Skocz do zawartości

Problemy z farbami Pactra


alexlysy69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów .

 

Mam problem z farbami Pactra , żona zafundowała mi powrót do modelarstwa po zgoła 20 latach . I tiu zaczynają się moje problemy.

Mianowicie mimo upływu lat człowiek pamięta jak to było kiedyś i chęć do doskonałości wykonania jest bardzo silna .

Jednak nakładanie tych farb pędzlem to jest jakaś tragedia .

Chodzi o barwy kamuflażu niemieckiego z lat 42. Mimo dokładnego wymieszania farby powłoka jest zbyt gruba i zbyt błyszcząca .

Może ktoś z bardziej doświadczonych modelarzy doradzi mi jak nakładać owe farby przy uzyciu pędzla tak by efekt był zadowalający.

Drugą sprawa jest nakładanie kolorów typu żółty , biały .

Te farby to jakaś tragedia ( zapomniałem dodac że mowa o farbach akrylowych ).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako "Pactrowy pędzlarz pancerny w 1:72" spróbuję coś poradzić.

Skoro wychodzi zbyt gruba powłoka farby to farba jest najprawdopodobniej zbyt mało rozcieńczona. Ja rozcieńczam wodą destylowaną, cześć Kolegów Forumowiczów rozcieńcza wódką. Może być wskazane dodanie do farby odrobiny opóźniacza (retardera) żeby ciut wolniej schła. I trzeba opanować odruch "poprawiania" niedoschniętych niedoróbek - akryle poprawia się dopiero kolejną warstwą jak poprzednia wyschnie.

Co do połysku - zawsze można pociągnąć potem matowym bezbarwnym. Albo domieszać go do farby. Z tym że z matową bezbarwną Pactrą miałem kłopoty, jakiś biały nalot się robił, przerzuciłem się na mat od Vallejo.

Żółte Pactry (mam trochę doświadczenia z Dunkelgelb i Armor Sand) kładły mi się pędzlem dobrze. Z białym też miałem problemy (słabo krył) i dlatego akurat ten kolor kupuję od Vallejo (aczkolwiek inne kolory Vallejo jakoś mi nie leżą, jak bym nie malował smugi zostają).

Poza wymienionymi wyjątkami z Pactrami nie mam kłopotów przy malowaniu pędzlem, to naprawdę fajne farbki tylko ciut treningu wymagają - dasz radę, życzę udanego powrotu do modelarstwa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… Mam problem z farbami Pactra, … chęć do doskonałości wykonania jest bardzo silna . Jednak nakładanie tych farb pędzlem to jest jakaś tragedia.
Ja bym powiedział, że masz problem z rozjazdem twoich oczekiwań i twoich umiejętności.
… Mimo dokładnego wymieszania farby
Osiadanie pigmentu w farbach akrylowych i ich dokładne wymieszanie jest problemem.

Moim zdaniem Tamiya zachowuje się lepiej niż Vallejo' date=' a te lepiej niż Pactra czy Agama.

Używałem farby Pactra. Używam farby Pactra i daję radę je wymieszać.

powłoka jest zbyt gruba
Rozcieńczałeś? Podkład położyłeś?
i zbyt błyszcząca.
Farby są w wersji matowej (Flat)' date=' czy błyszczącej (Gloss)?
… kolorów typu żółty , biały . … tragedia …
Konkrety poproszę. Emocjonalne parabole nie ułatwią dyskusji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farby pół mat.

Pan w sklepie modelarskim powiedział że tych farb się nie rozciencza .

Wiem że do powrotu umiejętności z przed lat upłynie trochę czasu[WINKING FACE] .

Zastanawiam się nad użyciem areografu?

Podkład poszedł jak najbardziej.

Kiedyś używałem Model Master i pamiętam (20 lat temu)że tam nie miałem takich problemów. Wszystko pięknie się pokrywało , wręcz nie było widać że malowane pędzlem.

Pan w sklepie poradził mi ze może używać gąbki.

Nie wiem czy to dobry pomysł

Kolory to RLM 75 , 74 , 02 , 76.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał dziękuję za odpowiedź.

Widzę że nie jestem osamotniony w walce z pedzlami.

Może wina jest po stronie pedzli , może włos zbyt twardy.

Próbowałem zmiękczać przy użyciu wody z szarym mydłem. Owe pędzle to italieri. .

Pierwsza na warsztat poszła Foka A-3 z Tamiya w 72 . Jako taki model na porażkę, testowy.

Następny jest Me-110 E Eduard w 48 i nie chcę go spaprac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farby pół mat.

Pan w sklepie modelarskim powiedział że tych farb się nie rozciencza .

Wiem że do powrotu umiejętności z przed lat upłynie trochę czasu[WINKING FACE] .

Zastanawiam się nad użyciem areografu?

Podkład poszedł jak najbardziej.

Kiedyś używałem Model Master i pamiętam (20 lat temu)że tam nie miałem takich problemów. Wszystko pięknie się pokrywało , wręcz nie było widać że malowane pędzlem.

Pan w sklepie poradził mi ze może używać gąbki.

Nie wiem czy to dobry pomysł

Kolory to RLM 75 , 74 , 02 , 76.

1. Pędzle Italeri są bardzo dobre, ale tylko te z trójkątną rączką.

2. Pana w sklepie nie słuchaj.

3. Zanim kupisz aero, opanuj pędzel - ta wiedza się przydaje.

4. Farby trzeba rozcieńczać, pactry do pędzla można bez problemu wodą. Do umycia pędzla trzeba coś bardziej agresywnego np. rozcieńczalnik nitro.

5. O ile mnie pamięć nie myli, Pactra nie robi farb półmatowych

6. Jaki dawałeś podkład, bo przy akrylach ma to duże znaczenie? (dobry podkład = można bardziej rozcieńczyć fabę = cieńsza warstwa).

7. Dobrze rozcieńczona farba (ciemne kolory) kryje całkowicie po 3. warstwie.

8. 20 lat temu farby MM to były oleje. Są do dziś, i są bardzo dobre. Możesz przejść na farby olejne (humbrol, revell, MM) ale czas schnięcia ok. 24-48 godzin + śliczny zapach benzyny w całym domu.

9. Pod jasne kolory, dobrze jest położyć srebrny podkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako podkład poszedł srebrny Pactry .

Zastosuje sie do waszych porad Panowie . Mam nadzieję że pomogą

Widzę że powrót nie będzie tak łatwy jak myślałem , presja rodziny robi swoje . Każdy co chwila przychodzi i patrzy jak idzie postęp prac.

No nic usunę cala farbe z modelu i zacznę od od nowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako podkład poszedł srebrny Pactry.

Srebrny Pactry (jak się domyślam kładziony pędzlem) nie za bardzo nadaje się jako podkład na cały model. Ja sugerowałem tylko, aby srebrny dać na podkład do malowania małych białych czy żółtych dupsików. Niektórzy stosują jako podkład, srebrny Gunze C-08 (całkiem niezły), ale jest to farba celulozowa i kładziona aerografem. Sugeruję byś kupił podkład w sprayu. Wersja lepsza: modelarski surfacer (mała puszka ok. 35 zł), wersja tańsza - podkład kupiony w sklepie z lakierami samochodowymi: podkład akrylowy szybkoschnący (duża puszka ok. 25 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Pana w sklepie nie słuchaj.

3. Zanim kupisz aero, opanuj pędzel - ta wiedza się przydaje.

Uważam tak samo.

4. … Do umycia pędzla trzeba coś bardziej agresywnego np. rozcieńczalnik nitro.

Rozcieńczalnik Wamodu, albo Izopropanol (IPA) są mniej agresywne do włosia, ale trudniej dostępne.

6. … bo przy akrylach ma to duże znaczenie (dobry podkład = można bardziej rozcieńczyć fabę = cieńsza warstwa).

Uważam tak samo.

 

Jako podkład poszedł srebrny Pactry.
To nie był dobry pomysł. Lepiej farbę podkładową.
Zastosuje sie do waszych porad Panowie . Mam nadzieję że pomogą
Uważam tak samo.
… usunę cala farbe z modelu …
Wiesz czym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z Pactrą są nierozwiązywalne . Szczerze mówiąc, to do pędzla wolałbym zwykłego Humbrola, czy inną emalię.

Jeśli chcesz się bawić w budowanie modeli i nie zniechęcić się brakiem zadowolających efektów, to wybierz farby dające dużo lepsze możliwości, a przede wszystkim zainwestuj w aerograf. Nawet niepoprawni wintadżyści, kochający stareńkie modele nie próbują zwykle używać archaicznych metod do ich budowania. OK, są uparciuchy, którzy z różnych powodów malują pędzlem, ale koszty aerografu i sprężarki zwracają się natychmiast, gdy po zdjęciu maskowania widzisz efekt swojej pracy. No może nie zawsze za pierwszym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amen. Przerabiałem temat z Pactrą, wróciłem do Humbroli, z całą masakrą związaną ze smrodzeniem, schnięciem i zmiennością odcieni tego samego koloru. Aero mam pożyczone, kompresor zrobiłem sam. Polecam i Tobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak , żeby nie było że temat bez zakończenia.

Dzięki poradom bardziej doświadczonych kolegów( plus trochę swojego) , doszedłem do porozumienia z wyżej wymienionymi farbami.

Całą powłokę z Foki zmyłem zmywaczem Wamod-u. Nie powiem trochę to zajęło[WINKING FACE]

Następnie podkład do samochodów i ciach.

Farby mieszane wkretarką z regulacją obrotów. Mieszadło zrobione własnym sumptem Ala te do farb do malowania mieszkań.

Farby rozcienczane metoda na oko. Po wielu testach stwierdzam że jest najlepiej kiedy cała farba scieknie z patyczka zostawiając tylko kolor.

Malowanie tak rozcieńczoną farbą ma duże plusy, ale też minusy.

Pędzel musi być zanurzony pratycznie samym końcem a ruchy płynne i miękkie.

Efekt jest co najmniej zadowalający powłoka równa bez zacieków , pięknie widoczna faktura poszycia i jego szczegóły.

Nakładam 4-5 warstw .

Efekty końcowe postaram się zamieścić po skończonej pracy.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak , żeby nie było że temat bez zakończenia.

...Farby rozcienczane metoda na oko. Po wielu testach stwierdzam że jest najlepiej kiedy cała farba scieknie z patyczka zostawiając tylko kolor...

Teraz jak kupisz aero to też poradzisz sobie z rozcieńczaniem farb.

 

...Pędzel musi być zanurzony pratycznie samym końcem a ruchy płynne i miękkie...

Czy zmieniłeś pędzle? Te Italeri zwykłe (z okrągłą rączką) mają dość sztywny sztuczny włos. Kup sobie te z trójkątną rączką, albo nienajgorsze Mag-Pole. To tych droższych Cię nie namawiam, ale jeśli planujesz dłużej pozostać przy pędzlach to warto kupić ze 2-3 szt z górnej półki.

 

No i jeszcze taka rada dla młodzieży. Aby pędzel długo służył, po skończonym malowaniu, umyciu i wypłukaniu wodą trzeba go dobrze i sumiennie pocałować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marak ja wracam po 20 latach.

Więc całowanie pędzli pamiętam.

I może stąd też ze zaczynam od nich.

Gdzieś mnie te areo przeraża , choć w sobotę pożyczam od kolegi i zobaczę jak to pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.