Teraz jest Pt wrz 21 2018, 21:17

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 29 2009, 19:49 

Taśma malarska. Przyklej prosto i będzie git.

Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 29 2009, 20:35 
A farba nie wpłynie pod taśmę lub przemoknie?

Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 29 2009, 20:53 

KonDi napisał(a):
A farba nie wpłynie pod taśmę lub przemoknie?

Czasem jak się przesadzi, to potrafi dostać się pod taśmę po liniach podziału blach.
Poza tym wszystkie nieosłonięte części modelu będą miały ślady farby , "odkurz" o ile malujesz dużym ciśnieniem i farba się odbija od modelu...
Zwykłej żółtej taśmy Tamiyi nie przemoczysz...

Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 29 2009, 23:49 

Witam. Mam pytanie. Czym się różni taśma Tamiya od zwykłej taśmy malarskiej (papierowej)? Papierowa również nie przepuszcza farby, ani nie namiekka farbą. Do tego można nią zrobić ładne proste linie, oraz jakieś kanty itp. Są rózne rozmiary (szrokości). No i jest oczywiście tańsza.

Tu link do taśmy malarskiej papierowej jakby ktoś nie wiedział o jaką chodzi :D :
http://www.dapi.istore.pl/sklep,2845,,,03,,pl-pln,368636,0.html

Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 30 2009, 9:17 
Nie wiem , ale za pewne chodzi o jakość i o firmę.
A ja użyje malarskiej.

Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 30 2009, 9:39 

a może tak Panowie warto rozejrzeć się trochę po forum by poznać odpowiedzi na swoje pytania :cool:

reggy w tajnikach modelarstwa (podstawowe narzędzia) napisał(a):
Taśmy maskujące
Na rynku dostępnych jest wiele różnych taśm które mają zastosowanie w modelarstwie. Można używać zwykłej taśmy malarskiej do maskowania np. framug drzwi w czasie malowania pokoju. Zaleta to cena. Wada to możliwe problemy z pozostawianiem kleju na modelu.
Optymalnym rozwiązaniem są taśmy specjalnie modelarskie, np. widoczna poniżej taśma Tamiya. Dostępne są w różnych szerokościach, w pudełku lub bez. Cena waha się od 10 do 20zł. Zaleta: użyteczność, dobre przyleganie do modelu, brak śladów kleju, optymalna lepkość (można ją osłabić przez macanie taśmy po stronie kleju jeżeli zrywa nam farbę), łatwość w cięciu (dobre do maskowania owiewek). Wady to m.in. dość wysoka cena, maskowanie "po łuku" jest trudne (taśma nie jest sprężysta).
Dobrym rozwiązaniem są też elastyczne taśmy winylowe produkcji 3M. Pozwalają one maskować jednym ciągiem różne krzywe wzory. Dostępne w wielu szerokościach chociażby na allegro.

Jędrek

Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 30 2009, 11:58 

Zwykła tasma malarska lubi odchodzić razem z farbą :evil: ja używam tylko taśmy tamiya o szerokości 10mm, jeśli jest większa powierzchnia do zamaskowania naklejam linię która odcina 2 kolory tą taśmą a resztę maskuję kartka papieru, albo taśmą malarską (staram się jednak w miarę możliwości żeby nie dotykała pomalowanej już powierzchni).
Jeśli chodzi o maskowanie kształtów nieregularnych to też nie ma problemu :lol: docinam sobie paseczek szerokości 1mm albo cieńszy o potrzebnej mi długości. Takim wąskim bardzo dobrze się manipuluje i można robić różne kształty. Naklejam kształt, który jst mi potrzebny a resztę już ładnie zaklejam czymkolwiek, byleby szczelnie :lol:

Dziękuję, dobranoc!

Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 30 2009, 19:22 

Dzięki Panowie. Ja ze swojego doświadczenia zawodowego zauważyłem, że taśma malarska zostawia klej zazwyczaj jak nie zerwiemy jej po kilkunastu, kilkudziesieciu minutach) z malowanego elementu, bądz malowany element przebywa dlugo w wysokiej temperaturze ( np. model nad kaloryferem), ponieważ pod wpływem ciepła klej robi się z natury "rzadszy" bardziej klejący. Niektórzy koledzy piszą że po taśmie malarskiej odchodzi im farba. Również można ja osłabić "macajac". Poza tym taśma modelarska TAMIYA jest jedna. Producentów taśm malarskich jest wielu i każda ma inne parametry kleju. Są takie które zerwią Wam farę dobrze wysuszoną, a są takie które W OGÓLE sie nie nadają do dokladnego zabezpieczenia :lol:. O taśmie TAMIYA sie nie wypowiadam bo nie używałem, ale zakupie bo niedługo może i warsztacik założe :cool:

Pozdrawiam.

Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 30 2009, 23:37 

Czy ja moglbym cos powiedziec :) . Absolutnie nie tasma malarska - tylko specjalna modelarska tasma maskujaca . Ja posiadam tasme Pactry :cool: . Jest lekko elastyczna - co to znaczy - mozna wcisnac w linie podzialu blach , nity troche gorzej ale jest mozliwosc docisniecia . Maluje tylko pedzelkiem , nawet wzdluz tasmy nie zdarzylo sie by farba podeszla pod tasme :lol: . Warunek , jak najszybciej oderwac po malowaniu . Papierowa malarska - moze sie udac , ale jak sie nie uda :twisted: :roll: .

HMS King George V - Airfix 1:400 w budowie
I niestrudzony kibic , spoleczny ogladacz modeli.

Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 30 2009, 23:48 

romek napisał(a):
. Papierowa malarska - moze sie udac , ale jak sie nie uda :twisted: :roll: .

Rolka taśmy Tamiya ma 18 metrów długości. Używam 6,10 i 40mm. Wystarcza do zamaskowania kilkunastu, kilkudziesięciu modeli. Jaki sens ryzykować z tańszą o parę groszy na model alternatywą? Gdybym budował 30 modeli miesięcznie, też bym się nie zastanawiał...
Raz spróbujesz i wpadłeś. To jest na pewno dobra inwestycja.

Tytuł:
PostNapisane: So paź 31 2009, 0:42 

Także mamy jakieś porównanie, za i przeciw :) Ale wniosek nasuwa sie jeden: chcąc zbudować i pomalować model, nie warto oszczędzać na podzespołach. I takie pytanko na koniec: jakich producentów mamy taśmy do wyboru, jak z ich jakością i jakie polecacie? z reguły wole kupić raz a porządną rzecz, a co do pytań powyżej to tak profilaktycznie chciałem sie dowiedzieć, czy nie płacimy tylko za napis "TAMIYA".

Pozdrawiam.

Tytuł:
PostNapisane: So paź 31 2009, 12:17 
Chętnie bym kupił tą taśmę ale w sklepie nie ma :evil:
A w Rzeszowie będę za 3 tygodnie wiec chyba teraz muszę się obejść bez niej.

Tytuł:
PostNapisane: So paź 31 2009, 21:16 

Ostatecznie możesz zamówić w sklepie internetowym, 3, 4 dni i masz :)

Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 02 2009, 20:00 
Postępy nad modelem. Nielicząca jednej osłony i podwozia przedniego to kadłub skończony. Jeszcze lakierem machnąć i git :cool:
Skrzydła czekają na 2 warstwę srebrzanki.
Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 02 2009, 21:24 

mega podoba mi się szyba pilotów :piwo:

Dziękuję, dobranoc!

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

REGULAMIN FORUM