Skocz do zawartości

"Domowy X-20A" - czyli czym zastąpić firmowy rozcieńczalnik


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

Co to jest kurka "TL;DR"?

 

Od siebie dodam jeszcze, że kiedyś użyłem X-20A do farby Gunze i zrobiło mi się z niej zsiadłe mleko.

Od tego momentu używam wyłącznie LT albo Laquer Thinner Tamki - oba specyfiki działają jak dla mnie tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

O ile pamiętam to mi się zsiadło w przypadku farby C.

Nie wiem, może to było coś z farbą, ale potem już nie sprawdzałem.

Dlatego jestem podejrzliwy w stosunku do tego rozcieńczalnika, i wolę te dwa o których wspomniałem.

A sam tekst - bardzo fajny, gdybym używał X-20A to pewnie bym se zrobił.

Ale nie używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zapytam o "Flow improver" - jaki konkretnie ?

I czy jeśli :

Flow improver można sobie jak dla mnie zupełnie darować, szczególnie podczas malowania aerografem wydaje się zbyteczny.

to jest to rzeczywiście pomocny dodatek przy malowaniu pędzlem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam to mi się zsiadło w przypadku farby C.

Nie wiem, może to było coś z farbą, ale potem już nie sprawdzałem.

 

Reakcja u Twojej farby podobna do mojej jak przeczytałem w młodzieńczych czasach że białko neutralizuje alkohol - po popiciu mlekiem żygałem twarożkiem

 

Trzeba było zrobić RTFM (read the fuckin manual) do Gunze C (farba celulozowa a nie wodna jak seria H) to byś do niej nie lał X-20A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panoczki a jakie macie doświadczenia z rozcieńczalnikiem Gunze 110? Tamka, Gunze H i Pactra od biedy śmiga na nim aż miło. Za to z Gunze C robi takie farfocle. Tyle ja zauważyłem.

110 to nie jest nazwa. To jest pojemność buteleczki.

Ponieważ nie zamierzam się uczyć nazw rozcieńczalników więc opiszę tak. Gunze z błękitną etykietą jest do farb typu H.

Gunze z granatową etykietą jest do farb typu C i do metalizerów.

Gunze z żółtą etykietą tak jak granatowy, ale zawiera opóźniacz.

Szpece twierdzą, że jest idealny również do farb typu H, ale Gunze nigdy chyba tego nie potwierdziło, a sens dawania śmierdzącego rozcieńczalnika do farb H jest dla mnie trochę dziwnny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens jest, jeśli tak jak ja używasz H i C i nie masz ochoty kupować oddzielnych rozcieńczalników.

Ja leję do obu farb Leveling Thinner i do tej pory wszystko gra. Praktyka pokazuje że LT dobrze sprawdza się z farbami Gunze H.

Jeśli ktoś coś wie aby dedykowany do H Aqueous Color Thinner dawał lepsze efekty, to będę zobowiązany za informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens jest, jeśli tak jak ja używasz H i C i nie masz ochoty kupować oddzielnych rozcieńczalników.

Dla mnie brak sensu wynika z tego, że generalnie farby typu C są lepsze od H (lepsza przyczepność, lepsza wytrzymałość, łatwiejsze malowanie).

Przewaga farb H to o wiele mniej intensywny zapach i szkodliwość. Ale jak nalejesz do nich rozcieńczalnika "C" to całą ich zaletę szlag trafi, bo śmierdzi tak jakbyś malował farbami C.

Poza tym mój sceptycyzm wynika z tego, że jak kiedyś przy malowaniu siatki ogrodzeniowej farba olejną zastosowałem w końcówce rozcieńczalnik nitro (bo mi brakło benzyny) to taką mieszanką malowało się super i farba szybciej schła i była ładniejsza. Tylko po pierwszej zimie musiałem ten kawałek malować ponownie. Ale wcale nie mówię, że tak musi być w przypadku farb Gunze. Nie wiem tylko czemu Gunze na ten temat nigdy nie zabrało głosu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie przewaga H nad C to przede wszystkim to, że H nie zapycha dyszy aerografu.

Po używaniu C, zawsze po pewnym czasie mam nawarstwiający się osad w dyszy, który potem muszę wypychać z niej szpikulcem. Wychodzi wtedy z niej taki mały kłaczek, w końcu to farba celulozowa, więc pewnie stąd takie mikro włókna.

Wydaje mi się, że w H tego nie ma, dlatego od jakiegoś czasu przechodzę z C na H.

O tym żeby C miało lepszą przyczepność i wytrzymałość to nie słyszałem, natomiast z doświadczenia wiem że nie jest prawdą iż C się łatwiej maluje - moim zdaniem jest mniej więcej tak samo.

Zapach H i C dla mnie jest mniej więcej podobnie nieprzyjemny, ale mi nie przeszkadza. Za to lubię zapach Tamkowych akryli, ładnie pachną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie przewaga H nad C to przede wszystkim to, że H nie zapycha dyszy aerografu.

No to ja mam takie objawy częściej z H niż z C.

Malując evolution nawet rzadko używam do "C" - LT z opóźniaczem tylko czysty "granatowy". Na LT przechodzę w lecie jak temp. w pokoju przekracza 25 stopni.

A akrylami tamki jeszcze nie malowałem. Muszę kiedyś spróbować, bo mnie żona za smrody op..prza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marak, kiedy malujesz H to używasz tego Aqueous Color?

Potrafisz określić czy malowanie tymi H z tym rozcieńczalnikiem daje jakąś przewagę nad H z LT?

I jeszcze: na czym polega ta przewaga w łatwiejszym malowaniu H niż C według Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… farby TS-73 …
… Zdecydowanie robione pod ich modele RC i malowanie skorup w skali 1:10
Skorupy do RC robi się z plastiku o handlowej nazwie Lexan, który daje marną przyczepność. Dodatkowo działają uderzenia dochodzące do 20g, silne wibracje, a w wypadku spalinek jeszcze nitrometan, który mi wyżarł w trzy minuty rowek w wannie akrylowej. Więc te farby to się mają „wczepiać zębami” w podłoże. Dość mocno inna bajka niż tematyka niniejszego forum.

 

Ale smród palonego nitrometanu, metanolu i rycynki, oraz wycie żaróweczki, która weszła na obroty to jest poezja! Ehh…

I te 3,5kg jeżdżące i podskakujące z szybkością 50~70km/h A jak przywali w kolano albo kostkę … to jest poezja! Ehh…

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te farby z puszki Tamki to nie są złe.

Użyłem białego błyszczącego do wnętrza kanału dolotowego w F-16 - w życiu nie miałem nigdzie takiej gładkiej, błyszczącej i jednocześnie twardej powierzchni.

Do malowania kamuflażu to tego może faktycznie nie widzę, ale ta biel do wszelkich wlotów powietrza jest genialna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.