Teraz jest Cz gru 14 2017, 22:52

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Biała Tamiya - problem
PostNapisane: So lis 11 2017, 20:49 

Cześć,

mam pytanko: próbuję malować białą Tamiy'ą, rozcieńczam oczywiście X20-A. Problem jest tego typu, że gdy dmucham i minimalnie tylko odciągnę spust, trzymając aero ok 2-3 cm od modelu, zamiast mgiełki wylatuje najpierw taki a'la proszek, mocno zbrylona, kropkowata farba. Dopiero gdy odciągnę spust mocniej, leci w miarę fajna farba.
Z początku myślałem, że to kwestia rozcieńczenia, ale żeby ten efekt zanikł, muszę rozcieńczyć farbę naprawdę bardzo mocno, tak, że każde mocniejsze dmuchnięcie i farba już spływa, nie przyczepia się odpowiednio do podłoża.
Czy myślicie, że może to nie być wina farby, tylko np. aerografu?
Używam ciśnienia 22 psi.

Z farbą czarną np. problem jest już dużo mniej zauważalny.

Tytuł: Re: Biała Tamiya - problem
PostNapisane: So lis 11 2017, 23:32 

Przypadkiem nie rozcieńczasz farby w aerografie mieszając tylko w zbiorniczku? Jeżeli tak to zostaje jeszcze farba która wpływa w głąb aero. Zatkaj palcem wylot aero, naciśnij spust i delikatnie odciągając iglicę. Farba w zbiorniku zacznie bąbelkować przez co wymieszasz to co jest wewnątrz aero.

Ps. Nie trzymaj się ciśnienia tak kurczowo. Jak masz mocno rozcieńczoną farbę, to zredukuj ciśnienie, nawet do 5psi. Sztuka polega na tym by nauczyć się wyczuwać optymalne ciśnienie do zadanego rozcieńczenia. Do nauki malowałbym przy 10-15psi.

PostNapisane: So lis 11 2017, 23:42 

Nie, mieszam normalnie w kubeczku dopiero potem przelewam do aero. Czyli takie "opiłki" farby to efekt zbyt gęstej mieszanki? Tylko że jak już odrobinę mocniej odciągnę, to przestaje pluć tym suchym proszkiem..

PostNapisane: So lis 11 2017, 23:53 

A może jest jakiś problem z kompresorem?

Do góry skakamy bo podoba nam się!

PostNapisane: N lis 12 2017, 0:02 

A co mogłoby dawać takie objawy? Tylko przez pierwsze sekundy wychodzi taki proszek trochę, później już jest ok jak się spust odciągnie dalej... to tylko na minimalnym otwarciu występuje.

PostNapisane: N lis 12 2017, 0:46 

Ogólnie gęsta farba tym się objawia, że aerograf pluje farbą zamiast rozpylać. Taka optymalna konsystencja farby do aerografu to mleko, więc bardzo płynna. Możliwe też, że dysza zapchana farbą.

PostNapisane: N lis 12 2017, 9:51 

vime22 napisał(a):
A co mogłoby dawać takie objawy? Tylko przez pierwsze sekundy wychodzi taki proszek trochę, później już jest ok jak się spust odciągnie dalej... to tylko na minimalnym otwarciu występuje.

To może najpierw zacznij psikać gdzieś z boku, a jak strumień farby się ustabilizuje, wtedy od razu przechodź na powierzchnię roboczą.
I co jakiś czas odwadniacz od spodu naciśnij, bo wilgoć wewnątrz instalacji też nie jest zbyt dobra. W ogóle nawet nie jest.

Warsztaty:Heimkehr?... Powrót?... Szczecin, 5.VII.1945 r. (1:35 ICM), Na upał - zimne piwko i prysznic! 1:32 Fujimi/Aoshima, Gaz 66 - 1:35 Trumpeter + Eduard + Voyager Model - WKRÓTCE!!!
Galeria: Portfolio

Klasa 6 - Figurki i Popiersia
ObrazekKrasnolud Husarz
ObrazekJurand ze Spychowa

PostNapisane: N lis 12 2017, 12:02 

Masakra z wami. Szukacie problemu w sprzęcie, farbie, a nie widzicie że problem leży w umiejętności malowania. To że się proszkuje, znaczy że za mało rozcieńczone. Nie napisałeś jakich proporcji użyłeś. To że zalewasz farbą która spływa, znaczy że za wysokie ciśnienie. No i nie malujesz na raz, tylko kładziesz kilka warstw aby dobrze pokryć model.
Maluje się dobrze rozcieńczoną farbą na niskim ciśnieniu.

Przyszła pora na zmiany...

PostNapisane: N lis 12 2017, 12:09 

No tak ale jak ma problem z kompresorem bo ma w nim wilgoć albo za często się włącza to ma to bagatelizować?! Przecież sprzęt ma być sprawny. U podstaw może leżeć problem a Ty chcesz winę na chłopaka zrzucić?

PostNapisane: N lis 12 2017, 12:28 

Farbę rozcieńczyłem najpierw w proporcji 30% x20-A do 70% farby, później już 50/50. I dalej na najmniejszym tylko otwarciu daje proszek, później jak pociągnę spust trochę mocniej leci już ok. Ciśnienie: 22 psi.
Jak odciągnę od razu mocniej to jest w porządku, chodzi tylko o pierwsze kilka mm odciągnięcia spustu... może dysza jest lekko przekrzywiona i początek słabo rozpyla...

A może tak jak kolega pisze: brak umiejętności;)

PostNapisane: N lis 12 2017, 12:35 
Administrator

Najlepiej będzie jak byś wrzucił filmik pokazując w nim ustawienia kompresora, moment mieszania farb, i sam moment natrysku farby na malowany element.
Wtedy każdy kto oglądnie, zobaczy o co Tobie chodzi i odpowiednio Ci doradzi.

Klasa 3 - Pojazdy cywilne
ObrazekJesienny Rajd Pojazdów Zabytkowych 2017

PostNapisane: N lis 12 2017, 13:38 

Rozcieńcz farbę mocniej, zmniejsz ciśnienie i maluj. 1:1 w przypadku Tamki, to dalej gęsta farba.

PostNapisane: N lis 12 2017, 14:18 

Dzięki,

@patrykvel: jakie ciśnienie byś sugerował? Tera mam 20-22 psi.

PostNapisane: N lis 12 2017, 14:34 

Ja bym sugerował poczytać trochę forum bo pierdyliard razy było pisane jakie ciśnienie, jak rozcienczyć.
Pomijam fakt, że farbka nie jest droga i sam możesz poeksperymentować z ciśnieniem, rozcieńczeniem.

PostNapisane: N lis 12 2017, 16:00 

enten napisał(a):
Ja bym sugerował poczytać trochę forum bo pierdyliard razy było pisane jakie ciśnienie, jak rozcienczyć.
Pomijam fakt, że farbka nie jest droga i sam możesz poeksperymentować z ciśnieniem, rozcieńczeniem.

Przecież mu się NIE CHCE i to widać po kupowaniu kompresora (w końcu i tak kupił AS-186) tym wątku (rozcieńczanie) i kilku innych.
Leń i tyle (przynajmniej takie sprawia wrażenie) co działa według zasady - na złość rodzicom pierdyknąłem się młotkiem w palec .placze:

Galerie:pierwszy model - Panther Ausf. A by Tamiya, Jagdpanzer IV L/48 Normandia by Italeri, Sherman Firefly Ic Hybrid, Cromwell Mk. IV, 1 DPanc. Bieżący warsztat:Renault FT-17 "Trup" + Sherman TOBRUK
Pozdrawiam Rafał Dzięgielewski made by 71 :)

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe
ObrazekPustynny Valentine V

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

REGULAMIN FORUM