Skocz do zawartości

Tu-154M + kalka "handmade"


Sławko

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda Pezetelki jeszcze nie skończyłem więc pracował będę trochę tu trochę tam

Dziś zdobyłem wyczekany model więc postanowiłem rozpocząć prace na rozruszanie projektu grupowego.

Oprócz samego modelu:

 

IMG_5737_kor.JPG

 

i kalkomanii własnej produkcji zdobyłem również takie oto żywiczne dodatki firmy B.R.A.Z. Model :

- wloty i wyloty silników

 

IMG_5738_kor.JPG

 

- kółka

 

IMG_5739_kor.JPG

 

Żywice całkiem niezłe ale niestety nie idealne - części silników trochę się pokruszyły w transporcie i trzeba będzie je połatać albo nawet sklonować te ocalałe. Kółka za to mają małe pęcherzyki powietrzne do załatania.

Nie mogłem usiedzieć z ciekawości i zrobiłem małą przymiarkę detalu który był kilkukrotnie poprawiany i dość długo męczony przeze mnie i Lucasa HS - wynik oceńcie sami To ta czarna rameczka z napisami wokół okna wyjścia awaryjnego.

 

IMG_5740_kor.JPG

 

Wpadł mi jeszcze do głowy pewien pomysł by zrobić wewnątrz oświetlenie i może częściowo od środka pozasłaniać niektóre okienka.

Zrobię taką przymiarkę na gołej połówce kadłuba i zastanowię się czy może wyjść z tego coś dobrego.

Na początek wystarczy - czekam na kolejnych ochotników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie musi być ciekawie a tylko skąd kalki?

W temacie kalkomanii są trzy możliwości:

1. Kalki brazylijskiej firmy do zdobycia raczej tylko w serwisach aukcyjnych.

2. Kalki drukowane techniką laserową francuskiej F-Decal - do kupienia u producenta lub w serwisach aukcyjnych.

3. Produkcja "domowa" wykonana na drukarkach atramentowych do kupienia w rodzimych sklepach modelarskich, np. Jadarhobby, Martola, Mojehobby, Modelworld, ToraTora, ww-model, która łączy detale na kalkomanii z maskami do malowania pasów na kadłubie i silnikach.

 

Ja korzystam akurat z produkcji "domowej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha.Dzięki bo ja chce zrobić Mi-8 rządowy:)
Tego wcześniej nie napisałeś

Mam też model Mi-8 w planach i w poczekalni

Jak dam radę to w wolnych chwilach spróbuję popracować nad kalkomanią do Mi-8 i zobaczymy co i kiedy z tego wyjdzie. No chyba, że ktoś mnie ubiegł i ma już gotowe oznaczenia do śmigłowców

W zależności którą maszynę Mi-8 konkretnie będziesz chciał robić to koniecznym może się okazać przerabianie okienek z okrągłych na prostokątne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wolnych chwilach spróbuję popracować nad kalkomanią do Mi-8 i zobaczymy co i kiedy z tego wyjdzie. No chyba, że ktoś mnie ubiegł i ma już gotowe oznaczenia do śmigłowców
Ubiegło Cię Kagero. W ich ofercie są kalki do "rządówki" 630 o ile dobrze pamietam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wolnych chwilach spróbuję popracować nad kalkomanią do Mi-8 i zobaczymy co i kiedy z tego wyjdzie. No chyba, że ktoś mnie ubiegł i ma już gotowe oznaczenia do śmigłowców
Ubiegło Cię Kagero. W ich ofercie są kalki do "rządówki" 630 o ile dobrze pamietam

Racja. Dzięki za przypomnienie.

Tak się zakręciłem i skołowałem, że całkiem o tym zapomniałem

Żeby było śmieszniej to nawet zakupiłem to jakiś czas temu...

Chyba czas na jakiś solidniejszy odpoczynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,kiedyś dawno sam przerabiałem starego KP na ,,salonkę"

http://img687.imageshack.us/img687/5651/47119507.jpg

Całkiem ładnie Ci wyszedł

 

Hej!

 

Fajnie, że ruszyliście z relacjami! Może rozrusza to trochę towarzystwo

 

Sławko! Gdzie dorwałeś te dodatki?

 

Pozdrawiam Ipkinss

Udało mi się je zdobyć po znajomości od jednego kolegi z forum

Strona producenta:

http://www.brazmodels.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się je zdobyć po znajomości od jednego kolegi z forum

Chyba skądś znam te dodatki

Będę śledził uważnie Twoją relację oraz pozostałe, bo moja tutka również czeka w magazynku. Interesuje mnie maskowanie okienek maskolem - jestem ciekaw jaki będzie efekt końcowy...

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się je zdobyć po znajomości od jednego kolegi z forum

Chyba skądś znam te dodatki

Będę śledził uważnie Twoją relację oraz pozostałe, bo moja tutka również czeka w magazynku. Interesuje mnie maskowanie okienek maskolem - jestem ciekaw jaki będzie efekt końcowy...

Pozdrowienia

Na razie walczę z nierównością powierzchni okienek - jak mi się to uda to zabiorę się za maskowanie i pokażę rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może zamiast się męczyc zakupic coś takiego ...wiem ,że mniejsza satysfakcja ale skala jest mała ....wybór należy do was

Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli... Przecież te kalki i maski to dokładnie projekt LucasaHS i Sławko. Polecam śledzenie całego tematu "rządowego", a nie tylko wyrywków...

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może zamiast się męczyc zakupic coś takiego ...wiem ,że mniejsza satysfakcja ale skala jest mała ....wybór należy do was

 

http://www.mojehobby.pl/model-world-01-polski-rzadowy-tu-154m-p-18-1703876.html

To miłe, że polecasz mi produkt, w którego powstawaniu brałem aktywny udział

Kalkomanie te wraz z maskami pozwalają na odwzorowanie elementów oznaczeń, niektórych detali konstrukcyjnych ale nie zawierają przeźroczystych okienek.

Projekt ten bazował na założeniu wykorzystania okienek z zestawu Zvezdy - są wykonane z przeźroczystego tworzywa i prezentują się bardzo ładnie jeśli są wykonane bezbłędnie.

Mnie niestety trafił się model, w którym w tych okienkach są jamki skurczowe i nie mam innego wyjścia niż próba wyrównania powierzchni.

Jak na razie okienka z jamkami pokryłem przy pomocy pędzelka grubszą warstwą lakieru bezbarwnego błyszczącego.

Spróbuję to delikatnie przeszlifować drobnym papierem ściernym i jeśli będzie wystarczająco równo ponownie polakieruję ale tym razem przy użyciu aerografu.

Dopiero po takim zabiegu będę mógł zamaskować i wkleić okienka w kadłub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace idą pomalutku czego niestety nie jestem w stanie zmienić. Cieszę się, że jednak coś mi się udało ruszyć do przodu

Zdobyte żywice poddałem reanimacji w efekcie której mogłem zrobić właściwe elementy do wykorzystania przy budowie modelu.

 

IMG_5747_kor.JPG

IMG_5748_kor.JPG

 

Pomalowałem je najpierw akrylowym szarym podkładem Model Mastera.

Przednie elementy silników pomalowałem kolorem stalowym (MM akrylowa). Na jednym ze znalezionych w necie zdjęć dostrzegłem, że kopułki z elementów wlotowych silnika są pomalowane na jasny kolor, być może nawet na biało, ktoś coś może więcej wie na ten temat ?

 

IMG_5752_kor.JPG

 

Tylne dysze natomiast dostały pokrycie annealed steel Agamy.

 

IMG_5753_kor.JPG

 

Na koniec zaszpachlowałem miejsca po wypychaczach we wlocie powietrza silnika środkowego, pomalowałem podkładem i aluminium (MM akrylowa).

 

IMG_5754_kor.JPG

 

Skleiłem także korpusy obu bocznych silników ale nie dałem dziś rady ich przeszlifować dlatego ich zdjęcia zamieszczę już raczej po zmontowaniu silników w całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem próbę malowania części kadłuba z maskowaniem oszklenia kabiny pasażerskiej.

Szybki jednego z elementów oszklenia pokryłem maskolem (nakładanym przy pomocy wykałaczki) i wcisnąłem w połówkę kadłuba bez wklejania.

Następnie pomalowałem podkładem akrylowym MM obszar wokół okien.

Po wyschnięciu podkładu pomalowałem dwukrotnie białym Gunze Color.

Pierwsze próby usuwania maskolu wykonałem zbyt wcześnie - farba była jeszcze zbyt świeża i niestety ją uszkodziłem (to te 7 okienek z prawej strony).

Po odczekaniu aż farba solidnie wyschnie podjąłem drugą próbę usuwania maskowania.

Tym razem poszło lepiej ale ponownie nie tak jakbym tego sobie życzył.

Nadal były problemy i ostatecznie wybiorę inny sposób malowania.

Będzie on polegał na pomalowaniu obszarów wokół okien farbą ale jeszcze przed wklejeniem okien. Dopiero po tym wkleję okna i skleją kadłub.

Poniżej fotki moich dzisiejszych prób:

 

IMG_5772_kor.JPG

IMG_5777_kor.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że możesz dać sobie spokój z maskowaniem. Obecnie pracuję nad 747 z Luftwa... Lufthansy znaczy. Patent jaki postaram się uskutecznić to sklejony i pomalowany model, zaś okienka z clearfix'a na koniec. Lub ew. przed lakierem już jak komu pasuje. Clearfix jest tak gęsty, że spokojnie można wykałaczką lub czymś podobnym naładować go w dziurkę wielkości takiego okienka, na tyle, aby je zaklajstrować nie brudząc przy tym kadłuba. Nawet jeśli dojdzie do zabrudzenia, świeży clearfix można zetrzeć bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem na dziurkach minimalnie wiekszych jak moje okienka i wychodziło jak dla mnie w porządku. Byc może jakieś wklęsinięcia minimalne powstają. Ale korzyści z takiego rozwiązania są jednak znaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady

Nawet jeśli sam nie zdecyduje się na użycie Clearfixu (obecnie nawet go nie posiadam) to może ktoś inny na tym skorzysta

Jeśli wpadnie mi ten specyfik w ręce w najbliższej przyszłości to możliwe, że skuszę się na wykonanie jakiejś próby by móc ocenić końcowy efekt.

Okienka z zestawu są bardzo ładnie dopasowane i mają zakrzywioną płaszczyznę.

Trochę obawiam się czy z Clearfixem udało by się to odtworzyć, czy napięcie powierzchniowe nie wyprostuje tych krzywizn.

W oryginale okienka tak jak w modelu mają zakrzywienie.

Na dzień dzisiejszy jednak bardziej skłaniam się do malowania okolic okienek przed ich wklejeniem do kadłuba a następnie ich wklejenie na miejsce i zabezpieczenie taśmą maskującą od zewnątrz by nie uszkodzić powłoki przy dalszych pracach nad modelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy jednak bardziej skłaniam się do malowania okolic okienek przed ich wklejeniem do kadłuba a następnie ich wklejenie na miejsce i zabezpieczenie taśmą maskującą od zewnątrz by nie uszkodzić powłoki przy dalszych pracach nad modelem.

Czyli dokładnie tak jak proponowałem od samego początku (niekoniecznie w tym temacie), sam zrobiłem w swoim modelu, a nikomu się nie podobało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem. Bałem się jednak późniejszego wyrównywania farby. Ostatecznie przy swoim 747 zdecydowałem się na clearfix, bo revellowski 747 w przeciwieństwie do Tu-154 w ogólnie nie posiada żadnych szkiełek do wstawienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.