Teraz jest Śr kwi 26 2017, 4:14

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2706 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 181  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Aerograf
PostNapisane: Cz lip 20 2006, 11:18 

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Mam pytanie odnośnie areografu. Jakie wybrać - jaki jest najodpowiedniejszy do malowania modeli niewielkich rozmiarów (1:72, pojazdy i samoloty).
Jakie konkretne modele polecacie? Czym najlepiej zasilać aerograf - sprężarka, aerozol itp?
Jestem w tym temacie zielony :)

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 20 2006, 11:27 

Czesc,

Z czystym sumieniem moge Ci polecic tzw. pseudoiwate. Wystepuje w wielu odmianach i wariantach, takze bedziesz mial z czego wybierac. Mozna go kupic z dysza 0.2 i 0.3 mm. Do modeli w skali 1:72 polecam jednak ten z dysza 0.2 (ponadto dysze i igle mozna kupic oddzielnie i ewentualnie wymieniac wg potrzeb). Co do zasilania, to nie baw sie w butle z gazem pednym, bo to droga zabawa, a i upierdliwa na dluzsza mete. Jak myslisz powaznie o malowaniu aero, zainwestuj w kompresor. Na Allegro dostepne sa zestawy aerograf (pseudoiwata wlasnie) + kompresor:
http://www.allegro.pl/item116119405_kom ... i_0_2.html
Sam uzywam takiego zestawu (mam troche inny wariant aerografu, ale z grubsza to to samo) leciutko zmodyfikowanego przeze mnie (dodalem zbiornik z reduktorem i manometrem) i jestem bardzo zadowolony.
Mozesz tez sie bawic w zrobienie kompresora samemu z agregatu lodowkowego (zamrazarkowe sa podobno lepsze), ale zeby zrobic to tak naprawde przyzwoicie, wyjdzie Cie tyle samo, co bys kupil gotowca...

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 20 2006, 12:15 

Dziękuje, taki zestaw bedzie chyba najlepszym rozwiązaniem.
Mam jeszcze pytanie odnośnie farb w tej technice malowania - czy należy je specjalnie rozcieńczać i jeśli tak, to czy są jakies uniwersalne proporcje czy wszytko trzeba jednak "na oko".

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 20 2006, 12:32 

Hmm... Proporcje musisz ustalic eksperymentalnie... Najwieksze odswiadczenie mam z farbami Humbrola. Generalnie, wg mnie, lepiej jest malowac farba za zadka, niz za gesta. Jezeli bedzie za zadka, to poprostu slabiej pokryje i zawsze bedzie mozna poprawic, pomalowac kolejny raz. Natomiast jak farba jest za gesta, to moga byc dziwne akcje z zapychaniem dyszy, pluciem i inne takie... Ze swojego doswiadczenia wiem, ze Humbrole sa zazwyczaj geste. Wiec nie zastanawiam sie zanadto, tylko rozcienczam je w proporcji okolo 2:1 (2 rozcienczalnika i 1 farby). Jezeli widze, ze farba jest zadsza (np metalizery), daje mniej rozcienczalnika. Tak jak napisalem, jest to sprawa praktyki. Konsystencje farby (takiej wymieszanej, do malowania) rozpoznaje organoleptycznie. Otoz mieszam farbe z rozcienczalnikiem w strzykawce. Zasysam sobie 2 dzialki rozcienczalnika, pozniej dosysyam jedna dzialke farby i trzacham tym (mam upieczone dwie pieczenie na jednym ogniu, bo moge sobie dokladnie odmierzyc proporcje i moge tez bardzo dokladnie wymieszac, co jest bardzo wazne). Jak widze ze mieszanka swobodnie splywa po sciankach strzykawki tak, ze zaczyna byc cos widac pod swiatlo, znaczy, ze konsystencja jest dobra. Jak spywa zbyt swobodnie (tak ze farba w ogole sie nie osadza na sciankach), znaczy, ze dalem za malo farby. Jak nie splywa wcale (scianka sie nie oczyszcza), znaczy, ze miesznka jest za gesta. Itd... Bedziesz musial pokombinowac i zmarnowac kilka mililitrow farby na eksperymenty, ewnetualnie przeczyscic kilka razy aerograf.

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 20 2006, 13:42 
Administrator

Pomysł z dozownikiem i mieszalnikiem jednocześnie w postaci strzykawki bardzo mi się podoba.

Odpowiedz sobie jak bardzo Ci na tym zależy i ile czasu jesteś w stanie temu poświęcić.

Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 20 2006, 17:34 

Przede wszystkim jest skuteczny i bardzo wygodny... Zero brudzenia czegokolwiek farba. Po wymieszaniu strzykawke przeplukuje benzyna i mam ja gotowa do nastepnego uzycia. A, no i mozna tez w ten sposob mieszac farby (szczegolnie malujac modele Revella, gdzie w instrukcji czesto podane sa proporcje kolorow potrzebnych do osiagniecia jakiegos tam odcienia), dosysajac odpowiednia ilosc poszczegolnych kolorow. Po kazdym pobraniu nalezy tylko wytrzec dobrze koncowke, zeby nie zapaskudzic farby w puszce innym kolorem.

Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 16 2006, 21:13 

http://www.allegro.pl/item116119405_kom ... i_0_2.html
Majek mam pytanko do ciebie czy ten kompresorek jest glosny ?
I ile czlowiek nie malujacy wogule aero potrzebuje czasu zeby poznac podstawy tej sztuki ?

Pozdro

Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 16 2006, 22:56 

witaj,

trochę wtrące do dyskusji. Co do rozcieńczania farb, a zwłaszcza Hubrola to trzeba uważać. Mam do dziś kilka farb, które są tak rozcieńczone fabrycznie że nawet małe ilości rozpuszczalnika powodowały że kolor praktycznie nie krył. Musisz sam , metodą prób i błędów testować i malować. Ja osobiście stosuję proporcję 1:1 i w zupełności wystarcza aby zrobić ładne nie opryskane przejście między kolorami.
Kup sobie najtańszy model, za 10 zeta i maluj do bólu. Pytasz o czas, hmm... pojecie względne jeden nauczy się szybko drugi będzie trenował cały czas, a uczymy się całe życie Dla mnie każdy malowany samolot to wyzwanie, bo nie robię ich non stop dlatego zawszę chcę aby był super pomalowany ale i tak zawsze jest "coś" co mi nie wyjdzie jak chciałem . Musisz pamiętać że nie będzie sz odrazu malował jak spece w galeriach ARC itp. Wszystko etapami, zadbaj na początku aby nie zalewać lini, aby nie było fafrocli przyklejonych , naucz się maskować części modelu aby uzyskac zadowalający efekt.

Jeżeli chodzi o mój sprzęt to posiadam PIwatę, pomimo jej dobrej jakości jakoś bardzo lubię malować rusiem A2. Mam napęd lodówkowy zrobiony z kompresorka oraz filtra i zbiornika wyrównawczego +manometr. Pokombinuj z budową własną napewno wyjdzie taniej niż gotowiec, zresztą decyzja należy do Ciebie bo nie wiem jaki masz zasób narzędzi , czasu i chęci.
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 16 2006, 23:22 

No i w zasadzie Raptor wszystko powiedzial. Dodam moze tyle, ze za 10 zlotych to aerogafu nie kupisz, ale juz za jakies 45-50, to i owszem... Ja rowniez taki polecam Ci na poczatek, zebys mogl sie przekonac, czy to jest to, nie inwestujac za duzo kasy...
Pytasz, czy kompresor jest glosny? Umiarkowanie. W kazdym razie nie zaryzykowalbym malowania nim w nocy, kiedy domownicy spia...

Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 17 2006, 6:54 

Majek Raptorowi chodziło o model do sklejania za 10 zł do treningu malowania.

Pozdrawiam.

Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 17 2006, 9:59 

Buhahahaaa... :haha: No tak... :glupek:

Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 23 2006, 22:07 

Mam pytanko czy taki kompresorek wystarczy do malowania ?:
http://www.allegro.pl/item136775432_sup ... 1000_.html
I taki aerograf ?:
http://www.allegro.pl/item135025788__pr ... _reg_.html
Co otym myslicie ?

Pozdro

Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 23 2006, 22:38 

Wielu z nas uzywa wlasnie takiego zestawu... W tym rowniez ja... Moge polecic z czystym sumieniem...

Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 23 2006, 22:40 

Dziuk :piwo:

Pozdro

Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 23 2006, 23:32 

Spoks , możesz brać . Mam taki sprzet , sprawuje się b. dobrze

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2706 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 181  Następna

REGULAMIN FORUM