Skocz do zawartości

Gięcie prętów z plexi lub akrylowych


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was ma doświadczenie w gięciu prętów z plexi lub akrylowych?

A może znacie jakąś firmę w Internecie, która sprzedaje i na zamówienie kształtuje takie pręty?

Wszelkie porady będą mile widziane.

 

Słyszałem że można giąć pręty z plexi w konkretnej temperaturze, po przekroczeniu której pręt przestaje być idealnie przejrzysty. Ale nie wiem czy to prawda.

 

Chodzi mi o możliwość zrobienia podstawki do modelu samolotu, mniej więcej czegoś w tym typie:

 

18979550274_aa6559904f_b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Cześć.

Pytałem o to samo kogoś na forum i otrzymałem prostą odpowiedz.

Opalarką dmuchasz na pręt, jednocześnie kształtując go o jakąś rurę PCV. Zależy jaki ma być łuk, to na takiej średnicy rurki wyginasz pręt z plexi.

O przejrzystości nic nie wiem ale na chłopski rozum, jak za mocno rozgrzejesz pręt to się po prostu stopi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo potwierdzam to co napisałeś powyżej. Gdy pręt osiąga temperaturę w okolicy 140-150 stopni to rzeczywiście pojawiają się na nim lub w środku pęcherzyki które są już niestety średnio usuwalne. Ja osobiście dość często mam do czynienia z obróbką na ciepło takich prętów z plexi budując modele na zamówienie i jeśli jest to pręt o średnicy do 1,5 cm to bez problemu taki pręt nagrzejesz w garnku z wrzątkiem po czym staje się on dość plastyczny.

Pozdrawiam i Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak z nadmiarem oczywiście. Jakby nie patrzeć za coś trzeba go trzymać. Choć prawda jest taka, że mimo wszystkiego to i tak naprawdę trochę trwa nagrzewanie się takiego pręta w wodzie. Bardzo szybko również stygnie. Pozdrawiam i czekam na efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Ostatnio wyginałem wałek z plexi 5mm nad najmniejszym palnikiem kuchenki gazowej. Pierwsza próba ( to było moje pierwsze w ogóle podejście do tego) poskutkowało pęcherzykami w materiale. Za drugim razem pręt przytrzymałem dalej od płomienia i starałem się równomierniej go ogrzewać na krótkim odcinku. Gdy zaczął się robić plastyczny wygiąłem . Nie byćo żadnych pęcherzyków i innych niespodzianek. Następnym razem spróbuję gięcia na drewnianym szablonie i przy użyciu opalarki. Postaram się w najbliższym czasie zamieścić fotki z tego pierwszego gięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kąt mocowania to trochę wynik tego że kupiłem zbyt małą średnicę ( 5mm)do tego efa. Myślałem że plexi jest bardziej sztywna, Ale rzeczywiście fajnie się prezentuje. Model to mocno wymęczona Italerka wia Mistercraft. OOOOkropieństwo pod każdym względem. Robiłem go w postaci bardzo uproszczonej, tak sobie zażyczył znajomy z jednostki w Łasku. Najbardziej w tym eksperymencie jestem zadowolony z bezszwowego kanału dolotowego który zrobiłem z termokurczliwej koszulki na gipsowym kopycie. Ale to już inna historia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.