Skocz do zawartości

Plująca H&S Ultra


Convi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Koledzy.

 

Ostatnio nareszcie byłem w stanie pomalować model. Wszystko cacy, sprzęt fajny ale niestety pluje farbą. Malowałem Mr Base White, który jest dość kapryśny. Myślałem, że to jego wina. Niestety nie, spróbowałem farb Tamiya rozcieńczanych Levelling Thinnerem. Dalej pluło. Próbowałem mieszanki 20%, 30%, 50% rozcieńczalnika z farbą ale bez zmian. Ciśnienie też podnosiłem i bez zmian, aż do 2 barów. W sumie to najmocniej 'plunęło' przy około 2 barach i chyba 50% rozcieńczalnika. Sprawdziłem również dyszę, która wygląda ok i jest bez paprochów.

Oprócz tego zaobserwowałem wycieki farby przy końcówce aerografu i to też nie cały czas. (air cap?). To może być jednak spowodowane jeszcze jednym problemem - spust czasem nie wraca do pozycji 'zero'. Zwłaszcza jak puszczę farbę mniej więcej do połowy, to zatrzymuje się około milimetr przed pozycją 'zero'. Tutaj podejrzewam, że wystarczy użyć jakiegoś lubrykantu - pytanie jaki polecacie?

 

Na sam koniec dodam, że aerograf to świeżyna, w sumie poza wstępnym spryskaniem jednego modelu podkładem nie używałem go więcej.

 

Możecie mnie jakoś poratować?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farba musi być mocniej rozcieńczona.

Ja z reguły Tamiyę(o ile nie zgęstniała), rozcieńczam w stosunku 1:2, czasami 1:3, czyli nie 20-50%, tylko nawet 300%.

Plucie farbą to najprawdopodobniej objaw zbyt gęstej farby.

 

Wyciek farby może być spowodowany nie cofaniem się iglicy, gdyż wtedy odsłania ona otwór w dyszy.

Sprawdź czy farba cieknie wtedy gdy iglica jest normalnie wsunięta w air-cap. Jeśli nie, to masz odpowiedź.

Smarowanie spustu (nie wiem jaki masz aerograf) często jest wskazane.

Może to robić czymś takim:

 

Badger122Lube_wm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Ultrę ;).

To rzeczywiście może być z tą iglicą(wycieki) coś związanego, bo zmieniałem ją ostatnio(nieszczęśliwy wypadek :( ) i nie cofa, przynajmniej nie zawsze.

Pozycja 'zero'.

z43GIx5.jpg?1

A tak się czasem blokuje, zwłaszcza jak iglica poruszy się tylko 'trochę', czyli gdy nie odciągnę jej do końca. Wystarczy delikatnie pchnąć i wróci do pozycji 'zero'.

aWbKe8j.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym obstawiał zabrudzony kanał iglicy wraz z dyszą.

Choć przycinający się spust to chyba norma w Ultrze bo i moja się przycinała.

Pasowanie spustu jest bardzo precyzyjne może nawet za bardzo.

 

Sprawdz jednak kanał iglicy ,o ile igła jest czysta i dysza to blokować się może za zbiornikiem na uszczelkach zabrudzonych farbą. Choć teoretycznie nie powinno jej tam być. Albo na tym gwintowanym trzpieniu ze sprężyną wctylnej części. Tam rownież sporo farby mi się zbierało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyściłem dogłębnie aerograf, przycina się trochę mnie, ale czasem wciąż jest taki dziwny efekt, jakby spust 'doskakiwał'. Trochę syfu było w miejsach w których się nie spodziewałem, tj. za zbiorniczkiem, przy zaworze na powietrze (wokół). Jutro testy zarówno plucia jak i cieknącej końcówki.

Dzięki za pomoc panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto rozebrać aerek na części pierwsze, w tym także spust, i przeczyścić bardzo dokładnie.

Teoretycznie tam się nie powinno brudzić, ale jak Ci gdzieś kiedyś farba chlapnęła i nie wyczyściłeś, to może to skutkować takimi atrakcjami jak powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeśli iglicy nie blokuje dysza ani nic w kanale, to posmaruj spust, nie tylko tę kulkę która dociska zawór, ale także tę część ruchomą która chodzi w tej takiej małej "prowadnicy".

Użyj czegokolwiek na początek, może być nawet oliwka do maszyn - to powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyściłem cały aerograf, ale spust był prawdopodobnie winowajcą bo jakimś cudem znalazła się tam farba(b. mało ale jednak) i to mogło go przycinać. Tamiye rozcieńczam ok 60% rozcieńczalnika i 40% farby. Działa jak marzenie. Nic nie kapie, pluje i spust wraca do pozycji zero bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem właśnie, że jedna farba przy 50/50 była dobra i malowałem na niskim ciśnieniu bez problemu (0,8 bara), natomiast inną musiałem podbić do tych 60%, ale i tak niezbędnym było podniesienie ciśnienia do 1-1,1 bara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma reguły, poza tym że optymalna gęstość mieszanki farby i rozcieńczalnika to taka, która przy danym ciśnieniu daje fajną mgiełkę farby którą dobrze się maluje.

Czyli jak masz farbę świeżą, rzadką, to rozcieńczalnika dajesz mało. Farba Ci zgęstniała - dużo.

Ja farby świeże, bardzo rzadkie rozcieńczam mniej więcej 1:1, czasami 1:1,5 (farba vs. rozcieńczalnik), gęste to często 1:3, nawet 1:4.

Mieszanka powinna mieć tzw. konsystencję mleka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj instrukcję od aerografu i zalecane ciśnienie przy okazji...

Czytałem, jestem świadom, że jest to 1,5 do 3 barów (dla Ultry). Przy niskim dawało radę malować. Pytanie zatem jakie szkody jest w stanie wyrządzić zbyt niskie ciśnienie? Do tego dochodzi moja nieznajomość tematu i mącenie w internecie różnymi poradami nt. ciśnienia do malowania.

 

Nie ma reguły, poza tym że optymalna gęstość mieszanki farby i rozcieńczalnika to taka, która przy danym ciśnieniu daje fajną mgiełkę farby którą dobrze się maluje.

Czyli jak masz farbę świeżą, rzadką, to rozcieńczalnika dajesz mało. Farba Ci zgęstniała - dużo.

Ja farby świeże, bardzo rzadkie rozcieńczam mniej więcej 1:1, czasami 1:1,5 (farba vs. rozcieńczalnik), gęste to często 1:3, nawet 1:4.

Mieszanka powinna mieć tzw. konsystencję mleka.

 

Tak też robię, lekcja wyciągnięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niskie ciśnienie nie czyni szkód.

Jak będzie za niskie aerograf będzie pluć farbą, pojawią się kropelki. Wtedy wiesz że jest za niskie (albo farba za gęsta, albo jedno i drugie).

Ale niskim fajnie się maluje, ja robię to przy ciśnieniu 0,5-0,7 atmosfery, wygodne to dla mnie.

Spróbuj różnych mieszanek przy różnym ciśnieniu, szybko załapiesz co dla Ciebie najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.