Skocz do zawartości

[HUMVEE] Ukraiński opancerzony M1026 HMMWV - Aca/Ita 1:35


kubisz

Rekomendowane odpowiedzi

Temat warsztatowy zakładam baaaaardzo "na zapas", bo też i inne Humvee czekają na swoją kolejkę. Póki co bardziej mam nadzieję rozwiązać kilka zagadek, które wyniknęły po analizie zdjęć oryginałów.

 

Mam zamiar (na podstawie ostatniego posiadanego, niezagospodarowanego modelu) zbudować (kiedyś) ukraińską opancerzoną wersję M1026 HMMWV, czyli mniej więcej coś takiego:

03-16.jpg

th_02-14.jpg th_21-4.jpg th_09-6.jpg th_10-7.jpg th_12-5.jpg

Będzie to kolejny składak zbudowany na podstawie modelarskiego złomu:

- rama i dolna część nadwozia - elementy Italeri i Academy,

- drzwi - mam furę drzwi nieopancerzonych, trzeba będzie zaszpachlować któreś,

- opancerzenie i obrotnica karabinu od podstaw,

- karabin (NSW) z Tamiyowego T-72,

- koła nowego typu - AFV Club,

- tylny zderzak - żywiczny klon elementu z konwersji do M1114 UAH,

- wyciągarka - z zestawu konwersji na M997 Maxi-Ambulance IDF.

 

Na razie tyle. Muszę sobie jeszcze poukładać w głowie pytania w sprawie wątpliwości.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety przypomina tylko .... a i uzbrojenie jest inaczej montowane.... to raczej "warsztatowa" przeróbka pod misje na bałkanach - przy tej ilości zdjęć prosta (w miarę) do zwymiarowania // najgorsza obrotnica - nie znalazłem przez pół roku takiej samej ... może jest nawet standardowa z jakiegoś "bronionośca" ale inaczej montowana (te widoczne śruby)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie pierwszą wątpliwość miałem co do obrotnicy km. Już kiedyś pytałem o to tutaj na forum, ale nie dostałem odpowiedzi. O to, czyli z jakiego pojazdu może pochodzić ta obrotnica. Ale skoro nawet BaldPuma nie znalazł nic takiego to znaczy, że jest unikalna dla tego Humvee. Wymiary jakoś złapię ze zdjęć, ale może ktoś ma pomysły, jak zrobić taki lekko wypukły właz

th_31.jpg th_41.jpg

Opancerzona buda to najmniejszy kłopot. Też zwymiaruję wg fotek, posklejam z płytek polistyrenu, poszpachluję itd. Dobrze, że chociaż ten karabin znalazłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpachla, szlifowanie, szpachla, szlifowanie....

Albo jakieś tłoczenie? Pomyślę.

 

Tymczasem zacząłem przyglądać się drzwiom i chyba inaczej je zrobię, niż szpachlując "iksy" na drzwiach z M1025. Na tych zdjęciach wygląda mi to tak, jakby na całej powierzchni drzwi była płyta opancerzenia i dlatego wystają one lekko poza płaszczyznę boku pojazdu. Co Wy na to, szanowni Koledzy?

th_24-3.jpg th_28.jpg th_35-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zrobić taki lekko wypukły właz

Prześledź ruskie pojazdy BRDM, BTR itp., klapa napewno jest z któregoś, Ja do Polskiego Hummera robiłem w ten sposób:

na wycięty plastik nakleiłem kolejny o mniejszych wymiarach (o takim samym kształcie) i wypełniłem szpachlą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że jest to element produkowany dla ukraińskiej wersji czołgu T80 - T80UD. Jest to czołg cały czas produkowany na Ukrainie, prawie taki sam jak rosyjski, tylko że nie z turbina gazową, ale z silnikiem diesla. Prawdopodobnie do budowy tego Humvee wykorzystano lewy właz wieżowy, nieco zmodyfikowany, z innym uchwytem dla km. Bardzo podobny jest też element włazowy z obrotnicą z czołgu T64BW, poprzednika T80UD, tez budowanego na Ukrainie. To może byc któryś z nich, dostosowany do tej wersji Humvee. Nie twierdzę, że mam racje, ale tak podejrzewam...

 

Fotka T80 UD:

 

IEDwarsztat001-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypukły właz - w72 to nie problem - kropla wikolu o odpowiedniej "wadze" rozprowadzona po powierzchni i piękna wypukłość się robi - wikol schnąc robi naturalna wypukłość w środku "kropli", tą metodą kolejnymi kroplami kulę można zrobić

- tak robiłem moje figurki kobiet fantazy używając gotowych główek "urezanych z innych i dorabiając ciało wikolem na modelu szkieletów

 

Drzwi - na 100% dopancerzane

ps nie robiłbym nowych tylko kupił piwo w puszce i dopancerzył "X-siaki"

 

Właz - będziesz (*my) musieli pokombinować z fotek i z widoku czołgowego - jest na tyle fotek że można zwymiarować i policzyć te srubki pod pierscieniem

 

*[to moja poz 2 - poza tymi zaczętymi za port. M1065]

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem zdjęcia rosyjskich i ukraińskich pojazdów ale nie znalazłem włazu o podobnym kształcie. Zresztą nawet gdybym znalazł, to raczej nie kupię ewentualnego modelu tego pojazdu tylko dla włazu Czyli jakby na to nie patrzeć - czeka mnie "skraczowanie".

Co do drzwi - to kto wie, czy nie zrobię ich w całości od zera. Model będzie na pewno pozamykany, odpuszczę sobie zabawę w dorabianie czegokolwiek w środku, może poza peryskopami kierowcy i jakimś uchwytem do sterowania szperaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi - na 100% dopancerzane

ps nie robiłbym nowych tylko kupił piwo w puszce i dopancerzył "X-siaki"

Właz - będziesz (*my) musieli pokombinować z fotek i z widoku czołgowego - jest na tyle fotek że można zwymiarować i policzyć te srubki pod pierscieniem

Drzwi zrobię chyba jednak z płytki polistyrenu 0,5mm. Z oryginalnych zestawowych wezmę tylko klamki.

Właz najprawdopodobniej tak jak radzi Bodek - na jedną warstwę plastiku nakleję drugą (albo więcej, coraz węższych) i spróbuję szpachlą zrobić łagodne przejście

 

Co prawda to zupełnie nie ten etap, ale zastanawiam się też nad malowaniem. Wybór nie jest jakiś bardzo szeroki, raptem dwa schematy:

th_01-16.jpg th_03-16.jpg

Ciekawszy niewątpliwie jest ten pierwszy, choć jest to jedyne zdjęcie jakie mam. Pewnie na innych ukraińskich pojazdach też jest stosowane, więc referencje by się znalazły. Ale ja raczej zrobię to drugie, bo w swojej kolekcji nie mam jeszcze żadnego Humvee z KFOR/SFOR/IFOR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z polistyrenu to nawet "muszka alkoholiczka" przebije się na wylot jak przez przypadek z drugiej strony będzie rozkrojona cytryna

 

Poza tym nie sądzę żeby blachę 17,5 mm dali bo 1m2 ważyłby 137,38kg

 

jaka? szpachla przy włazie co będzie miał z póltora centymetra - pilnik Panie i sru....... ruchem posuwisto-zwrotnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z polistyrenu to nawet "muszka alkoholiczka" przebije się na wylot jak przez przypadek z drugiej strony będzie rozkrojona cytryna

 

Poza tym nie sądzę żeby blachę 17,5 mm dali bo 1m2 ważyłby 137,38kg

 

jaka szpachla przy włazieco będzie miał z póltora centymetra - pilnik Panie i sru....... ruchem posuwisto-zwrotnym

A będzie i szpachla, i pilnik, i papier ścierny... Polistyren straci też trochę z tygo swojego 0,5mm. Nie będzie za to cytryny na pewno, muszek też nie przewiduję

 

Tymczasem kolejne pytanie - co to jest:

41-1.jpg

Czy to zaznaczone zielonym wkłada się do tego zaznaczonego czerwonym tworząc maszt anteny jakiejś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo 1m2 ważyłby 137,38kg

Porządne zawiasy z drzwi od stodoły dadzą radę

Co do pilnika nie osiągnie takich idealnych kształtów, już to porzerabiałem, kolejne warstewki polistyrenu mają ukształtować właz, a szpachla złagodzić przejścia. A później oczywiście Pan pilnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na standardowe malowanie to dziwny ten układ "czarnych" plam - zwłaszcza na bokach - może jakiś artysta domalował

Plamy na "nowych" pewnie "standardowe" poradzieckie farby - czyli co matuszka na magazyn przysłała - najbardziej to mi minię przypomina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę pogrzebałem, troszkę poczytałem. Mój Humvee będzie w malowaniu takim jak na zdjęciach niżej i będzie przedstawiał pojazd sił KFOR z Polsko-Ukraińskiego Batalionu (POLUKRBAT) z bazy Camp Bondsteel w pobliżu miasta Urosevac (Kosowo). Ukraińska część Batalionu składa się z Task Force Lion i Task Force Tiger - stąd na pojazdach godła w postaci lwa i tygrysa, podpisanych żeby nie było wątpliwości co artysta-malarz miał na myśli:

th_28.jpg th_03-16.jpg

Godła będą malowane. Myślę, że sobie poradzę.

 

Kalki z napisami "KFOR"wezmę z zestawu Tamiyi M1025:

03-18.jpg

Co prawda krój liter jest nieco inny, ale tak będzie chyba najłatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz? "zwierzyniec" chcesz malować a KFOR będzie miał złą czcionkę ? też namaluj

Chyba mnie przekonałeś. Faktycznie czcionka z kalek Tamiyi jest zbyt różniąca się od oryginału, żeby jej użyć. Mam czas, żeby coś wymyślić.

Póki co zaprojektowałem sobie tablice rejestracyjne:

_tabl-ukr4.jpg

Zmniejszone do odpowiedniego rozmiaru i wydrukowane na drukarce laserowej wyglądają bardzo obiecująco. Niestety nie znalazłem czcionki identycznej, jak ta w oryginale poniżej, dlatego niektóre cyfry po prostu narysowałem.

th_38.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie najlepszym sposobem będzie wydrukowanie odpowiednich kalek.

 

Tymczasem na bazie rzutów Humvee z instrukcji Tamiyi narysowałem coś takiego:

th_ukrainian-plany.jpg

BaldPuma na pewno jest zainteresowany, więc zwłaszcza jego proszę o przeanalizowanie, czy jest to coś warte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A prawa autorskie do /podkładu/ tego pięknego planiku to co ........."Kuba?":cool: trzeba było jeszcze drzwi przerobić przynajmniej

W regulaminie pisze - rysunki maja mieć podane źródło

 

A PRZEDNIE SZYBY I BOCZNE TO CO........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.