Skocz do zawartości

Jaka jest różnica między białym a czystym papierem do kalek?


Misiek123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zamiar pierwszy raz w życiu wykonać samemu +/- takie kalki http://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/Q1smlylrWmu4jRxnr90wLmTmn7taxv (nie są jeszcze dobrze rozmieszczone na stronie i nie są w różnych rozmiarach). I mam pytanie: czym się będzie różnić w efekcie gotowa kalka z papieru białego i czystego? I jeszcze jakim środkiem najlepiej jest je spryskać/pomalować?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak wolałbym spróbować sam. Tylko nie wiem jeszcze czy gdy już są wydrukowane to trzeba je spryskać czymś jak spray Testors do kalek http://www.hobbylobby.com/Crafts-Hobbies/Model-Kits/Paint-Brushes/3-Ounce-Decal-Bonder-Refill-Spray/p/1157 czy wystarczy pomalować środkiem do kalek Micoscale 12 Liquid Decal Film http://www.mojehobby.pl/products/Liquid-Decal-Film.html?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak wolałbym spróbować sam. Tylko nie wiem jeszcze czy gdy już są wydrukowane to trzeba je spryskać czymś jak spray Testors do kalek http://www.hobbylobby.com/Crafts-Hobbies/Model-Kits/Paint-Brushes/3-Ounce-Decal-Bonder-Refill-Spray/p/1157 czy wystarczy pomalować środkiem do kalek Micoscale 12 Liquid Decal Film http://www.mojehobby.pl/products/Liquid-Decal-Film.html?

Na pewno kalki trzeba wzmocnić. Tych środków nie używalem więc nie wiem. Zależy to niewątpliwie od tego, na jakim papierze i czym zamierzasz drukować. Dostępne są podkłady jak zauważyłeś a) białe i bezbarwne, b) do drukarek atramentowych i laserowych, c) wzmocnione już lakierem lub też bez lakieru. Na atramentówkach nie drukowałem, ale wszyscy piszą, że kiepsko wychodzi. Na laserówkach toner się kruszy i raczej można robić tylko proste kalki. Aby uzyskać dobry efekt trzeba drukować na tzw. niskonakładowych drukarkach CTP, które maja wyższe temperatury wygrzewania, tylko jak będziesz miał pecha (tak jak ja) to papier przyklei się do bębna i go zniszczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlecałem w lokalnym punkcie wydruk laserowy na arkuszach bezbarnym i białym firmy Techmod. Nie zniszczyły im maszyn, ale troszkę się bali przyjąć zamówienie.

  • Na bezbarwnym był tylko kolor czarny. Kalki położóne na rower i przykryte przez lakiernika dwoma warstwami lakieru zabezpieczającego leżą do dzisiaj. Niczym nie zabezpieczałem. Były dość cienkie. Przylegały dośc dobrze.
  • Na białym był wydruk kolrowy. Sam arkusz był istotnie grubszy niz bezbarwny, dość sztywny i jak pisze kolega Marak wydruk wyszedł mało szczegółowy i łatwo się odkruszał od kalkomanii. Przykryty własnoręcznie dwoma warstwami lakieru w spray jeszcze bardziej straciły szczegóły.

Mam wrażenie, że przestali je produkować, Bo nigdzie nie widzę dostępności bezbarwnego, a biały widzę w sklepach w dwóch wersjach 72056 i 32040, ale na stronie Techmodu już nie mogę ich znaleźć.

 

Nie próbowałem arkuszy Xtradecal Clear, ani Xtradecal White, chociaż ciągle mam je w przechowalni na wypadek gdybym kiedyś chciał.

 

Po doświadczeniach z „własnoręcznym wydrukiem” poszedłem tropem wskazanym przez kolegę Marak i tu można obejrzeć wynik mojego zamówienia. Jeśli byś chciał namiary na wykonawcę to pisz prywatną wiadomość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno kalki trzeba wzmocnić. Tych środków nie używalem więc nie wiem. Zależy to niewątpliwie od tego, na jakim papierze i czym zamierzasz drukować. Dostępne są podkłady jak zauważyłeś a) białe i bezbarwne, b) do drukarek atramentowych i laserowych, c) wzmocnione już lakierem lub też bez lakieru. Na atramentówkach nie drukowałem, ale wszyscy piszą, że kiepsko wychodzi. Na laserówkach toner się kruszy i raczej można robić tylko proste kalki. Aby uzyskać dobry efekt trzeba drukować na tzw. niskonakładowych drukarkach CTP, które maja wyższe temperatury wygrzewania, tylko jak będziesz miał pecha (tak jak ja) to papier przyklei się do bębna i go zniszczy.

 

Słyszałem, że te arkusze są dobrej jakości http://www.mojehobby.pl/products/White-decal.html, http://www.mojehobby.pl/products/Clear-Decal.html, jednak nie wiem czy są już one wzmocnione lakierem. I jeszcze tak zapytam, jakich Ty środków używałeś i czy je polecasz i co powinienem rozumieć prze "proste kalki"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bezbarwnym był tylko kolor czarny.

Ale to dlatego, że taki był Twój projekt czy jakieś niepowodzenie w druku i zastosowanie przez drukarkę tylko koloru czarnego. I jeszcze raz dla pewności: na papierze bezbarwnym można drukować każdy dowolny kolor, a na białym każdy z wyjątkiem białego?

i czy gdybym na białym papierze wydrukował np. taki obrazek http://i.ebayimg.com/images/g/TXgAAOSwQYZWxFQh/s-l300.jpg to dostałbym biały prostokąt z czarnym wzorem a na przezroczystym sam wzór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze raz dla pewności: na papierze bezbarwnym można drukować każdy dowolny kolor, a na białym każdy z wyjątkiem białego?

 

Na jednym i drugim papierze możesz drukować dowolnym kolorem, jakie oferuje drukarka.

Jako że domowe drukarki z reguły nie drukują białym atramentem, więc jeśli chcesz mieć na kalkomanii jakieś białe elementy, to musisz wtedy drukować na białym papierze do kalkomanii.

Jeśli chcesz mieć tło kalkomanii bezbarwne, za to nie potrzebujesz tam żadnych elementów w białym kolorze, to wybierasz papier przezroczysty.

To tak jakbyś drukował na folii: białej albo przezroczystej.

 

 

i czy gdybym na białym papierze wydrukował np. taki obrazek http://i.ebayimg.com/images/g/TXgAAOSwQYZWxFQh/s-l300.jpg to dostałbym biały prostokąt z czarnym wzorem a na przezroczystym sam wzór?

 

Dokładnie tak by było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, rozumiem. Dzięki za wytłumaczenie. Tylko analizując to co napisałeś i zbierając wszystko do kupy to nasuwa mi się wniosek, że nie da się zrobić kalki jednocześnie z przezroczystym tłem ale białymi elementami? Za przykład weźmy te 2 wzory http://www.fotosik.pl/zdjecie/d3a83c6c94e75535. Chcę, aby Wujek Sam miał przezroczyste tło (otoczkę, żeby nie był na prostokącie, tylko plamą samą w sobie) ale też zachował biel na koszuli i kapeluszu. To wtedy wybieram który papier? Przezroczysty (zważając na fakt, że nie jest to biel idealna)?

I to samo w przypadku logo Utility. Chcę tylko, aby biały był napis oraz linie na niebieskiej kuli. Da się to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się o ile urządzenie drukujące dysponuje białym pigmentem. Do tego są specjalne maszyny.

Takich możliwości nie mają drukarki używające palety CMYK.

A czy u Jegomościa, do którego dałeś mi namiar da się to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zabawy z kalkami. Poniżej zdjęcie kalki drukowanej na białym papierze na zwykłej domowej drukarce laserowej.

 

m_F-104_2012-11-26_02.jpg

 

Chyba wygląda nienajgorzej, ale...

Model jest duży (1:32). Kalki zajmowały prawie cały format A4. Kupiłem 10 szt papierów białych. Pierwszy wydruk za jasny, następne nierówne. Ponieważ cała kalka pokryta jest białą farbą farbą, więc trzeba ją było wycinać po czarnych krawędziach. Toner na krawędziach odpryskiwał, więc próba różnych technik cięcia, potem próby pokrywania różnymi lakierami, w końcu po zużyciu wszystkich 10 kartek, jakoś wybrałem po 1 użytku, a po naklejeniu przez kilka godzin retuszowałem czarne linie, właściwie malując je ręcznie na nowo.

 

Przy kolejnym modelu postąpiłem trochę inaczej.

 

m_citroen_09_zpse0fe195d.jpg

 

Kupiłem papier bezbarwny. W zaprzyjaźnionym zakładzie sitodruku na tym papierze wydrukowali mi biały kolor, czyli wszystkie te białe paski oraz podkłady pod kolorowe nadruki. Na kolejne kartce bezbarwnej wydrukowałem kolory. Następnie na model nakleiłem białe kalki, a po wyschnięciu nakleiłem na nie drugie czyli kolory.

 

Z kolejnym modelem postąpiłem jeszcze inaczej. Zamówiłem kalki w profesjonalnej firmie.

Samemu robię już tylko jakieś proste rzeczy np. tablice rejestracyjne, albo numery taktyczne.

 

Odnośnie Twojego pytania jaki lakier. Do tego musisz dojść metodą prób. Każdy papier jest inny, każda drukarka inaczej drukuje. Po wydrukowaniu i próbie naklejenia zobaczysz, czy kalka się rozlatuje, czy odwrotnie jest gruba, twarda i żaden lakier nie jest już potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo pokaz mi domowa drukarke drukujaca na bialo prosze. Akurat tak sie sklada ze siedze w biznesie i z palety CMYK nie ma bata zeby uzyskac bialy. Bialy to poprostu brak pigmentu na bialym papierze. Tak jak kolega napisal do bialego druku musisz posiadac odpowiednia maszyne z reguly z CMYK-iem + bialy czyli 5xtusz/toner ew zamiennie za inny kolor. Jedna z firm ktora robi takie maszyny jest Risograph ale taka ci na biurko nie wejdzie bo za duza:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednym i drugim papierze możesz drukować dowolnym kolorem, jakie oferuje drukarka.

Jako że domowe drukarki z reguły nie drukują białym atramentem, więc jeśli chcesz mieć na kalkomanii jakieś białe elementy, to musisz wtedy drukować na białym papierze do kalkomanii.

Jeśli chcesz mieć tło kalkomanii bezbarwne, za to nie potrzebujesz tam żadnych elementów w białym kolorze, to wybierasz papier przezroczysty.

To tak jakbyś drukował na folii: białej albo przezroczystej.

 

Dokładnie tak by było.

 

Prosze bardzo

Z reguly nie drukuja na bialo

Zamien na nie ma opcji Piszac z reguly mozesz wprowadzic mnie znajacych sie na temacie w blad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kazdy z czytajacych twoje wypowiedzi domysli sie ze to bylo twoje specyficzne poczucie humoru. Sam wiesz ze na forum mamy mlodszych uzytkownikow ktorzy moga nie posiadac wiedzy technicznej. A tak na marginesie to kjp_a_man sprostowal twoja wypowiedz troszke wczesniej wiec nie tylko ja to zauwazylem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.