Skocz do zawartości

Tu-154M "Ostatni Start" Zvezda 1:144


Marcin M.

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki linkom i zdjęciom, jakie od Was otrzymałem, wyznaczenie linii i odcięcie klap, to był pan pikuś:

P1020063.jpg

P1020062.jpg

Oczywiście czeka mnie teraz szpachlowanie, struganie, szlifowanie i nadawanie kształtu.

 

Część płata zaznaczoną na czerwono planuję dorobić z cienkiego paseczka z puszki po albo z czegoś innego :

1678201.jpg

źródło www.airliners.net

 

Linia cięcia siłowników, lepiej nie będzie:

P1020074.jpg

74583_1268393645.jpg

Będę teraz musiał znaleźć sposób, jak osiągnąć efekt zbliżony do powyższego .

 

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te prowadnice klap /metaliczne/ to takie dwuteowniki ,u gory mają mniejsza szerokość niz u dołu. Ja robie to w taki sposób- wycinam kolo w kole zostawiając potrzebna szerokość np 1 mm . Jednoczesnie przycinam paski plastiku powiedzmy równiez o szerokosci 1 mm i przyklejam je od dołu i góry. Tym prostym sposobem zyskujemy dużą ilosc prowadnic klap.

Montując je na owiewkach służą jednoczesnie do regulacji szczeliny .Acha, zwiercamy owiewke na skrydle ,mamy w ten sposób punkt zawieszenia klap

 

Zobacz tu http://www.flankers-site.co.uk/Tu-154.html

Pospieszyłeś sie z wycinaniem Ta powierzchnia przed wysunietymi klapami to slot klapy. Widac go na zdjeciu z A z charakterystycznymi poprzecznymi paskami ,pod lekko wystajacym spojlerem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki em za linka, kurczę chciałbym chociaż z 30 % szczegółów zrobić z tego co zobaczyłem.

 

Pospieszyłeś sie z wycinaniem

W końcu i tak musiałem zacząć rezać. Myślę, że slot klapy wykonany z blaszki nie będzie źle wyglądał, mimo wszystko. Myślę, że w tej skali i tak wielu rzeczy nie da się odtworzyć.

 

Otwarte sloty na krawędzi natarcia zrobię z blaszki, w jednym kawałku, jak już wspomniałem wcześniej, ale to w dalekiej przyszłości. A co do siłowników pod skrzydłami, zawsze przecież zdążę je całkowicie obciąć i wyrzeźbić ze styrenu nowe, choć wolałbym się nie śpieszyć z ostatecznymi posunięciami.

 

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Trochę musiałem poczekać na wenę i na wolny czas...

Walczę z klapami tymi nieszczęsnymi. Planowałem wystrugać siłowniki ze styrenu, ale odpuściłem, bo zadłubałbym się. Obciąłem odstające końcówki siłowników na płatach "na równo", szczeliny zalałem CA, zaszpachlowałem. Poczekam aż wszystko wyschnie, wyszlifuję i zobaczę jak wyjdzie. Z tego co widzę, nie powinno być źle.

mw1.jpg

mw2.jpg

 

Pozdrawiam, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem rzeźbić sloty.

Zaznaczyłem na czarno, co mi potrzebne:

P8220130.jpg

nakleiłem taśmę malarską i odrysowałem:

P8220133.jpg

Przypadkowo wczoraj przyjechał do mnie kasztelan na żubrze, więc blacha się znalazła, po opaleniu jej nad gazem, coby zmiękła przetransferowałem szablon i wyciąłem:

P8220134.jpg

I tak to wygląda, nic lepszego nie wymyślę, po wszystkim wkleję dwie cienkie igły strzykawkowe i wsadzę całość na swoje miejsce:

P8220137.jpg

P8220138.jpg

P8220139.jpg

Od spodu:

P8220142.jpg

P8220143.jpg

Krawędź natarcia trochę scieniowałem.

Jak macie jakieś uwagi, to dawajcie, mam jeszcze czas żeby to wszystko pozmieniać w rozsądnych granicach. Teraz zabieram sie za klapy na drugim skrzydle.

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak musiałem poprawić to co zrobiłem, a raczej zacząć od nowa, bo przez to, że tak wąska przy końcówce skrzydła ta blaszka jest, wichrowała mi się przy układaniu. Więc, od nowa - wzór na taśmie, blacha nad gaz, rysowanie, wycinanie, gięcie:

nowy1.jpg

nowy2.jpg

nowy3.jpg

nowy4.jpg

Dołem trochę szerzej zrobiłem, w pozycji "bojowej" różnicy szerokości prawie nie widać, a efekt lepszy od poprzedniego:

nowy5.jpg

n7.jpg

Wklejone na CA:

n6.jpg

n9.jpg

n8.jpg

No i dobra, teraz druga strona, klapy i zostanie statecznik.

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popracuj jeszcze nad klapami i siłownikami klap

Oczywiście to jest do dopracowania, kleiłem tylko na taśmę do zdjęcia, wszystko mi się chwiało; klapy umocuję na blu taka i wtedy zacznę siłowniki dopracowywać - położenie i kształty.

Dzięki za opinię.

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy się nie zakopiesz z blaszkowymi slotami, gdyż widać na nich cały czas spore nierówności. Chodzą mi po głowie dwa pomysły na zrobienie ww.;

- uformować z brystolu i zalać CA dla sztywności i zmiany charakterystyki materiału

- cienki polistyren nagrzać suszarką i naciągnąć na kopycie, bądź skrzydle

Jeżeli coś wykorzystasz i się sprawdzi, to sam będę miał nowy sposób na zrobienie czegoś tam... .

Pozdro Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarek38, zasiałeś ziarno wątpliwości u mnie, więc musiałem zacząć działać. Zdemontowałem blaszane sloty:

P9040007.jpg

więc widać było od razu, że

- cienki polistyren nagrzać suszarką i naciągnąć na kopycie, bądź skrzydle
to nie wchodziło w grę, ze względu na nieodwracalne naruszenie struktury materiału wyjściowego

A zatem szablon na kartonie, formowanie (łatwiejsze, niż przy blachach), CA, szlifowanie i wyszło takie cuś:

P8310002.jpg

P9040010.jpg

P9040008.jpg

P9040009.jpg

Wklejone na blu tac, do zdjęcia. Przyznam, że taka wersja podoba mi się bardziej - wyszło na pewno prościej na krawędzi natarcia.

Już bym chciał skończyć te sloty...

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walcz chłopie, nie poddawaj się, zobaczysz ile będziesz miał satysfakcji podczas oglądania gotowego już modelu. Sloty będą naklejone na krawędzi skrzydła, czy będziesz robił je wysunięte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walcz chłopie, nie poddawaj się, zobaczysz ile będziesz miał satysfakcji podczas oglądania gotowego już modelu.

Ach, tego nie musisz mi mówić - nikt nie mówił, że będzie lekko. Już ponad rok walczę, a końca nie widać. A szafa pełna modeli, a głowa pełna pomysłów.

Sloty będą naklejone na krawędzi skrzydła, czy będziesz robił je wysunięte?

Oczywiście wysunięte.

Skoro tak, to teraz zabiorę się za cyzelowanie klap...

Pozdrawiam, Marcin.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...
5 godzin temu, BHmodels napisał:

Ej bo czekam na kontynuację. 

Się nie doczekasz... Trupolew poszedł rozgrzebany do ludzi, odechciało mi się zabawy z nim.

 

Temat można zamknąć w sumie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.