Skocz do zawartości

Konkurs 2017


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

Kończy się konkurs Lato 2016, można więc już zacząć się zastanawiać nad kolejnym konkursem oraz podsumować to co było do tej pory.

Naturalnie nie mam pewności że będzie taki sam konkurs w przyszłym roku, jednak podejrzewam że administracja nas nie zawiedzie i tym razem.

 

Ok, kilka moich propozycji wynikających z dwóch ostatnich edycji konkursu oraz parę refleksji, co można by zmienić i poprawić.

 

1. Konkurs bezwzględnie powinien odbywać się raz w roku. W tej chwili dwa konkursy jakie odbyły się w 2015 i 2016 roku zajmowały po 4 miesiące, każdy, tak więc dwa podobne w jednym roku to praktycznie niemal cały rok trwania konkursu. Bez sensu: zmęczenie uczestników, trud organizacyjny i problemy z nagrodami, to chyba najważniejsze argumenty przeciwko tak częstym edycjom.

Tak więc konkurs raz w roku jest rozwiązaniem najlepszym jak sądzę.

 

2. Czas trwania konkursu. Moim zdaniem 4 miesiące to optymalny okres. Nie za długo (żeby nie spowszedniało), a jednak wystarczająco długo żeby zrobić jakąś ładną pracę, ładny model. Ktoś się na pewno nie wyrobi, ale w końcu to konkurs, trzeba się spiąć i popracować, kto nie daje rady, ten nie wystartuje, albo nie ukończy. Takie życie.

Moja propozycja: konkurs najlepiej aby zaczynał się albo z początkiem roku (luty-maj), albo pod koniec (wrzesień-grudzień), tak aby ominąć okres wakacji, które często "wyrywają" ludziom sporo czasu z tych 4 miesięcy. Druga propozycja: ustalenie terminu konkursu z długim, kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, tak aby każdy kto chce startować mógł sobie spokojnie wszystko przygotować i rozplanować swoje inne prace. Niech konkurs będzie czymś stałym w modelarskim grafiku, tak aby każdy z góry wiedział co i kiedy go czeka, jeśli zapragnie wziąć w nim udział.

 

3. Tematyka. "Zima" i "Lato" to fajne tematy, jednak ja jestem przeciwnikiem narzucania takich tematycznych ograniczeń. Praktyka pokazuje, że ludzie kombinują jak mogą aby podciągnąć swoją pracę pod temat konkursu i jest to często zwyczajnie bez sensu. Jeśli ma być temat konkursu, to niech on będzie konkretny i tak określony, aby nie wymyślać niestworzonych opisów i wyjaśnień, byle tylko załapać się. Ja zdecydowanie jednak wolałabym konkurs bez tematu: po prostu każdy robi co chce w swojej kategorii i tyle. Jedyne ograniczenie to konieczność rozpoczęcia i skończenia modelu w czasie trwania konkursu i to wszystko.

Nie ukrywam jednak, że ciekawy temat przewodni byłby wyzwaniem. Cóż, zobaczymy co na to administracja.

 

4. Kategorie. Zostawiłbym tak jak jest, jednak parę osób optowało za wprowadzeniem podziału na skale, szczególnie w pancerce.

Generalnie jestem przeciwnikiem takiego podziału, bo w efekcie może być tak, że pojawią się subkategorie w których wystartują dwie osoby na krzyż, do tego będą problemy z nagrodami, bo trzeba będzie ich sporo więcej zorganizować. No ale jeśli to faktycznie miałoby ułatwić ludziom życie, to czemu by tego nie rozważyć.

Kategorie specjalne: jestem zdecydowanie za, szczególnie za najlepszy warsztat. Dobry warsztat to najsmaczniejsze mięcho tego forum, więc warto takie coś nagradzać.

Inne kategorie specjalne: jak najbardziej, szczególnie gdy będę do tego specjalne nagrody.

 

5. Nagrody. Do tej pory było super, Reflect zorganizował ich tyle że trudno je policzyć.

Niemniej w kolejnych edycjach nie warto się nastawiać na taką ich obfitość, bo sponsorzy niekoniecznie zechcą co roku być tak hojni. Konkurs bez nagród to na pewno nie jest to samo, ale mimo tego nie chciałbym aby brak nagród w jakiś sposób ograniczał ilość kategorii czy sam konkurs.

Inaczej mówiąc: nagrody będą, to fajnie, nie to nie, byle konkurs się odbył.

 

I to w zasadzie tyle co mi przyszło do głowy.

Jeśli macie uwagi co do moich propozycji, to naturalnie zapraszam do dyskusji.

No i ciekaw jestem co na to administracja, bo w końcu to ona decyduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Propozycja taka moja jest, aby Reflect nie olewał kogoś kto chce coś ufundować. W tym roku pisałem do niego, że chętnie oddam model na nagrodę w kategorii lotniczej. Było dobra dobra super i tak dalej, miał się odezwać. Niestety zostałem olany i już więcej odzewu od niego nie było. Może to pojedynczy przypadek, może nie. Tak czy owak niesmak pozostał.

Ad punkt 3 to całkowicie się zgadzam z Tobą Solo. Połowa modeli "letnia" to jest tylko z nazwy. Mocno naciągniętej.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Faktycznie, zapomniałem się odezwać - przy takiej ilości PW jaką dostaję może się coś takiego zdarzyć. Ale nic straconego - przypomnij się przy następnej edycji konkursu - na pewno przyniesiesz uśmiech zwycięzcy ;-)

pozdrawiam

Christian

 

 

Propozycja taka moja jest, aby Reflect nie olewał kogoś kto chce coś ufundować. W tym roku pisałem do niego, że chętnie oddam model na nagrodę w kategorii lotniczej. Było dobra dobra super i tak dalej, miał się odezwać. Niestety zostałem olany i już więcej odzewu od niego nie było. Może to pojedynczy przypadek, może nie. Tak czy owak niesmak pozostał.

Ad punkt 3 to całkowicie się zgadzam z Tobą Solo. Połowa modeli "letnia" to jest tylko z nazwy. Mocno naciągniętej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.2

W kategorii "dioramy" w 4 miesiące ciężko się wyrobić. Jeden model w 4 miesiące tak. A diorama to jednak coś więcej... pojazd lub pojazdy /figurki/podstawka z roślinnością ...

Można zmniejszyć do minimum podstawkę typu winetka albo coś bardzo prostego. Jednak ja uważam ,że jak coś robić to robić porządnie co przykuję uwagę na dłużej niż 5sekund.

Oczywiście nic na siłę. Jednak za każdym razem próbuje swoich sił i dla mnie to jest wyścig z czasem. Dla zainteresowanych w moim warsztacie konkursowym opiszę więcej na ten temat.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie idea konkursów czy konkursu bardzo się podoba choć nie zamierzam uczestniczyć czynnie w samym konkursie to bardzo chętnie wezmę kolejny raz udział jako osoba udzielajaca wsparcia sponsorskiego.

 

Zastrzeżenia mam jedynie do tematyki która w mojej opinii jest bez sensu ponieważ faktycznie jest to w dużym stopniu naciąganie materii więc lepiej chyba nie robić takich zabiegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wakacje mógłby się odbywać mini konkurs dla młodych modelarzy Pytanie tylko czy znalazłby się sponsor i wystarczająca ilość młodych modelarzy. Mnie już pewnie by ominął bo za rok będę miał już 16 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 miechy to dużo nawet na dwie dioramy, tylko trzeba mieć przez te 4 miesiące czas siedzieć i dłubać... Wystarczy, że człowiek ma ciut więcej obowiązków (rodzina, praca, niespodzianki) i po ptokach. W każdym razie co do konkursów - jestem zdecydowanie na tak, nawet jeżeli nagrody będą symboliczne, bo teraz to jest mega na bogato.

 

Oczywiście.

Nie jestem zwolennikiem kombinowania tak, byle tylko dogodzić każdemu startującemu, który może by i chciał, ale mu się nie chce, nie może, nie ma czasu, nie ma możliwości, etc.

Konkurs jest dla tych co chcą i mogą, którzy potrafią się sprężyć i wysilić, bo to konkurs, a nie kolejny warsztat na forum który można ciągnąć latami.

Dasz radę, to startuj. Masz wątpliwości, to nie zawracaj sobie głowy - tak do tego podchodzę.

 

Inna sprawa, to nie mamy żadnego potwierdzenie że jakikolwiek kolejny konkurs w ogóle się odbędzie.

Tak więc poczekajmy na potwierdzenie administracji, czy cokolwiek takiego będzie jeszcze zorganizowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Brak tematu konkursu i podział na skale jest dobre.

Może dioramowcy zaczynali by konkurs miesiąc wcześniej niż inni. Wtedy by się wyrabiali.

A konkurs minimum raz na rok lub maksimum co 2 lata.

Wtedy jest czas na przygotowanie wszystkiego, co potrzebne jest do budowy modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sugerował co dwa lata i jak pisał Atlis 6 miesięcy. Najlepiej okres zimowy. Początek we wrześniu a koniec ostatniego lutego. Podział na skalę jak najbardziej.

A czemu tak? Bo np na chwilę obecną na 49 modeli rozpoczętych tylko 20 jest w galerii w dziale pancerka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podział na skale jak najbardziej!

 

Co do czasu trwania... No cóż, niektórym i rok by było mało.

Widzę po sobie. Na początku wystartowałem z dwoma modelami bo czasu sporo. A potem... Robota, dom, wydarzenia różnego typu i czasu na spanie było mało a co dopiero na lepienie.

 

Częstotliwość samych konkursów i tak uzależniona będzie od tego ile nagród się uzbiera, ile czasu ma administracja itd itp.

Nie ukrywajmy dzisiaj Reflect na pewno nie raz już puścił wiązankę pod nosem tworząc szablon do oceniania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem konkurs mógłby być:

- raz do roku to powinno dać czas na zakupienie odpowiedniego modelu i wszelkie przyotowania.

- czas trwania - na tyle krótko, żeby nie zapomnieć pierwszych relacji i żeby wszyscy mieli motywację do równoczesnego startu. Myślę, że 4-5 miesięcy powinno wystarczyć (sam mam projekty, które nie zmieściłyby się w takim terminie dlatego do konkursu wybrałbym inne).

- termin czy na wiosnę czy jesień zostawiłbym organizatorom, w zależności od ich wolnego czasu i chęci.

- nagrody - wedle chęci/możliwości organizatorów. Znam fora na których przyznawane są wirtualne odznaczenia (choć zdarzyło się, że oprócz tego dostałem też nagrody rzeczowe). W pierwszej edycji tego konkursu bardzo podobało mi się przyznanie nagrody w formie talonu - zwycięzcy mogli sami wybrać pasujące im modele. To oczywiście zależy od możliwości organizatorów i sponsorów. Z pewnością również indywidualni sponsorzy ze swoimi nagrodami byliby mile widziani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to fakt. Szczerze mówiąc planowałem wziąć udział w zimowej edycji zanim pojawił się ten wątek. Co prawda z modelem "zimowym" tylko z nazwy, ale ucieszyło by mnie gdyby kolejny konkurs:

a) w ogóle się odbył (niezależnie od jego terminu, czasu trwania i nagród)

b) nie był podzielony tematycznie według pór roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.