Skocz do zawartości

Budujemy podstawkę - lotnisko SBS


jrminiatures

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda to nie diorama a podstawka ale nie wiedziałem gdzie dodać ten wątek.

Przedstawię po kroku jak wykonać podstawkę pod model - tutaj płyta lotnika pod heli w skali 1:72 - Zdjęcia typowo warsztatowe. całą tą relacje można znaleźć też na moim profilu FB https://www.facebook.com/jrminiature/ - ale bez opisu. Tutaj opisze co i jak. Może ktoś skorzysta:)

 

podstawka_01_1.jpg

Ja używam do tego gotowej gładzi szpachlowej - schnie długo - ale można fajnie z nią pracować

 

podstawka_02.jpg

Tutaj kawałek styroduru/styropianu oklejony balsą i zabezpieczony taśmą - nakładam masę małą szpachelką - tyle ile potrzebuje - odkładam na jeden dzień żeby wyschło

 

podstawka_03.jpg

jak mamy masę suchą zabieram się do przycięcia boków z balsy na odpowiednią wysokość

 

podstawka_04.jpg

długa metalową linijką wyrównuje powierzchnię żeby było równo

 

podstawka_05.jpg

Do pełni szczęścia całość przecieram jeszcze papierem ściernym

 

podstawka_06.jpg

rysuje linie podziału płyt i wyznaczam miejsce gdzie będzie ziemia

 

podstawka_07.jpg

Lewą stroną nożyka nacinam wcześniej zaznaczone linie - nie za grubo żeby nie popękała masa

 

podstawka_08.jpg

Tutaj mam już nacięte rowki + zwilżam szorstki pędzel i trę po masie żeby powstały rysy,wgłębienia itp - masa pod wpływem wody namięka i zaczyna się scierać. Robimy jeszcze wyszczerbienia dla lepszego wyglądu

 

podstawka_09.jpg

Na tym etapie całość maluje aero 2 warstwami unigruntu żeby zatrzymać późniejsze wciąganie farby.

 

podstawka_10.jpg

W miejscu w którym ma być ziemia - nakładam patyczkiem ponownie masę szpachlową

 

podstawka_11.jpg

podstawka_15.jpg

podstawka_12.jpg

nakładam suchą ziemie z ogrodu

 

podstawka_13.jpg

podstawka_14.jpg

całość zakrapiam unigruntem

 

podstawka_16.jpg

jak całość podeschnie - jeśli przyczepność ziemi nie jest zadowalająca - psikam warstwę specyfiku od AK gravel & sand

 

podstawka_17.jpg

Czarną tamiyką maluje dokładnie wszystkie nacięte linie

 

podstawka_18.jpg

podstawka_19.jpg

podstawka_20.jpg

Używają czarnej, szarej i białej - robię modulacje aby płyty zrobiły się bardziej przestrzenne - maluję także ziemie mieszaniną brązów i beży. Na koniec nakładam satynowy bezbarwny

 

podstawka_21.jpg

podstawka_22.jpg

nakładam ciemny pigment w linie

 

podstawka_23.jpg

gąbką rozcieram po całości

 

podstawka_24.jpg

podstawka_25.jpg

wilgotną szmatką wycieram nadmiar

 

podstawka_26.jpg

podstawka_27.jpg

aby bardziej wyostrzyć linie nakładam washa - całość pigmentuję aby osiągnąć zamierzony efekt , dodaje także kilka plam oleju

 

podstawka_28.jpg

podstawka_29.jpg

na koniec przyklejam zieleninę i bejcuje balsę

tak to wygląda na koniec

 

podstawka_30.jpg

airfield_01.jpg

airfield_02.jpg

airfield_03.jpg

airfield_04.jpg

airfield_05.jpg

airfield_06.jpg

 

A tutaj już z gotowym modelem

MI24_07.jpg

MI24_09.jpg

 

Pozdrawiam

  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Co prawda to nie diorama a podstawka ale nie wiedziałem gdzie dodać ten wątek.

Przedstawię po kroku jak wykonać podstawkę pod model - tutaj płyta lotnika pod heli w skali 1:72 - Zdjęcia typowo warsztatowe. całą tą relacje można znaleźć też na moim profilu FB https://www.facebook.com/jrminiature/ - ale bez opisu. Tutaj opisze co i jak. Może ktoś skorzysta:)

Super temat, każdy na pewno skorzysta, jest jeszcze napisany "krok po kroku".

Późnij poprosi się Moderatora o przeniesienie do działu "Jak to zrobić, jak pokazać" i najlepiej o przyklejenie, by się nie stracił w setkach tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super poradnik. Na jednym ze zdjęć widać, że szpachla mocno się zapada przy schnięciu. Grubą warstwę dajesz? Od siebie dodam, że żeby zabezpieczyć takie gipsowe masy od pękania po wyschnięciu można je wzmacniać w głębszych warstwach gazą lub bandażem (nie elastycznym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Super poradnik. Na jednym ze zdjęć widać, że szpachla mocno się zapada przy schnięciu. Grubą warstwę dajesz? Od siebie dodam, że żeby zabezpieczyć takie gipsowe masy od pękania po wyschnięciu można je wzmacniać w głębszych warstwach gazą lub bandażem (nie elastycznym).

Kiedyś budowałem schron bojowy "Wędrowiec". Zrobiłem szalunki z patyczków po lodach i zalałem właśnie szpachlą. Podczas schnięcia masa zapadła mi się i popękała. Wszystko wyrzuciłem, a mogłem to wszystko zalać gipsem i by było ok. Szpachla na cienkie warstwy jest ok, na grube 3 - 4cm warstwy to już chyba nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość tego robię max 1cm - fakt wszystko zależy od rodzaju gotowej masy. Ta faktycznie potrafi popękać w trakcie schnięcia więc na sam koniec nakładam jeszcze cienką warstwę wykończeniową żeby zakryć rysy. Plusem tej masy jest to że wilgotnym twardym pędzlem mogę ją po wyschnięciu modyfikować fakturowo - czyli robić strukturę - ryski peknięcia. Eksperymentowałem jeszcze z klejem do fug i klejem do płytek ceresit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Super poradnik, na pewno skorzystam bo właśnie robię podstawkę pod Skystreak w niskim przelocie. Zamiast asfaltu zrobię ziemię pustynną.

 

Ze swojej strony mogę dodać, choć mogę się mylić bo nie robilem jeszcze tego, że świeżą ziemię można posypać też na wikol zamiast na ponowną warstwę masy szpachlowej.

 

Co do obaw, że masa popęka to można by spróbować najpierw dać grubą warstwę zaprawy Goldband. Zrobi się mega twarda i wytrzymała, nie popęka. Trzeba jednak pamiętać aby zostawić miejsce na cienką warstwę (1-3mm) czegoś miękkiego w obróbce jak np. gładź szpachlowa. Galdband jest tak twardy że przycieranie i rycie w nim to bez sensu robota.

 

Sam goldband może się nadawać na jakąś powierzchnię imitującą pustynię żwirową bo sam w sobie ma spore granulki które mogą robić za małe kamienie, kolor też podobny więc malowanie tego kolorami piaskowymi będzie ułatwione.

 

Jeszcze jedna kwestia którą rozwiązał autor tego poradnika to obróbka krawędzi takiej podstawki. Użył balsy ale ja u siebie w gotowych już podstawkach dam kątowniki z drewna, takie jak do mebli czy boazerii. Przykleje od spodu jeden bok a drugi będzie robił za krawędź podstawki. Podstawka jest z płyty GK tak więc sama listewka będzie wystawać około 8mm nad podstawkę. Plusem będzie możliwość nałożenia gabloty z plexi gdzie sam kątownik będzie trzymał na wszystkie strony gablotkę aby nie spadła z podstawki. Zaprezentuję moje rozwiązanie jak skończę podstawkę, może ktoś skorzysta.

 

Aaaa, jeszcze odnośnie ziemi ogrodniczej z własnego doświadczenia wiem (prowadzę centrum ogrodnicze), że najlepiej będzie użyć ziemi do wysiewu i pikowania o granulacji 0-6mm, do skali 1:48 i 1:72 będzie wystarczająca. Zwykła ziemia może mieć sporo dużych kawałków nawet po 2-3cm i trzeba będzie ją przesiewać. Oczywiście wszystko zależy od tego jaką powierzchnię chcemy osiągnąć.

 

Dla autora brawa za dobry i logicznie opisany poradnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny poradnik, w złym dziale. On MUSI być w "tajnikach"

 

Dziękujemy że Ci się chciało wszystko tak klarownie opisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Mam takie pytanie.Tworze pierwsza płytę lotniska i wogole nie wiem jakie wymiary musi mieć taka diorama (przeważnie płyta lotniska) w skali 1:72. Oglądnąłem dużo poradników jak zrobić taką dioramke itd, jednak nigdzie nie znalazłem jakie to musi mieć wymiary bądź jak dopasować taką płytę do wielkości samolotu. To jest inwencja twórcza i wymiary są obojętne lecz zbliżone do wielkości samolotu czy to się oblicza jakoś? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.