Skocz do zawartości

Kalkomanie do kokpitów AIRSCALE 1:48


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu ciekawiły mnie produkty Airscale, a konkretnie dość często opisywane na zachodnich forach kalkomanie do kokpitów tego producenta.

Pomysł wydaje się niezły: kalkomanie z zegarami do tablicy przyrządów pilota plus wszelkiego rodzaju plakietki do foteli i kabin współczesnych myśliwców.

Naturalnie producent ma w ofercie kalki i do starszych samolotów, ale mnie interesowały tylko współczesne jety.

Zamówiłem więc we wtorek dwa takie zestawy, które jakimś cudem trafiły do mnie z UK dziś w południe (serio).

Kilka słów i zdjęć jak to wygląda i czy warto.

 

1. Modern Cockpit Instruments 1/48:

 

Zestaw zawiera kalkomanie do chyba wszystkich możliwych zegarów, wskaźników i MFDów jakie można znaleźć we współczesnych zachodnich samolotach wojskowych.

Producent na etykiecie wspomina o takich maszynach jak F-14, F-15, F-16, F-18, Rafale, Tornado i Eurofighterze.

Każdy z tych wskaźników wydrukowany jest z reguły w ilości 3 lub 4 sztuk, tak więc wydaje się że powinno tego starczyć przynajmniej na 3 modele, a podejrzewam że nawet na więcej, bo na przykład monitory MFD występują w kilku wersjach, z różnymi kolorami ekranów, więc można z tego skompletować kilka dodatkowych zestawów.

Kalkomanie są wydrukowane dość dobrze, kolory nie są poprzesuwane, szczegóły są w miarę czytelne, jednak nie jest to jakość Cartografa, choć dużo nie brakuje.

Kalki drukuje Fantasy Printshop, choć mi ta nazwa nic nie mówi.

Moje wątpliwości budzą dwie rzeczy: stosunkowo widoczny film wokół kalkomanii (Cartograf potrafi drukować je praktycznie bez czegoś takiego), co może utrudniać upchnięcie ich w miejscu przeznaczenia, oraz wymiary samych wskaźników - pytanie jak to będzie pasować do różnych modeli.

No ale to się okaże w praktyce.

Do kalkomanii producent dorzucił kawałek cienkiego, przezroczystego polistyrenu, żeby chętni wycięli sobie z niego "szybki" do nałożenia na "wskaźniki".

Plusem zestawu jest dokładny opis poszczególnych wskaźników w instrukcji.

 

250.jpg

 

2. Modern Cockpit Dataplate & Warning Decals 1/48:

 

Zestaw zawiera wiele rodzajów tabliczek znamionowych i wszelkich etykiet jakie można znaleźć we współczesnych zachodnich samolotach bojowych.

Kalkomanie mogą służyć do wzbogacania nie tylko takich elementów kokpitu jak tablica przyrządów czy fotele pilotów, ale także wielu innych elementów kabiny.

Jest tego sporo, jednak jakość budzi moje wątpliwości. Z bliska widać że druk nie jest zbyt szczegółowy na niektórych etykietach.

Jakość wydruku jest podobna do zestawu opisywanego powyżej.

Oprócz konkretnych tabliczek i etykiet zestaw zawiera kilka większych kalkomanii z tzw. "hazard striping", z których można sobie wyciąć dowolny kształt i rozmiar, w zależności od potrzeb.

Do stosowania tych kalkomanii bardzo jest wskazane podpieranie się fotografiami wnętrza odtwarzanej kabiny.

Brakuje tutaj jednak dokładnych opisów wszystkich etykiet i tabliczek, tak więc w przypadku co mniej czytelnych może być problem z prawidłowym ich użyciem.

 

251.jpg

 

Reasumując: całkiem fajne zestawy dla tych, którzy lubią mieć w kabinach odtwarzane wszystkie najdrobniejsze szczegóły.

Jest jednak małe "ale": biorąc pod uwagę ilość i jakość tych kalkomanii, cena za oba zestawy (z transportem) w okolicach 97 zł wydaje mi się, delikatnie mówiąc, nieekonomiczna.

Ja kupiłem, ale więcej raczej już się nie skuszę.

 

252.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kogo obchodzi 32?

 

 

Mnie obchodzi.

 

To że Ciebie nie obchodzi, nie znaczy że na tym świat się kończy.

Ze zdziwieniem przeczytałem Twoją recenzję. Znam ten produkt i mam zupełnie inne zdanie. Jest produkowany przez świetnego modelarza (no tak, ale inna skala Cię nie obchodzi to możesz nie wiedzieć) co oczywiście nie jest jakimś gwarantem, ale w innych miejscach świata ten produkt ma renomę.

Tak przy okazji jest dostępny w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.