Skocz do zawartości

[GALERIA HUMVEE] M-1043 "Cold Winter Norway"


Qdłaty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Model bazowy to M-1025 Tamiya w skali 1:35. Projekt miał być ambitny, pootwierany, z blaszkami itd., ale w końcu powstała zamknięta puszka z żywicznymi kołami Armoscale i metalową lufą M2.

 

Tu znajdziecie WARSZTAT

 

Tę wersję wybrałem ze względu na niespotykane dla Hummerów malowanie zimowe. Co prawda polega ona na zaciapaniu czarnych łat białą farbą, ale zawsze to jakaś odmiana.

 

Sama operacja Cold Winter to ćwiczenia zimowe w Norwegii na początku stycznia 1987 roku. Udział brały: Norwegia, Wielka Brytania, USA i Holandia. W ćwiczeniach wzięło udział 14000 żołnierzy. Brały w nich udział wojska lądowe, wodne oraz lotnictwo Co ćwiczono? Wojnę obronną na wypadek ataku ZSRR od północy, a jednocześnie żołnierze musieli walczyć z ekstremalnymi temperaturami. Zima była w tym wypadku najważniejszą wytyczną. Analizy przegranych kampanii Napoleona i Hitlera zaowocowały treningiem właśnie w ekstremalnych warunkach. Na szczęście ćwiczenia nie musiały nigdy zostać przetestowane w praktyce.

Więcej na temat ćwiczeń możecie przeczytać w artykule The New York Times.

 

Z tego co pamiętam, to właśnie pojazdy z "Cold Winter" były przyczynkiem do założenia projektu grupowego.

 

No to zdjęcia:

 

m1043coldwinter.jpg

m1043coldwinter2.jpg

m1043coldwinter3.jpg

m1043coldwinter4.jpg

m1043coldwinter5.jpg

m1043coldwinter6.jpg

m1043coldwinter7.jpg

m1043coldwinter8.jpg

m1043coldwinter9.jpg

m1043coldwinter10.jpg

 

Pozdrawiam,

Qdłaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie świetny, jak ze zdjęć.

Mam tylko pytanie, czy te kali z tyłu (obrysówki) to mają być na klapie bagażnika, czy na burcie????????

Pytam, bo mam model z Academy i chcę go zrobić na Somalię 1993, i tam instrukcji są one umieszczone właśnie na tylnej burcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie świetny, jak ze zdjęć.

Mam tylko pytanie, czy te kali z tyłu (obrysówki) to mają być na klapie bagażnika, czy na burcie????????

Pytam, bo mam model z Academy i chcę go zrobić na Somalię 1993, i tam instrukcji są one umieszczone właśnie na tylnej burcie.

Pozwolę sobie odpowiedzieć za autora modelu - nie było reguły, znaki te umieszczano na klapie, na tylnej burcie, na narożach ukośnego dachu bagażnika, czasem też na tabliczkach przykręcanych od spodu do rogów nadwozia pojazdu.

Od siebie dodam jeszcze, że przejrzałem swoje zdjęcia Humvee z Somalii - na żadnym nie ma tych znaków (zarówno na pojazdach z 3-kolorowym kamo NATO, jak i w malowaniu piaskowym). Co oczywiście nie oznacza, że nie było tam w ogóle Humvee z tymi oznaczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka ciekawostka - manewry NATO w Norwegii były powtarzane kilka razy. W książce Concord Publications "HMMWV Workhorse of the US Army" są zdjęcia amerykańskich M1043/M1044/M1045/M1046 z ćwiczeń "Strong Resolve" w 1995 r., luksemburskich M996 TOW i M998 z ćwiczeń "Adventure Express" w 1997 r. i takie zdjęcie Avengera z ćwiczeń "Strong Resolve" w 1998 r.:

02-3.jpg

Tylko podczas "Cold Winter" w 1987 r. malowano zimowe kamo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko podczas "Cold Winter" w 1987 r. malowano zimowe kamo.

Szkoda, bo wygląda fajnie. Jak nie malowali to mogli chociaż dać białą siatkę maskującą na pojazdy.

 

No i dzięki wszystkim za dobre słowo. Fanie, że się podoba, choć jak mówię - nie jest moim ulubieńcem. Na retusze też się nie zanosi, ponieważ mam chęć na kolejne wersje, a co za tym idzie, do gotowych już nie wracam.

 

i takie zdjęcie Avengera z ćwiczeń "Strong Resolve" w 1998 r.:

Zmienili łańcuchy na inny model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie zauważyliście baboli. :P

Zapomniałem pomalować wycieraczki, dolny zawias na lewych tylnych drzwiach, zapomniałem o kalkach na magazynku.

 

Wycieraczki i magazynek już poprawione. Zawias niestety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby moja sąsiadka widziała tem model, z pewnością by wyraziła oburzenie słowami: Kto to myje zęby w pokoju nad tym czymś, a nie w łazience nad umywalką? Teraz trzeba oczyścić...

Model bardzo mi sie podoba, ma w sobie "to coś"...

Miom zdaniem jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te kalki z tyłu nie powinny być też bardziej przybrudzone

Generalnie model w ogóle nie jest brudzony, a jak wcześniej pisałem:

natomiast znaki z tyłu... powiedzmy, że zostały dokładnie maskowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
zy te kali z tyłu (obrysówki) to mają być na klapie bagażnika, czy na burcie????????

Poza tym co napisał Kuba, dodam jeszcze, że nie miałem żadnego zdjęcia "od tyłu", więc naniosłem tak jak mi pasowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.