Skocz do zawartości

Boeing 737-800 / revell 1:144 - Projekt Grupowy Boeing


mydlo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! postanowiłem że trzeba brać się za budowę boeinga, zwłaszcza że co niektórzy w projekcie są już na zaawansowanym etapie

Zamieszczam mały inboxik, wykonam go oczywiście w malowaniu z misiem na ogonie

dsc0017bt.jpg w428.png

dsc0018s.jpg w640.png

 

wypraski są bardzo ładne, bez nadlewek, a kalki mnie osobiście powalają jedyny mankament jaki zauważam to brak przeźroczystych kalek na okienka ale wynika to chyba z tego ze w airbusach są takie srebrne ramki w okienkach a boieng takowych nie posiada. nie wiem teraz czy lepiej budować go z przeszkloną kabina pilotów i dziurami w kadłubie, czy może wszędzie położyć kalki? a może dziury w kadłubie ta się czymś przeźroczystym ładnie wypełnić?

doradźcie proszę!

 

pozdrawiam

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jeśli chodzi o szybki to polecałbym Humbrol Clearfix zrobisz sobie nim szybki spokojnie

i faktycznie wychodzą przejrzyste? kiedyś czytałem gdzieś ze clearfix to coś w rodzaju wikolu i można spokojnie do klejenia elementów szklanych go zastąpić. Ja spróbowałem wypełnić nim okienka w starym modelu i niestety wyszły takie jakby mętne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak skleiłeś już coś?

PS: Link do twojego warsztatu już jest w głównym temacie Projektu

za link bardzo dziękuję

niestety nic nie ruszyłem jeszcze, wczoraj wrzuciłem temat bo myślałem że dziś zacznę, ale kładłem kalki na silniki airbusa i jakoś tak czasu brakło jak tylko zacznę to odrazu się pochwalę, a relację zrobię na tyle szczegółową na ile będę w stanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

w końcu zabrałem się za misiaczka, jako że nie mam dostępu do aerografu to zacząłem trochę od innej strony obrobiłem elementy podwozia, skleiłem dysze wylotowe silników i wpasowałem je. Jutro już będę miał aerograf i zacznie malować wnęki podwozia itd. Mam jednak mały problem z doborem kolorów, nie wiem czy mogę się do końca oprzeć na instrukcji. Przejrzałem setki zdjęć airbusów i tam już pewne kolory sobie obrałem, jest to jednak mój pierwszy boeing i robię to trochę po macoszemu. Nie wiem dokładnie jak pomalować dyszę wylotową, wlot do silnika i elementy podwozia. instrukcja mówi swoje a niektóre zdjęcia swoje. Proszę o pomoc, może ktoś ma dokładne zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technika z Clearfixem jest zdradliwa...

To mój B737 Revell z widocznymi przesunięciami między kalkomanią i okienkiem wypełnionym po malowaniu Clearfixem,

W sumie efekt jest prawie taki sam, jak okienka z kakomanii, a ryzyko, że kalkomanie nie trafią idealnie w otwory jest duże. Mam wrażenie, że w czasie układania kalkomanii, traktowania jej płynami , dochodzi do niewielkich , ae zauważalnych zmian wymiarów.

 

Poza tym szybka uzyskana z Cearfixu nie będzie raczej gładka.

O ile szyby kabiny piotów są moim zdaniem OK, to okienka pasażerów raczej sobię daruję w przyszłości.

 

DSC07621.JPG

 

DSC07622.JPG

 

DSC07627.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze to juz nie wiem, a gdyby kupić arkusz kalki bez nadruku i zakleić nią okienka? Czy może lepiej jednak zaszpachlować wszystko i te szare okienka?

 

Ta ostatnia opcja wygląda najsensowniej, patrząc na moje skromne doświadczenie z Clearfix.

Szpachlowanie na gładko i kalkomanie z szarymi "szybkami".

Na prawdę nie widac z odległości pół metra, że ten Clearfix jest przezroczysty.

 

Głowiłem się nad problemem i chociaż kalkomanie zamiast szybek nie są przecież doskonałym rozwiązaniem, to nic lepszego mi nie przyszło do głowy.

Karkołomne sposoby z wklejaniem przezroczystych płytek pleksi i maskowanie samych okienek spowodowałyby tylko wzrost liczby ciągnących się w nieskończonośc projektów... Bo to bez plotera tnącego by się nie obeszło, ręczne wycięcie masek na okienka to nie dla zdrowych na umyśle.

 

Zamiast Clerfixu można jeszcze pomyślec o okienkach z żywicy przezroczystej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Pomalowałem we wnękach podwozia wszelakie rurki przewody i zabrałem się za składanie skrzydła do kupy. Natrafiłem szybko na problem, mianowicie brak świateł pozycyjnych myślałem o tym żeby wypiłować małe otwory pomalować odpowiedniu na zielono i czerwono, a następnie zalać wikolem, jakie jest wasze zdanie? W airbusie robiłem w ten sposób że malowałem na srebrno wnękę, wklejałem malutki kawałek plastiku w kształcie walca (imitujący żarówkę) i zalewałem wikolem, jednak tutaj wydaje się być mniej miejsca. Co myślicie, czy może warto podziubać bardziej? druga sprawa to światła lądowania. Ktoś ma jakiś pomysł jak je zrobić ładnie? Kiedyś czytałem o robieniu kleju własną metodą, mianowicie rozpuszczeniu przeźroczystych ramek w nitro. Czy ten specyfik nada się do zrobienia takowych świateł?

zamieszczam jeszcze zdjęcie światełka pozycyjnego

wingletb737800.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ma jakiś pomysł jak je zrobić ładnie? Kiedyś czytałem o robieniu kleju własną metodą, mianowicie rozpuszczeniu przeźroczystych ramek w nitro. Czy ten specyfik nada się do zrobienia takowych świateł?

URL]

 

Taki klej zeżre tworzywo i raczej nie uformujesz niczego podobnego.

Ja próbowałem z klejem cyjanoakrylowym i też kicha, bo dośc znacznie zmniejsza objętośc po wyschnieciu.

 

Najbardziej sensowne wydaje mi się spróbowac wkleic kawałek barwionego już plastiku ( np. pudełka po cukierkach tic tac ) z pewnym nawet nadmiarem i "obciąc" je maskowaniem przy malowaniu. To jest mój, jeszcze nie wypróbowany sposób Ale masz ode mnie copyright!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej sensowne wydaje mi się spróbowac wkleic kawałek barwionego już plastiku

to jest całkiem niezły pomysł i można to zrobić na dwa sposoby albo wyszlifować sobie kształt, odciąć na wymiar i dokleić albo wkleić wstępnie przycięty kawałek takiego plastiku a jak klej złapie obrobić finalnie już na skrzydle, można też zrobić to ze zwykłym przezroczystym plastikiem malując na odpowiedni kolor wcześniej miejsce przyklejenia

 

inny sposób (uproszczony) to pomalowanie z użyciem transparentnej farbki

 

niektórzy kombinuą też z przezroczystymi żywicami takimi jak używa się np. do robienia imitacji wody

 

w moim przypadku to wszystko gdybanie, sam ewentualnie tylko maluję sobie światełka

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie powiem że opcji trochę jak widać się znalazło Jednak malowanie transparentną farbką, albo wklejenie barwionego plastiku nie przemawia za mną. Powód jest taki, że w samolotach klosze są przeźroczyste a kolorowe jedynie żarówki (tak zauważyłem) i zależy mi na odwzorowaniu takiego stanu także jeśli chodzi o światła pozycyjne zdam się na swoją metodę. Pozostaje jednak kwestia świateł lądowania Jędrek czy żywica jak wyschnie można ją obrabiać tak samo jak plastik? drogie to cudo jest? i gdzie można ja nabyć w necie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powód jest taki, że w samolotach klosze są przeźroczyste a kolorowe jedynie żarówki (tak zauważyłem) i zależy mi na odwzorowaniu takiego stanu

to może z przezroczystego plastiku wyszlifuj sobie potrzebny kształt i od wnętrza klosza nawierć otworek w który zapuścisz kroplę kolorowej farby

Jędrek czy żywica jak wyschnie można ją obrabiać tak samo jak plastik? drogie to cudo jest? i gdzie można ja nabyć w necie?

nie używałem, myślę, że możesz poszukać w poradach o robieniu reflektorów w pancerce, tam koledzy stosowali różne metody

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że metoda z kawałkiem przeźroczystego plastiku z ramki jest najefektywniejsza. Żywice są dość miękkie i nie dają się łatwo obrabiać, ponadto nie jest łatwo uzyskać wypukły kształt reflektora.

Poniżej dwa zdjęcia A320 z reflektorkiem robionym z kawałka plastiku pomalowanymi od wewnętrzej strony zieloną farbką. Ważne jest mocne klejenie, tak żebyw trakcie obróbki reflektorek nie 'wychodził' ze skrzydła.

DSCF4901.jpg

DSCF4903.jpg

 

Fragment skrzydła w skali 1:72 z kawałkiem ramki z wywierconą dziurką i wpuszczoną kroplą farbki. Kształt wklejanego elementu może być dowolny byle pasowało do fragmentu skrzydła gdzie jest on wklejany. Świtaełka były przyklejane klejem epoksydowym przeźroczystym.

 

DSCF4904.jpg

DSCF4905.jpg

Efekty może nie sa powalające, ale myślę że kierunek ten

 

Natomiast za malowaniem tych elementów przemiawia fakt, że bardzo ciężko jest potem zamaskować takie maleństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W końcu jakieś postępy zacząłem od malowania dysz wylotowych i wirnika. Revell juz przyzwyczaił mnie do tego że kołpak wirnika nigdy nie wygląda tak jak wyglądać powinien, także ten który był zaokrągliłem pilnikiem, pomalowałem na szarym 47 a czubek na czarno.

dsc0027d.jpg

dsc0029o.jpg

Dysze wylotowe to wszelakie mieszanki czarnego, szarego, brązu i metalicznych farbek, wzorowałem się na następującym zdjęciu:

0658207.jpg

dsc0032x.jpg

 

Skrzydełko już jest w całości, wszystkie części włącznie z wingletami wpasowały się na prawdę ładnie, teraz pracuję nad światłami lądowania i pozycyjnymi

dsc0035ah.jpg

 

na koniec pozostał kadłub. Jak pisałem wcześniej postanowiłem zaszpachlować okienka i użyć kalek. Od wewnętrznej strony kadłuba wkleiłem kawałek ramki, żeby szpachla nie wypadała i lepiej się zakotwiczyła

dsc0036p.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.