Skocz do zawartości

[I&A] HSW UMI-9.50 od podstaw;1:35+1:16


jo

Rekomendowane odpowiedzi

UMI-9.50, czyli Uniwersalna Maszyna Inżynieryjna -9.50.Wygląda tak:

800pxhsw950pict0141.jpg

 

bildeaw.jpg

 

u10b.jpg

 

u17f.jpg

 

Chciałbym wykonać model tej maszyny w skali 1:16 ,ale zebrana dokumentacja na to nie pozwala . Brakuje mi zdjęć na tylne stanowisko operatora i spodu maszyny.Dla tego skala 1:35 .Na podstawie tego rysunku , kreślę plany ;

66732540.jpg

 

Liczę że zainteresuję kolegów z forum ,tego typu maszynami w barwach wojskowych. Mam też nadzieje ,że któryś z kolegów wybierze się na tegoroczne targi broni w Kielcach i wykona porządny WALKARUND tej maszyny. Na dobre tematem zajmę się po rozrysowaniu planów.

Tym samym debiut w warsztacie mam za sobą.Czy wybór budowy modelu od podstaw ,jako debiutującego był dobry -czas pokaże .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam chcę zapewnić,że projekt nie umarł . Kończę dopiero 1 z 4 rysunków. Problemy wynikają z przekłamania rysunku reklamowego HSW-jest wiele nieścisłości oraz brak zdjęć by je zweryfikować . Trochę liczyłem na kolegów z forum jeśli chodzi o zdjęcia,ale widać temat mało popularny.Dopiero niedawno w necie znalazłem to foto ze spodem wersji cywilnej UMI-9.50;

u45d.jpg

Rysunki z powodu dodatkowej pracy skończę i zamieszczę pod koniec lipca.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę liczyłem na kolegów z forum jeśli chodzi o zdjęcia,ale widać temat mało popularny.

 

Wątek bardzo interesujący ale uwierz mi, mało jest dokumentacji zdjęciowej ładowarek w internecie. Sam wiesz - czołgi, armaty, ciężarówki itp jest tego dużo. Szperałem ale nie znalazłem żadnych rewelacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda Paweł, od kiedy mam dostęp do internetu poszykuję zdjęć UMI.Trochę znalazłem w ofertach "kupno -sprzedaż ",ale to wersja cywilna. Przejrzałem również wszystkie fotorelacje z wszystkich PKW-UMI w nich niewiele( w śród żołnierzy temat też chyba mało popularny ). Co do zdjęć chodziło mi raczej o foty z MSPO z ubiegłych lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Popytam gdzie trzeba, może coś załatwię.

EDIT: Jak dobrze pójdzie to na dniach będziesz miał co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź PW.

Ja jeszcze słowo o tym rysunku, nota bene autorstwa mojego ojca. Jest on niedokładny ponieważ w założeniu miał być tylko schematem do przedstawienia wymiarów ładowarki i zasięgu kopania i był rysowany na oko. Dlatego raczej musisz go zweryfikować ze zdjęciami. Może w dokumentacji znajdziesz coś ciekawszego, ale głowy nie dam bo nie miałem czasu.

BTW wpisz w googlach HSW 9,50 (bez UMI), to cywilna wersja, główna różnica to inne koła przednie, a cały szereg pomniejszych znajdziesz w plikach, które Ci podesłałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź PW.

Ja jeszcze słowo o tym rysunku, nota bene autorstwa mojego ojca. Jest on niedokładny ponieważ w założeniu miał być tylko schematem do przedstawienia wymiarów ładowarki i zasięgu kopania i był rysowany na oko. Dlatego raczej musisz go zweryfikować ze zdjęciami. Może w dokumentacji znajdziesz coś ciekawszego, ale głowy nie dam bo nie miałem czasu.

BTW wpisz w googlach HSW 9,50 (bez UMI), to cywilna wersja, główna różnica to inne koła przednie, a cały szereg pomniejszych znajdziesz w plikach, które Ci podesłałem.

Co do zdjęć to wersji cywilnej to znalazłem je już na początku poszukiwań ,wersję wojskową w "akcji" można zobaczyć wpisując w wyszukiwarkę PKW Pakistan i PKW Czad-jest tego niewiele.

Jeśli chodzi o różnice to jest ich więcej.Oto co udało mi się ustalić na podstawie zdjęć:

1 wersja wojskowa ma opony o mniejszej średnicy-dzięki czemu jest niższa od wersji cywilnej,

2 nie zamontowano wyprofilowanej nakładki na dach ,tak jak w wersji cywilnej,

3 wersja wojskowa ma mocniejszy silnik- nie udało mi się ustalić nazwy,

4 wersja wojskowa standardowo jest wyposażona w łyżkę koparki-800 mm ,a cywilna 700mm

5 wersja wojskowa standardowo wyposażona jest w szybkozłącze hydrauliczne - cywilna jako opcja

6 wersja wojskowa standardowo wyposażona jest w łyżkę wieloczynnościową , cywilna jako opcja.Dodatkowo wersja wojskowa łyżki ma 5 zębów spulchniających oraz "widły" sztaplarki

7 wersja wojskowa posiada standardowe ramie koparki -cywilne wersje są wyposażone w ramie teleskopowe

8 ponad to wersja wojskowa posiada radiostacje typuRR3501-antena mocowana jest na prawej osłonie górnego przedniego światła

-uchwyt na broń,

-zasobnik na rzeczy osobiste,

-światło Notek,

-uchwyty do mocowania osłon siatkowych kabiny,

-uchwyty do mocowania siatki maskującej,

-osłony siatkowe na światłach,

-pomalowana jest farbami obniżającymi wykrycie w podczerwieni.

To tyle co udało mi się zebrać na temat UMI-9.50 z informacji dostępnych w necie.

Wielkie Dzięki za pomoc i materiały kolego ARMIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam ,zgodnie z obietnicą powinienem w tym poście zamieścić rysunki- niestety nie wyrobiłem się Przepraszam oczekujących na rozpoczęcie relacji z budowy modelu,ale podstawą są rysunki-których będzie więcej niż zakładałem.Jeszcze trochę cierpliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Witam . Coś udało mi się narysować . Ale na początek nieco o silniku maszyny . Silnik N45MNS:

silnik1f.th.jpgsilnik2p.th.jpg

silnik3g.jpg

Rysunki i zdjęcie pochodzą ze strony producenta.

A teraz moje wypociny .Trzy rysunki podstawowe oraz jeden przedstawiający rozmieszczenie pulpitów i drążków sterujących w kabinie Umi-9.50

umi1f.th.jpgumi2.th.jpgumi3.th.jpg

umi4.th.jpg

Zdjęcia ilustrujące wnętrze kabiny kierowcy-operatora :

63630664.jpg

a-widok ogólny -małe ,ale innego nie mam

58792833.jpg

b-widok na przedni pulpit ,po lewej stronie kierownicy elektroniczny sterownik skrzyni biegów,po prawej dźwignia zmiany świateł ;sygnału dźwiękowego ;wycieraczek i spryskiwaczy

61560911.jpg

c-widok pulpitu bocznego

58198875.jpg

d-widok adaptera umożliwiającego podłączenie radiostacji i mikrofonu

16566413.jpg

e-widok umiejscowienia pokrowca na broń .

Uwagi odnośnie rysunków:

1. Rysunki zostały wykonane w sposób tradycyjny ,więc sa drobne niedociągnięcia .

2.Na rysunku nr4 czerwona literą d oznaczyłem miejsce mocowania adaptera radiostacji

3. W następnej kolejności dodam rysunki elementów zespołu ładowarki z wymiarami,potem koparki ,zaś ciągnika na końcu .

To na razie tyle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te rys. techn. to rapitograf? Szacun!

 

Ułatwiłem sobie pracę ,używając pisków kreślarskich .

Poza tym zapomniałem dodać ,że nie umieściłem na rysunkach przewodów hydraulicznych ,celem zachowania przejrzystości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
  • 1 month later...
Świetne są te rysunki!

Powiedział bym raczej -przeciętne

 

Właśnie dotarły zamówione komplety kalek i masek ,które wykonał kolega Lucas HS

Fotki:

12293792.jpg

ka1uc.jpg

ka2y.jpg

ka3z.jpg

Brak ostrości napisów na zdjęciach to wina aparatu ,na "żywo" wszystkie napisy ,linie na kalkach są ostre .

Kalki dla skali 1:16 ,zrezygnowałem z budowy modelu w skali 1:35 -oczywiście rysunki w tej skali dokończę i udostępnię ;

natomiast model powstanie tylko w skali 1:16 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.