Skocz do zawartości

Problem z kalkami


Zacier

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post tutaj, chciałem się z wami przywitać, oraz od razu przejść do sedna.

Otóż sklejam model P 47 Thunbderbolt z Tamya. Jestem na etapie nakładania kalek i tutaj pojawił sie pewien problem. Chodzi o to, że po nałożeniu kalki na model praktycznie od razu się ona przykleja i nie mam czasu na żadną korektę. Niestety zepsułem w ten sposób kilka z nich, lub krzywo nałożyłem.

Do nakładania używam pod kalki płyn Micro Set, natomiast na kalki Micro Sol. Model jest pomalowany farbami w sprayu Tamiya, oraz na to położony jest lakier błyszczący Valeyo.

Koledzy w czym rzecz? Dlaczego pomimo lakierowanej powierzchni, oraz używania płynów do kalek nie mogę jej w żaden sposób skorygować? Oglądałem sporo tutoriali i zawsze po nałożeniu był czas na niewielką korektę. U mnie tego nie ma. po nałożeniu kalka jest nie do ruszenia.

Liczę na waszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kładź na powierzchnię zwilżoną śliną. Wiem, że brzmi wariacko i niepoważnie, ale działa!!! Dzięki temu położyłem bez problemu wiele kalkomanii o dużej powierzchni, które dają się przesuwać. Przykład tutaj:

viewtopic.php?f=64&t=44241

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Spróbuję na ślinę modelarską, oraz na większą ilość wody pod kalkę zamiast płynu set...Zauważyłem też, że pomimo zastosowania przeze mnie lakieru Vallejo , powierzchnia lakierowana nie jest idealnie gładka, błyszczy się ale w dotyku jest lekko chropowata. Myślę, że to też może mieć wpływ na przesuwanie się kalek po tej powierzchni. Myślę by położyć jeszcze jedną warstwę lakieru a później wypolerować całą powierzchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem też, że pomimo zastosowania przeze mnie lakieru Vallejo , powierzchnia lakierowana nie jest idealnie gładka, błyszczy się ale w dotyku jest lekko chropowata.

 

Najprawdopodobniej lakier był za słabo rozcieńczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem też, że pomimo zastosowania przeze mnie lakieru Vallejo , powierzchnia lakierowana nie jest idealnie gładka, błyszczy się ale w dotyku jest lekko chropowata.

 

Najprawdopodobniej lakier był za słabo rozcieńczony.

 

Lakier był w sprayu, nie było możliwości rozcieńczenia go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To możliwe że z za dużej odległości szprajowaleś i cześć lakieru nim dotarła do modelu przyschła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To możliwe że z za dużej odległości szprajowaleś i cześć lakieru nim dotarła do modelu przyschła

Być może starałem się to robić z troszkę większej niż bliższej odległości. Chciałem uniknąć powstawania zacieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety używanie szprajow tak podkładów jako farb jest śliskie, bo ciężko zachować kontrolę. W takiej sytuacji zawsze możesz spróbować przepolerowac powierzchnie, bo przez tą chropowata powierzchnie mogą, ale nie muszą, srebrzeć kalki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety używanie szprajow tak podkładów jako farb jest śliskie, bo ciężko zachować kontrolę. W takiej sytuacji zawsze możesz spróbować przepolerowac powierzchnie, bo przez tą chropowata powierzchnie mogą, ale nie muszą, srebrzeć kalki

Srebrzenie jeszcze jakoś bym przebolał, ale krzywo położonych kalek to już nie bardzo. Na razie nie mam jeszcze aerografu, wiec staram się malować sprayami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy orze jak moze, a we wszystkim mozna dojsc do wprawy po jakims czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SET zwiększa przywieralność kalek, więc trzeba uważać. Jak kalki są delikatne, to bezpieczniej kłaść je na samą wodę, set i sol można użyć później. A jak jakaś kalka podczas ustawiania się przykleji to jak najszybciej zalać ją wodą. W tedy puści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy serdecznie dziękuję za wszystkie wasze porady.

Zamieściłem info w dziale giełda i dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów będę miał nowe kalki

I tutaj rodzi się kolejne pytanie. jak usunąć stare kalki? próbowałem je zeszlifować drobnym papierem, raczej słabo to idzie, kalki mocno przylegają, grubszy papier wiąże ze sobą ryzyko zeszlifowania farby i ponownego malowania.

Macie jakieś sprawdzone patenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Setem próbowałem, zgodnie z instrukcją (tak przeczytałem instrukcję ) lakierowane nie były, schodzić nie chcą... spróbuje zaaplikować większą ilość, zobaczymy co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nalej seta poczekaj, ale nie tyle aby wysechł i później wykałaczką usuwaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.