Skocz do zawartości

Dekalog malowania pędzlem.


Shaqi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam prośbe czy ktos mógłby dac pare rad odnośnie malowania pędzalmi, chodzi głównie o modele czołgów i APC w skali 1/35.Każda rada mile widziana. Planuje zakp airbrusha i kompresora ale nie prędzej niz za kilka miesiecy. Z góry dzieki Bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 180
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Kupujesz farbke i pedzel. Farbke rozcienczasz, nanosisz na odtluszczony model za pomoca pedzla. Sam oceniasz ewentualna ilosc warstw farby

A tak serio, to sprecyzuj troszke pytanie, bo 'rady' to pojecie szerokie, a w tym wlasnie dziale znajdziesz duuuuzo, oj duuuzo na temat malowania modeli Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Może komuś się przyda, są tu zawarte takie moje spostrzeżenia dotyczącej, trudnej sztuki malowania pędzlem.:

Więc tak te rady tyczą się, zarówno farb olejnych jak i akrylowych, jedziemy z tym koksem:

1. Zawsze dobrze mieszaj farbę, żeby pigment się dobrze połączył z wypełniaczem(żeby nie było glutów na dole zbiorniczka), dobrze mieszając farbę masz pewność, że farba matowa jest matowa, a błyszcząca dobrze kryje(wyjątkiem mogą być błędy producenta, ale Ja nie o tym).

2. Zawsze rozcieńczaj farbę,dedykowanym do niej rozcieńczalnikiem(emalie: terpentyną balsamiczną czy benzyną ekstrakcyjną itp., akrylowe: wodą destylowaną, kranówką, wódką[wg. mnie najlepsze rozwiązanie]), robi się to na oko, ale chodzi o to by miała mniej więcej konsystencję mleka (takiego 1,5%).

3. Lepiej jest położyć 3-4 cienkie warstwy rozcieńczonej farby, niż 1-2, z prostej przyczyny, kładąc kilka cienkich warstw, nie zalejesz szczegółów farbą, i nie będą one znikały w dziwny sposób...

4. Do malowania używaj miękkich pędzli (dla Mnie naj lepsze są firmy Mag Pol) do płaskich powierzchni nie zastąpione, są płaskie, dlaczego miękkie? Bo nie "szarpią" i nie "ciągną" farby, nie pozostawiając smug.

5. Jak malujesz to staraj się pędzel ciągnąć w jednej płaszczyźnie(najlepiej z góry na dół), i nie zrażaj się jak za pierwszym razem nie pokryłeś, pokryjesz przy drugiej, czy trzeciej warstwie(a może i nawet czwartej).

6. Staraj ciągnąć pędzel, smuga przy smudze, ale również staraj się nie wjeżdżać na smugi.

7. Jak położysz warstwę, to odczekaj dobrze, zanim położysz kolejne, nigdy nie kładź następnych warstw, gdy poprzednia nie wyschła dobrze, zapobiegniesz, rażąco widocznych smug od pędzla.

8. Staraj się nie robić zacieków, nawet jak wystąpią, to poczekaj aż wyschną, i przetrzyj je na mokro, papierem ściernym 2000 wodnym.

9. Jeśli uważasz, że jest zbyt widoczna granica między jednym kolorem a drugim(taki charakterystyczny "schodek")a tego nie chcesz, to można tą granicę przetrzeć w/w papierem ściernym, również na mokro.

10. Nigdy się nie śpiesz się przy malowaniu, nie udaje się, to zmyj, ćwicząc, nabiera się doświadczenia, które później owocuje.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Co o tym dekalogu sądzicie? W sumie jest on napisany dla początkujących modelarzy, takich jak Ja.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba z nudów to pisane

Czemu uważasz, że z nudów?

Napisałem ten dekalog, bo widziałem lukę na tym forum, widziałem już poradniki jak malować aerografem, jak sucho pędzlować, ale postawy nie było, czyli (nie łatwej) sztuki malowania pędzlem. No i jakoś napisałem.

W sumie, to była wiadomość do użytkownika Piotr K. , ale zaadaptowałem ją do potrzeb forum.

Ja zaczynam tej sztuk zapominać, i powiem szczerze, że przeczytałem z zainteresowaniem.

 

 

dziekuję

A proszę bardzo, dlatego przypominam o tej sztuce, która coraz bardziej odchodzi do lamusa, w dobie tanich(i wszędzie dostępnych) aerografów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego lamusa

Zwyczajnego, od 2-3 lat można zauważyć, że coraz więcej początkujących modelarzy, zamiast ćwiczyć pędzlowanie, i polepszać je, przerzucają się na aerograf, i później model całościowo wygląda nieźle, ale części domalowane pędzlem pozostawiają wiele do życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jakies takie wytlumaczenie kazdej farby i do czego ona sluzy ....wiecie o co cho nie:D

 

jest dużo rodzajów takie główne to:

 

Farby akrylowe (nie mylić z akwarelowymi) - ogólnie używa je się do malowania samolotów, czołgów itp. przykłady: XF-69 Tamiya, A01 Pactra

 

Farby emaliowe - malujemy różne mniejsze elementy zazwyczaj są błyszczące malujemy m. in. Figurki przykłady: Humbrol 121,

Revell 7 <- tych rzadziej

 

Farby metaliczne - malujemy elementy wyposażenia np. karabiny, małe szczegóły które mają kolory metaliczne przykłady: Humbrol 53, Revell 99

 

to tak z grubsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A proszę bardzo, dlatego przypominam o tej sztuce, która coraz bardziej odchodzi do lamusa, w dobie tanich(i wszędzie dostępnych) aerografów.

Samo malowanie areografem bez używania na którymś z etapów pędzla , jest jak jazda rowerem bez siodełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ironkamil- wypięknij ten tekst (chodzi o pogrubienie cyferek) jeszcze trochę podopisuj np. czym rozcieńczać farbki i może modowie przeniosą ten temacik do "Tajniki modelarstwa" za co 3mam kciuki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aerograf bez opanowania pędzla to trochę mało. Psikawka to baza , lakiery ew. rozjaśnienia. Odpryski, filtry, washe i 3/4 pozostłych technik to właśnie pędzel lub nie-aerogra(gąbka naprzykład).

 

A jeżeli chodzi o sam poradnik to dodam od siebie jedno - ĆWICZYĆ

 

Mi dochodzenie do takiego poziomu jaki obecnie prezentuję przy malowaniu (a jaki jest to każdy widzi.... może być jeszcze o wiele lepiej) zajęło jakieś 3 lata. Więc nie zrażac się albo.... kupować aerografy ;-)

 

Myślę, że to co osiągnąłem przez te 3 latka zaprocentuje juz niedługo. Tylko uruchomić kompresor kupić psikawę i będzie jeszcze lepiej niz teraz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo malowanie areografem bez używania na którymś z etapów pędzla , jest jak jazda rowerem bez siodełka. Laughing

Wiadomo, można, ale skutki są opłakane .

 

Ironkamil- wypięknij ten tekst (chodzi o pogrubienie cyferek) jeszcze trochę podopisuj np. czym rozcieńczać farbki i może modowie przeniosą ten temacik do "Tajniki modelarstwa" za co 3mam kciuki! Smile

No to już kwestia Modów, czy ten mini artykuł się tam znajdzie, czy nie.

Może jakaś sugestia z ich strony co poprawić w nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzu napisał:

 

Samo malowanie areografem bez używania na którymś z etapów pędzla , jest jak jazda rowerem bez siodełka. Laughing

 

Wiadomo, można, ale skutki są opłakane Mr. Green .

 

Ja bym to inaczej ujął... Całkiem przyjemne, ale jednak trochę niewygodne

 

Ja też jestem za doklejeniem, ale jednak przydałyby się fotki. Fotki farby nierozcieńczonej, rozcieńczonej, rozpuszczalników, rodzajów, pędzli i samych pociągnięć pędzla.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.