Skocz do zawartości

Nowy klej Tamiya Extra Thin Cement - Quick Setting


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawił się nowy klej Tamiya Extra Thin Cement - Quick Setting.

 

Tamiya_87182.jpg

 

Ponoć jest szybkoschnący, co mnie trochę dziwi, bo przecież ten klej opiera się na topieniu plastiku, więc ciekawi mnie jak rozwiązali kwestię przyśpieszonego zasychania.

Jeśli ten klej nie utraciłby pozostałych właściwości zwykłego Extra Thin Cementu, to byłoby to bardzo wygodne narzędzie do klejenia modeli.

Przy najbliższych zakupach na pewno przetestuję, ale może ktoś to już ma i używał, i może podzielić się opiniami?

Czy w ogóle da się zauważyć jakieś różnice w działaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły Extra Thin kleił szybko to jestem ciekaw jak ten musi łapać

 

 

Jak rozwiązali kwestie tego że szybko wiąże? Zastosowali pewnie agresywniejszy i szybciej odparowujący rozpuszczalnik ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieję, że to szybsze klejenie polega na szybszym tężeniu rozpuszczonego plastiku, to byłoby lepsze.

Nie wiem, ale mnie wydaje się to być logicznym, że im szybciej odparuje rozpuszczalnik, tym szybciej plastik stężeje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: "★This new products has a quicker setting time than standard Tamiya Extra Thin Cement. ★This cuts the amount of time used in constructing models, and has the advantage of a cleaner finish. ★The bottle cap features a handy applicator brush." - się nie dowiesz...

 

Po drugie: O ile ten czas się skrócił? Przecież Thin Cement już w pierwotnej wersji był dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale mnie wydaje się to być logicznym, że im szybciej odparuje rozpuszczalnik, tym szybciej plastik stężeje

 

No to pozostaje tylko przetestować ten klej.

Oby tylko nie okazało się, że ten klej ma gorsze parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gunze Cement S też jest zauważalnie szybszy niż Tamiya extra thin, więc spodziewam się, że Tamiya chce mieć odpowiednik. Głównym składnikiem w gunze to o ile pamiętam aceton, a ten paruje cholernie szybko oraz świetnie rozpuszcza plastik. Ma to swoje wady i zalety. Sam klej szybciej schnie i jeszcze lepiej rozpływa się po powierzchniach, ale w dużej ilości gdzie nie odparuje za szybko, to mam wrażenie, że bardziej rozpuszcza plastik niż Tamiya.

Klej przydatny w przypadku klejenia oszklenia, bo świetnie się rozlewa oraz małych detali które są już pomalowane, bo szybciej odparowuje. Gdybym miał wybierać to chyba wole Gunze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzisiaj dostałem paczkę z mojego ulubionego sklepu modelsrskiego a w nim nowy klej tamki.

Pierwsze wrażenia,są następujące.

Zapach wydaje się mocniejszy,bardziej agresywny do starego kleju.Być może to aceton,tak jak w kleju gunze.

Druga sprawa,klej rzeczywiście szybciej kleji elementy...ale nie jest to kolosalna różnica.Podobno ma kleić 4 razy szybciej,ale wydaje mi się że to tylko marketingowy chwyt .

Biorąc pod uwagę że zwykły zielony extra thin urósł do rangi idealnego u wielu modelarzy...to ten nie może być lepszy.

Być może po dłuższym użytkowaniu wyjdzie różnica pomiędzy nimi,ale nie będzie to raczej ogromna przepaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację,szybciej i z pewnością nie gorzej od extra thin.

Ale jak pisałem nie jest to aż tak bardzo szybko .

Gęstość ich jest taka sama,co za tym idzie sposób nakładania. Zapach tego i tego mi się osobiście podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 10 months later...

słabo się sprzedawał i nie zamówili a teraz zniknał :)

A na poważnie to ten klej jest tylko do klejenia cieńkich i delikatnych elementów z PS. Spoina jest o wiele słabsza niż po normalnym zielonym. Dużo słabiej penetruje plastik - odparowuje duzo szybciej, co jest zaletą przy klejeniu deikatnych elementów ale przy klejeniu kadłubów czy czegoś większego już niekoniecznie ? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że szybciej odparowuje to lepiej się nadaje do klejenia miejsc, gdzie już w okolicy jest farba. Tam gdzie Extra Thin będzie rozpuszczał farbę w okolicy spoiny, Qick Setting nie zdąży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na farbę to sie kompletnie nie nadaje. Jak juz coś musisz wtedy kleić to lakierem bezbarwnym, chociaż przez farbe to i tak spoina ma żadną wytrzymałość  a dokładnie taką z jaką siłą farba trzyma się plastiku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.