Skocz do zawartości

Jakich farb używać ?


Kamil1990

Rekomendowane odpowiedzi

[uWitam. Jak w temacie, czyli jakich farb używać do malowania aerografem? Czy nadają się do tego wszystkie farby (italeri, humbrol,tamiya i do nich rozcieńczalnik hataka paint) jak wyglada sprawa jeśli chce uzyskać jakiś fajny jaskrawy kolor? Czy mogę podjechać i zakupić lakier typowo samochodowy od lakiernika i tym malować ?[/u]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlać do aerografu możesz teoretycznie wszystko. Pytanie czy ma to zasadniczy sens. Najlepiej malować farbami stworzonymi do nakładania natryskowego, a nie jedynie mniej lub bardziej rozcieńczonymi pod aerograf. Italeri, humbrol, hataka niebieska, model master, Vallejo, AK to wszystko farby które w zamyśle mają być pod pędzel, jedynie niektóre firmy dodają więcej rozcieńczalnika oraz opóźniacza żeby można było jako tako malować aerografem.

Tamiya, Gunze i tym podobne to lakiery którym bardzo blisko do tych samochodowych, czyli stworzone do malowania aerografem.

 

Możesz używać lakieru samochodowego. Jedynie bardziej będziesz musiał taki lakier rozcieńczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czy po pomalowaniu karoseri natryskowo farbami tamyia trzeba je wypolerować czy bezpośrednio na farbę kładę bezbarwny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz wyrównać powierzchnię przed bezbarwnym, to tylko do poziomu matu. Wypolerowany na lustro lakier nie daje odpowiedniej przyczepności. Jeżeli chcesz to zrobić w pełni profesjonalnie, to możesz popatrzeć jak się lakieruje prawdziwe samochody.

Zasada jest taka, jeżeli chcesz jak najlepszy efekt połysku, to nawet podkład mówi być położony równo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Italeri, humbrol, model master, to wszystko farby które w zamyśle mają być pod pędzel

Zanim przeszedłem na Gunze i Tamiya, to do aerografu używałem właśnie tych farb i jakoś dawały radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilu,

 

Staraj się nie używać podkreślenia do całej wypowiedzi.

 

Znajdą się apostołowie, którzy mnie zjedzą, że nie jestem dość

  • koszerny
  • ḥalāl
  • prawdziwym modelarzem

 

Kiedy zaczynałem „na stałe” malować aerografem w okolicach 1999 roku podjąłem decyzję, że do aerografu leję tylko akryle wodorozcieńczalne. Dlatego nie wypowiem się o Gunze C, podkładach Tamiya, lakierach samochodowych, ….

 

Moje doświadczenie z farbami w kolejności alfabetycznej

  • Agama
    • Bardzo łatwo siada pigment i trudno go potem wymieszać
    • Dość ładnie kryje.
    • Spory wybór kolorów „autentycznych”

    [*]Daler Rowney

    • Dość łatwo siada pigment. Dość łatwo go potem wymieszać.
    • Bardzo mały wybór kolorów.
    • Łatwo spływa, ponieważ jest „zaprojektowane” do papieru.

    [*]Gunze H

    • Drobny, łatwo rozmieszywalny pigment.
    • Dobra lejność.
    • Dobre przyleganie do podłoża.
    • Bardzo ładnie „buduje” powłokę.
    • Dość swobodne podejście do barwy kolorów „autentycznych”

    [*]Italeri

    • Na dzień dobry sprawia wrażenie, jakby miało gumę w składzie.
    • Dość dobrze kryje.
    • W miarę dobrze przylega.

    [*]LifeColor

    • Ja miałem wrażenie, że po rozcieńczeniu do aerografu strasznie słabo kryje.
    • Duży wybór kolorów i kolorów „autentycznych”

    [*]Model Master

    • Bardzo drobny pigment. Bardzo łatwo go rozmieszać.
    • Dobra lejność.
    • Dobre krycie.
    • Dość cienka powłoka.
    • Duży wybór kolorów „autentycznych”

    [*]Pactra

    • Dość łatwo siada pigment. Raczej daje się wymieszać.
    • Dość łatwo powstają zlepki pływające w farbie.
    • Spory wybór kolorów „autentycznych”

    [*]Revell

    • Te same wrażenia co przy Italeri.

    [*]Tamiya

    • Dość łatwo siada pigment. W miarę łatwo daje się wymieszać.
    • Dobra lejność.
    • Ładne krycie większości kolorów.
    • Dość dobrze trzyma się podłoża.
    • Nie za duży wybór kolorów.
    • Przy przechowywaniu dłuższym niż kwartał potrafi budować zlepki pływające w farbie tak jak Pactra, czy Vallejo.

    [*]Vallejo

    • Łatwo siada pigment.
    • Przy przechowywaniu dłuższym niż kwartał buduje przy dnie pojemnika trwały zlepek. Obrzydlistwo.
    • Przy umiejętnym rozcieńczeniu i powolnym kładzeniu cienkimi warstwami daje cienką powłokę ładnie wnikającą w szczegóły.
    • Umiejętne „trafienie w jej punkt” jest dla mnie bardzo trudne.
    • Bardzo duży wybór kolorów „autentycznych”.
    • Dość swobodne podejście do barwy kolorów „autentycznych”.
    • Dość łatwo buduje „sopel” na wylocie z dyszy.

 

Najłatwiej z powyższej listy było mi używać Gunze H, Model Master, Tamiya.

Najbardziej musiałem być ostrożny przy Agama, Pactra, Vallejo.

 

Bardzo jestem ciekaw czy coś ci faktycznie rozjaśniłem, czy namieszałem w głowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo jestem ciekaw czy coś ci faktycznie rozjaśniłem, czy namieszałem w głowie?

jako ze nakupiłem farb akrylowych tamyia to spróbuje nimi pomalować model. (Co będzie to będzie ) twoja wypowiedz jest bardzo szczegółowa, wiele wskazowek które wynikają z twojego wieloletniego doświadczenia dziękuje tez wszystkim na których pomoc mogę liczyć, większość z was jest doświadczonymi modelarzami i widzę ze na tym forum można na was liczyć ja składam swój pierwszy model Trucka jest to Ford 9000 wrecker firmy italeri. Mam nadzieje ze wszystko wyjdzie jak najlepiej a efektami pracy pochwale się po skończeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.