Skocz do zawartości

Model Master - matowa chropowata powierzchnia


Moses

Rekomendowane odpowiedzi

Troche emalii MM juz mam, i troche napsuły mi krwi. Chodzi o to że po natryśnięciu na model powierzchnia staje się chropowata i strasznie matowa. Myślałem że farba za gęsta - nic z tych rzeczy. Ciśnienie ani za małe ani za duże. Co ciekawe dzieje sie tak przy farbach satynowych i matowych, na glossach powierzchnia jest gładziutka jak pupa niemowlęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako rozpuszczalnika uzywam levelling thinnera. Zobacze jeszcze cisnienie ale zdaje mi sie ze probowalem z mniejszym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

zmień rozpuszczalnik nie zawsze level będzie działał z wszystkimi farbami, na ogół jak się kasza robi to wynik zbyt szybkiego parowania rozpuszczalnika... spróbuj z innym rozpucholem i się przekonasz czy level czy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chemię mam już wybraną według własnego widzi-misia, więc wyznając zasadę "nie swędzi - nie drapać" pozostaje mi wiara na słowo, choć podtrzymuję swoją opinię, że news raczej z tych, do których podchodzić wolę z ostrożnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Mikele, ale z ostrożnością to trzeba podchodzić w czerwonych gaciach do byka. Tu wystarczy kapnąć farby do aero i trochę więcej rozpuszczalnika, a potem sprawdzić jak fuka. Nie koniecznie i nie na siłę, ale też na pewno nie ostrożnie.

I kamienie przeciw perłom, że ogromna większość modelarzy w ślepym teście nie poradziłaby sobie z rozpoznaniem jakim rozcieńczalnikiem rozrzedzono im farby.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikele sam bylem zaskoczony, ale uwierz mi LT robi robote takze z emaliami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do emalii MM używam LT Gunze. Także do Humbroli.

30- letni Humbrol Autentyk śmigał jak jakaś najlepsza farba. Jak ktoś się boi to do emalii olejnych polecam

rozcieńczalnik MM:

https://www.mojehobby.pl/products/8824-Enamel-Airbrush-Thinner-236ml.html

Nie wiem czym się różni od innych, ale działa świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

jak masz pecha to lakier gloss może ci nigdy nie wyschnąć. 

Kiedys używałem ale odpuściłem od czasu gdy tamki zacząłem mieszac i gunziaki sa dostępne.  Do tego w kombinacji z LV sa mega śmierdzące - bo same MM mają ostry smrodek. No poza jednym kolorem, maja bardzo wdzięczny kolor skóry. I SilverFoxa z fajnym lustrzanym efektem do pędzelkowania detali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2017 o 21:32, Mikele napisał:

Trochę ciężko w to uwierzyć, bo różne farby różnie na rozcieńczalniki reagują, ale MM nie maluję, to się nie kłócę.

Rozcieńczalniki do lakierów działają z emaliami bez najmniejszych problemów. Sprawdzone z farbami Humbrol, Revell, Tamiya czy werniksem Marabu. Ale nie zawsze tak dobrze jak rozcieńczalniki olejne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Golf czarny użyj zwykłej terpentyny balsamicznej.Ja do -emalii- zawsze dodaję i nie ma problemu.A antyczne modelmastery i u mnie leżakują zakrapiane terpentyną co jakiś czas by nie schły i są nadal do użycia .Podobnie revell.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na tych  forach  przeczytałem  a nie mogę za cholerę  odszukać, że MM ( jakie? emalie ( chyba  emalie) akryle(?))  rozcieńczane  którymś  z  rozcieńczalników testorsa czy  MM  schnie przez 15  minut. Stąd  moje  pytania. Co  prawda  MM emalia  to  żaden  biznes  ale  niektóre  kolory  do mnie  przemawiają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej jak już 15min dotyczy akryli.Emalia schnie może i też pozornie i wydaje się sucha niedługo po malowaniu ale nie tak jak akryle MM.Ale nie wiem .Może są jakieś cudne rozpuchy co tak przyspieszają te emalie.Ale musiałyby być jak samochodowe z przyspieszaczem i utwardzaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na emalie MM "przesiadłem" się z Humbroli,  właśnie z powodu owego efektu papieru ściernego. Podobno była to sprawka żle roztartego pigmentu i nie dotyczyła wszystkich kolorów emalii Humbrola.  Nie mogłem sobie z tym poradzić, zwłaszcza z białym. Nie pomagało dokładne mieszanie, oryginalny rozcieńczalnik i jego kombinacje ilościowe z farbą, jak i również regulacje ciśnienia. Stosując dedykowany rozcieńczalnik  do farb MM nie miałem z nimi żadnych złych doświadczeń. Jedyne co zauważyłem to zjawisko rozwarstwiania się składników niektórych kolorów w zamkniętych słoiczkach po ich dłuższym leżakowaniu. Nie wiem czym to jest spowodowane i nie będę tu snuł głupio mądrych teorii. Przed użyciem emalie MM trzeba bardzo dokładnie rozmieszać i stosować oryginalny thinner. LT Gunze to bardzo dobry produkt, ale ja kombinacji nie preferuję. Nie maluję tylko w czasie upałów, zresztą pisali o tym już inni. Co do schnięcia to daję im sporo czasu, przynajmniej ok. tygodnia, pomimo tego że maluję cieniutkimi warstwami. Na pewno nie jest to 15 minut, o których wspomniał golf czarny , przysycha w tym czasie tylko cieniutka zewnętrzna warstwa.  Ciśnienie jakie preferuję dla tych farb to ok 1bar przy dyszy 0.3mm i rozcieńczeniu ok 1:3.  Werniksuję akrylowymi lakierami Microscale . Kiedyś  robiłem to Sidoluxem, ale potrafił zareagować z płynami do kalek. Na pewno MM emaliowe nie są odpowiednie dla osób oczekujących szybkich postępów w pracy. Sam nieśmiało sięgam po Gunze C, np. malując kokpit samolotu , ale MM  będę nadal używał bo zwyczajnie dobrze się nimi maluje.

Edytowane przez Marcin K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.