Skocz do zawartości

Lakier + wash


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

mam problem: nałożyłem na model (testowy:P) kilka warstw Tamiya TS-80 (w puszce), pokrył ładnie, bez przypałów.

Natomiast kłopot zaczyna się wówczas, gdy w linie podziału chcę wpuścić Tamiya Panel Line Accent Color. W miejscach gdzie przyłożę pędzelek, Panel Liner "wpija się" w farbę i jest już nie do usunięcia przy pomocy Enamel Thinnera. W miejsca, gdzie chcę nałożyć PL, daję najpierw trochę Enamel Thinnera, dopiero potem kładę Panel Liner.

 

Wiem, że teoretycznie pod washe lepiej dawać satynę albo błysk, ale pytanie, czy na macie zawsze tak się będzie dziać, czy po prostu dałem za mało lakieru? A może źle jakoś położyłem farbę? Powierzchnia nie jest jakaś super gładką, ale przy macie to normalne chyba...

 

Czy nakładaliście kiedyś Panlel Line Accent Color tamki na matowy lakier i moglibyście się podzielić opinią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nakładaliście kiedyś Panlel Line Accent Color tamki na matowy lakier i moglibyście się podzielić opinią?

 

Po nałożeniu Panel Line Accent Color tamki na matowy lakier Panel Line Accent Color zostaje na matowym lakierze już na zawsze.

Sorry, kombinujesz jak koń pod górę, zamiast postępować zgodnie z tzw. sztuką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. No właśnie czytałem o tym sporo zanim w ogóle spróbowałem, większość opinii była taka, że na macie ciężko się usuwa czasami...

Jak możesz, zerknij na to:

Procedura jest dokładnie taka, jaką sam zrobiłem: czarna tamka, biała, na to szara. Schnie i na to dull coat (ts-80). Na to enamel thinner (używam dokładnie tych samych produktów) i mu jakoś kurde nie wsiąka panel line...

Dlatego pomyślałem, że może ja coś źle robię po drodze i może ktoś by coś doradził.

 

Problem jest taki, że chcę mocno matowy look finalny, a jak na inną próbkę nałożyłem błysk, to nie mogłem już później uzyskać takiego matu, jak przed tym lakierem. Mimo nawet nakładania kilku warstw matu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w czym problem: kładziesz bardzo błyszczący lakier (najlepiej Gunze GX-100 albo Tamiya X-22), kilka warstw, najlepiej tzw. mokrych, jak to wszystko dobrze wyschnie to kładziesz wash, odczekujesz chwilę (ale nie za długo, bo ten wash Tamki jak mocno zaschnie to nawet z błyszczącego lakieru trudno go zmyć) i zmywasz, potem jak wszystko ładnie wyschnie to kładziesz kilka warstw lakieru matowego i masz matową powierzchnię modelu.

Tak to się mniej więcej z reguły robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwrotnie. Nakładając dużo grubych warstw, każda kolejna rozpuszcza to co jest pod nią. Lakier matowy akurat najlepiej nakładać mgiełkami dając czas na wyschnięcie.

Na filmiku widać dobrze położony kolor matowy, który ma gładką powierzchnię. Jeżeli u Ciebie powierzchnia przypomina papier ścierny, to będzie wchłaniać wash jak gąbka.

Jak chcesz szybko osiągnąć bardzo głęboki ale nie trupi mat to możesz nałożyć Tamiya X-21 flat base. Jest to czyste medium do mieszania z farbami by uzyskać mat, ale rozcieńczona daje bardzo szybko głęboki mat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo, dzięki. To prawda, powierzchnia u mnie nie jest gładka.

Robiłem kilka testów na łyżkach plastikowych (:P) i co prawda te pokryte lakierem były ciut gładsze niż te bez niego, ale dalej można wyczuć lekką chropowatość. Może nie papier ścierny, ale gładkie to to nie jest.

Jeśli chodzi o to, jak nakładałem: z odległości mniej więcej od dłoni do łokcia rozpylałem lakier z puszki i przeciągałem po malowanej powierzchni. I tak 7-8 razy. Dałem wyschnąć parę minut i jeszcze raz.

Czyli myślisz, że gdybym nałożył więcej warstw, powinno być lepiej? Spróbuję jeszcze 2 razy to powtórzyć, może wyjdzie... a jak nie, to skorzystam z rady satyny/błysku i x-21.

 

Btw., czy satyna na takie manewry jest też dobra, czy koniecznie błysk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod washa chcę kupić gunze III super clear, mam natomiast pytanie: czy do aero można go rozcieńczyć np. z Tamiya X20a, czy trzeba nabyć Levelling Thinner od Mr Hobby? Pytam, bo x20a mam dużą butlę, pytanie, czy się nada, czy dokupić jeszcze ten rozcieńczalnik od gunze?

Czytałem że Laquer Thinner od tamki by do tego pasował, natomiast ten do akryli - nigdzie nie znalazłem informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jeszcze jedno pytanko w temacie:

 

dzwoniłem do sklepu, facet powiedział mi, że jeśli maluję tamkami rozcieńczanymi X20a, Gunze Super Clear III rozcieńczany Levelling Thinnerem może źle zareagować z farbą. Podobno Gunze jest super, ale używany z farbami Gunze serii C.

Czy ktoś z Was używał Gunze na tamkę i może się podzielić opinią? W sklepie polecono mi Vallejo Premium zamiast Gunze, ale wolę podpytać Was o zdanie, zanim cokolwiek zakupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nie, jeśli bym kupił gunze to od razu z levelling thinnerem. Chodzi mi o to, że mam dosyć eksperymentowania z lakierami i chcę coś, co będzie działać na 100%. Położyłem satynę miga rozcieńczoną 1:3 z x20a, a i tak wpija Tamiya Panel Line Accent Color, że nie idzie tego później usunąć tam gdzie nadmiar... Widać normalnie jak wsiąka zamiast spływać... Dziwne, bo satyna ładnie błyszczy, a położona 4-5 warstw (najpierw mgiełki, potem na morko).

Dlatego chyba błysk będzie konieczny. Nie wiem jak wiara na YT to robi, że kładą mat, a na to washa i spoko im się to zmywa... próbowałem na 100 sposobów i u mnie nawet na satynie Panel Liner tamki wpija się niemiłosiernie.

 

Dlatego może to gunze, a później będę kombinował jak to zmatowić, np. tym x21 flat base.

Ciekawe czemu w sklepie gadali, że jeżeli tamki rozcieńczane x20a, to gunze na levelling thinnerze może to przeżreć:-S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
  • 2 weeks later...

mam pytanie. Użyłem lakieru Vallejo satin, następnie chciałem nanieść kilka śladów eksploatacyjnych/brudu firmy AK (np. streaking grime) i po użyciu ak white spirit zostały mi białe przebarwienia. Efekty lekko się zmyły jak planowałem ale przebarwienia psują efekt. Można coś z tym zrobić?

Edytowane przez Muerto87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.