Skocz do zawartości

[Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie barw


Technick

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

 

Jestem Technick i aktywnie udzielam się na kartonowych forach modelarskich jednocześnie prowadząc kanał na YT. Myślę, że film, który niedawno powstał może Was zainteresować.

 

Modelarze kartonowi często stają przed trudnym zadaniem wymieszania odpowiedniego odcienia do retuszu krawędzi. Za pomocą ogólnodostępnej technologii można w całkiem prosty sposób uzyskać niemal idealny odcień farby.

 

Od pewnego czasu ciągnie mnie w stronę tzw. "walorki" i sklejenia modelu, który później w całości jest malowany farbą. Po przewertowaniu różnych for okazało się, że istnieje grupa ludzi, która korzysta z tańszych odpowiedników farb hobbystycznych do aerografu. Mając odpowiedni zestaw kolorów i wzornik wymalowany odpowiednimi odcieniami farby (można takie kupić lub zrobić samemu z wcześniej kupionych farb modelarskich) jako punkt odniesienia można uzyskać ogromną paletę barw dużo niższym kosztem.

 

Teraz odnośnie samych farb. W filmie poleciłem farby Daler-Rowney System3 i Maimeri Brera. O akrylach, które wymieniłem jako pierwsze dowiedziałem się na forum ludzi zajmujących się malowaniem karoserii, kasków itp. jako tańszy zamiennik Createx'ów. Na stronie producenta znajduje się informacja o możliwości używania tych farb do aerografu http://www.daler-rowney.com/content/questions-answers

 

Drugie z wymienionych były bardzo często polecane jako tańszy zamiennik najlepszych i najdroższych farb akrylowych Golden (które, ze względu na cenę nie wypadają już tak korzystnie)

 

Myślę, że jest to świetna opcja dla początkujących, stawiających pierwsze kroki w aerografii. Osoby, które potrzebują niewielkie ilości konkretnego koloru też powinny być zadowolone - kupowanie słoiczka dla kilku kropel odpowieniego odcienia ekonomicznie wypada bardzo słabo a mając taki podstawowy zestaw możemy zapomnieć o kupowaniu kolejnych akryli przez bardzo długi czas.

 

Ci bardziej doświadczeni, mający już pewne przyzwyczajenia prawdopodobnie i tak będą trzymać się starych sprawdzonych sposobów, tym bardziej, że praca z kolorami podstawowymi jest dość pracochłonna. Mimo to, myślę, że sama idea dobierania i sprawdzania koloru może znaleźć zastosowanie w codziennych modelarskich bojach a przy wykorzystaniu dzisiejszej technologii nie musi być to robione "na oko".

 

Powstaje również kolejny odcinek o dobieraniu odpowiednich proporcji z posiadanych farb do uzyskania konkretnego odcienia, który nas interesuje. Ci, którzy zechcą wypróbować metodę przedstawioną w filmie będą mieli jeszcze prostsze zadanie bo niestety praca z systemem CMYK nie jest do końca oczywista i np. zapis C:0 M:19 Y:59 K:27 wcale nie oznacza, że w mieszance nie znajduje się Cyjan, który wpływa na inne wartości a nie na siebie (oczywiście w bardzo małych ilościach).

 

Panowie, co o tym myślicie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że prościej jest kupić dedykowane farby. Tutaj dużo zabawy a i efekt niepewny. Ten kto napisał ten program na androida, odwalił kupę dobrej ale nikomu nie potrzebnej roboty. Mówiąc o modelarstwie plastikowym rzecz jasna. Karton mnie nigdy nie interesował to i doświadczeń nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.