa", fajnie Będę się przyglądał, a przy okazji jestem ciekaw jak się sklejają pływaki by Dragon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu do Arizony z Hobby Bosa to wygląd ramek jest rewelką. Dragon ładnie odzwierciedlił połączenie pokładu z burtą . W mojej Arizonie wyglądało to jak mur o grubości ( w przeliczeniu ) 140 cm i wysokości 100 cm. Z dodatków zobacz ofertę NIKO w Martoli , ja dokupiłem sobie 5" mk.24 mod.6 ale w Pensylwani na pewno wymieniono art.średnią na nowszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Bardzo wdzięczny obiekt do sklejania w tej skali.

Nie ma jak amerykański BB klasy XXL (taki grubasek :P)

1. Czy są na naszym rynku jakieś dodatki w formię na przykład luf metalowych lub części fototrawionych

 

Jeśli chodzi o naszego rodzimego producenta artylerii głównej niestety nie produkują (myślę że to kwestia czasu) ale z tego co znalazłem jest:

pomocnicza 5" w paczce x20

http://aber.net.pl/detal/desc/set_of_20_pcs_127_mm__universal_barrels_for_us_navy_ships/

Oraz drzwi

http://aber.net.pl/detal/desc/u_s__navy_doors/

dostępne na na przykład na mojehobby.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy okazji jestem ciekaw jak się sklejają pływaki by Dragon.
hmm... ja przy Ohio nie narzekałem, jedynie na pogiętą w czasie transportu jedną cześć kadłuba... ogólnie ok

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Pora zacząć poważnie działać w temacie. Na początku zabrałem się za przyklejenie drzwi po obu stronach dolnego pokładu, a tak to wygląda:

7371143bc8432f92med.jpg

629dbe3d2970b6c2med.jpg

Na razie to tyle, niem mam obecnie tak dużo czasu jakbym chciał no ale lepsze to jak nic. Mam jeszcze do Was pytanie jak można zrobić zaślepki na iluminatory(chyba tak to się nazywa), okienka na kadłubie, gdyż na większości zdjęć jakie oglądałem, okręt ma je zasłonięte .

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny mały postęp w budowie, skleiłem nieco nadbudówkę:

c7def320301f97f9med.jpg

0334804d5d283b21med.jpg

f00646d137b7be0dmed.jpg

Może szału nie ma, ale jest to moje pierwsze podejście do blaszek, o relingach nie wspominając, normalnie , tym bardziej gdy oglądam galerię i warsztat z Waszymi cacuszkami po prostu brawa dla was Panowie . Oprócz tego pomalowałem pokład pierwszą warstwą farbki, później zrobiłem odrobinę washa czarną farbą:

3c0baae0dd8ccec2med.jpg

Na razie to tyle, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm.. chyba by się przydało trochę szpachli... i jeśli malujesz pędzlem, pamiętaj proszę, że lepiej parę warstw cieniej niż jedną grubiej malować

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może szału nie ma, ale jest to moje pierwsze podejście do blaszek, o relingach nie wspominając, normalnie

Wiem co przeżywasz, sam nie tak dawno temu przez to przechodziłem. Pomimo, że relingi kładłem już na kilku modelach dalej uważam to za najgorszy moment w budowie okrętu w 1:700. A te Twoje relingi wyglądają póki co bardzo przyzwoicie.

 

Jeszcze mała uwaga do malowania (co zresztą zauważył też Wallace) dałeś na pokład zdecydowanie za grubą warstwę farby. Jeżeli jeszcze możesz to zmyj ją i pomaluj jeszcze raz kilkoma bardziej rozcieńczonymi warstwami. Sam zobaczysz, że efekt będzie dużo lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości, jeszcze jedno pytanie - pokład ma być niebieski ?

...

nakładanie relingów faktycznie może być ciężkie... choć mnie chyba bardziej przerażałoby olinowanie Co do malowania, może spróbuj pacnąć jedną delikatną warstwę, poczekaj aż wyschnie i kolejną (jedną wzdłuż, drugą w poprzek i tak aż do uzyskania zadowalającego efektu, ale tak, by ostatnia warstwa była kładziona wzdłuż kadłuba)

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.