Skocz do zawartości

Biała Tamiya - problem


vime22

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

mam pytanko: próbuję malować białą Tamiy'ą, rozcieńczam oczywiście X20-A. Problem jest tego typu, że gdy dmucham i minimalnie tylko odciągnę spust, trzymając aero ok 2-3 cm od modelu, zamiast mgiełki wylatuje najpierw taki a'la proszek, mocno zbrylona, kropkowata farba. Dopiero gdy odciągnę spust mocniej, leci w miarę fajna farba.

Z początku myślałem, że to kwestia rozcieńczenia, ale żeby ten efekt zanikł, muszę rozcieńczyć farbę naprawdę bardzo mocno, tak, że każde mocniejsze dmuchnięcie i farba już spływa, nie przyczepia się odpowiednio do podłoża.

Czy myślicie, że może to nie być wina farby, tylko np. aerografu?

Używam ciśnienia 22 psi.

 

Z farbą czarną np. problem jest już dużo mniej zauważalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadkiem nie rozcieńczasz farby w aerografie mieszając tylko w zbiorniczku? Jeżeli tak to zostaje jeszcze farba która wpływa w głąb aero. Zatkaj palcem wylot aero, naciśnij spust i delikatnie odciągając iglicę. Farba w zbiorniku zacznie bąbelkować przez co wymieszasz to co jest wewnątrz aero.

 

Ps. Nie trzymaj się ciśnienia tak kurczowo. Jak masz mocno rozcieńczoną farbę, to zredukuj ciśnienie, nawet do 5psi. Sztuka polega na tym by nauczyć się wyczuwać optymalne ciśnienie do zadanego rozcieńczenia. Do nauki malowałbym przy 10-15psi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mogłoby dawać takie objawy? Tylko przez pierwsze sekundy wychodzi taki proszek trochę, później już jest ok jak się spust odciągnie dalej... to tylko na minimalnym otwarciu występuje.

 

To może najpierw zacznij psikać gdzieś z boku, a jak strumień farby się ustabilizuje, wtedy od razu przechodź na powierzchnię roboczą.

I co jakiś czas odwadniacz od spodu naciśnij, bo wilgoć wewnątrz instalacji też nie jest zbyt dobra. W ogóle nawet nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farbę rozcieńczyłem najpierw w proporcji 30% x20-A do 70% farby, później już 50/50. I dalej na najmniejszym tylko otwarciu daje proszek, później jak pociągnę spust trochę mocniej leci już ok. Ciśnienie: 22 psi.

Jak odciągnę od razu mocniej to jest w porządku, chodzi tylko o pierwsze kilka mm odciągnięcia spustu... może dysza jest lekko przekrzywiona i początek słabo rozpyla...

 

A może tak jak kolega pisze: brak umiejętności;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Najlepiej będzie jak byś wrzucił filmik pokazując w nim ustawienia kompresora, moment mieszania farb, i sam moment natrysku farby na malowany element.

Wtedy każdy kto oglądnie, zobaczy o co Tobie chodzi i odpowiednio Ci doradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sugerował poczytać trochę forum bo pierdyliard razy było pisane jakie ciśnienie, jak rozcienczyć.

Pomijam fakt, że farbka nie jest droga i sam możesz poeksperymentować z ciśnieniem, rozcieńczeniem.

 

Przecież mu się NIE CHCE i to widać po kupowaniu kompresora (w końcu i tak kupił AS-186) tym wątku (rozcieńczanie) i kilku innych.

Leń i tyle (przynajmniej takie sprawia wrażenie) co działa według zasady - na złość rodzicom pierdyknąłem się młotkiem w palec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

niestety ale wyjątkowo z białą farbą od tamki tak jest, musisz ją o wiele bardziej rozcieńczać niż pozostałe kolory. Nie wiem czemu ale ten typ tak ma po prostu, dopiero wtedy nie widać "proszku" na modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.