Skocz do zawartości

Najlepsze (Waszym zdaniem) Lakiery


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich serdecznie,

 

Próbowałem już kilku lakierów od różnych producentów i nie jestem zadowolony z efektu jaki pozostawiały. Albo robiły się chropowate mimo cienkich warstw, albo zostawiały białe naloty itp.

Chciałbym prosić o podanie nazw i producentów najlepszych według Was lakierów - do aerografu - według poniższego schematu:

 

1. Błyszczący - pod kalki, pod washa,

2. Pół - Błyszczący,

3. Satynowy,

4. Matowy

 

Raczej preferowane są lakiery akrylowe, chyba że wśród emalii znajdzie się coś lepszego.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej wspomniał, wystarczy mieć lakier błyszczący oraz mat. To jak głęboki mat się osiągnie jest zależne od grubości samego lakieru.

Tamiya X22 dla mnie ma jedna wadę, no cholernie długo schnie. Pod tym względem wole Gaia EX-03 która jest jakościowo bardzo podobna do GX100, ale zauważalnie tańsza. Schnie też trochę szybciej, przez co jest delikatnie mniej agresywna dla poprzednich warstw, ale też trzeba uważać.

Jako mat używam Gaia EX-04, lakier schnie wybitnie szybko i nawet jeżeli powłoka będzie lekko chropowata, to wystarczy ja przetrzeć ściereczką bawełnianą.

Obie farby można kupić za 5,35funtów*(50ml) z wysyłką.

 

Z emalii posiadam Alclad klear kote, ale on potrzebuje ze 2 tygodnie albo lepiej na pełne utwardzenie. Szkoda, bo super łatwy w nakładaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście do celów modelarskich (pojazdy 1:24) używam lakieru w sprayu z OBI - Fly Color, bardzo ładnie się kładzie, bardzo szybko schnie, po 2 dniach można go spokojnie ściskać paluchami. Jedyna wada - dość dużo go schodzi, by uzyskać ładny połysk.

 

Potem korzystam z H30 od Gunze, a od biedy z X22. Obydwa rozcieńczam Levelling Thinnerem od Gunze. Bardzo długo schną. Po dwóch tygodniach można odcisnąć palec jeszcze.

 

Na czarnej liście jest u mnie Gaia - lakier mi popękał po 3 tygodniach, nakładany prawidłowo w odpowiedniej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aqueos oraz gunze thinner. Ostatnio jak nałożyłem porządną warstwę na model to chyba dopiero po 3 dniach lakier był powiedzmy twardy, ale nie tak jak gaia. W przypadku gaia lakier na drugi dzień jest utwardzony. Podczas malowania też musiałem bardziej uważać, bo łatwo było o odciski.

Z aquosem ma zaletę, że można od razu wylać mokrą warstwę i kompletnie nie narusza poprzedniej powłoki. W przypadku gaia i gunze potrafią wyjść takie cyrki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie:

 

Połysk

 

Akryl - Tamiya X22 + X20a (domowy) i na to Gunze Leveling Thinner

Olejny - Gunze GX100 III + Gunze Leveling Thinner (osobiście uważam go za najlepszy błyszczący lakier)

 

Mat

Akryl - Tamiya XF86 + X20a (domowy) i na to Gunze Leveling Thinner

 

Więcej nie jest mi potrzeba. Mam też półmat Tamiya, ale nie używam. Te lakiery (mat i półmat) to i tak tylko X22 z dodatkiem środka matującego, więc są bardzo dobre.

 

Rozumiem, że położeniu lakieru tamki psikasz całość Leveling Thinnerem?

Od razu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.